Strona główna > Rosja > Krwawy jubileusz masakry Prebilovci

Krwawy jubileusz masakry Prebilovci

Dziś mija 77 lat od masakry we wsi Prebilovci (obecnie południowa BiH) – ustasze zamordowali około 600 kobiet i dzieci. Przez całe lato w okolicznych miejscowościach zostało wymordowanych 4 tysiące Serbów.

Powodem prawdopodobnie była patriotyczna historia wsi. Wystawiła ona ochotników do powstania antytureckiego w Hercegowinie oraz do armii serbskiej, na front salonicki (macedoński). Wielu mieszkańców zginęło także w austro-węgierskich obozach koncentracyjnych.
Mężczyźni ukryli się w górach z nadzieją, że ustasze, jak przystało na chrześcijan, nie będą krzywdzić kobiet i dzieci. Niestety tak się nie stało. Wśród oprawców było między innymi dwuch księży katolickich – Ilija Tomas i Marko Hovko. Głowy dzieci rozbijano o ściane, a kobiety były wielokrotnie gwałcone ze szczególnym okrucieństwem. 45 kobiet przeżyło, wygrzebując się z masowych grobów. Swoje zaszokowanie wyraził, w liście do Alojzego Stepinaca, katolicki biskup Mostaru Alojzije Mišić. List pozostał bez odpowiedzi. W czerwcu 1992 r. żołnierze chorwaccy ponowne spalili wioskę oraz zniszczyli kryptę i cerkiew, postawione tam w 1990 (uczestniczył patriarcha Pavle). Obecnie ponad połowa zabudowy to samotnie stojące ściany – pozostałości domów.
Niewielu z ustaszy, którzy wzięli udział w masakrze, było sądzonych po zakończeniu wojny. Tylko 14 z 550 sprawców zostało postawionych przed sądem, a jednym z sądzących ich sędziów był ich kolega, który wspólnie z nimi mordował. Sześciu zostało skazanych na karę śmierci, pozostali zostali skazani na karę więzienia, w większości na trzy lata.
Maksymilian Bałazy
Źródło: Materiał nadesłany przez czytelnika na pocztę portalu W-P

Serbian Orthodox Christian Folk Song „Speak to me Lord”

Patrz także :

Prebilovci massacre

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *