Strona główna > Świat > Ukraina > Krótkie komentarze Igora Striełkowa z dnia 27.6.2014 r.

Krótkie komentarze Igora Striełkowa z dnia 27.6.2014 r.

Igor Iwanowicz skomentował oświadczenie Poroszenko o przedłużeniu rozejmu o 72 godziny.

a„Z Iziuma podąża do nas kolumna za kolumną – Wie – e – e – le! Akurat przez trzy dni zgrupują się do ataku. Jeżeli my im na to, oczywiście, pozwolimy. Więc rozejmu przy tych warunkach nie będziemy przestrzegać. Nasze warunki pozostają takie same – wycofanie wojsk przynajmniej na 10 km, przerwanie ostrzałów artyleryjskich, odblokowanie szlaków komunikacyjnych”.

Zdobyty posterunek kontrolny Nr 1 ponownie znalazł się pod kontrolą ukraińskiej armii.

„Niestety, posterunek zdobyli oni znowu. Nasi żołnierze musieli go opuścić ze względu na ciężki ostrzał haubic (mamy jednego rannego) – a pozycja tam „taka sobie” w sensie obrony, ale wkopać się jak należy w ziemię, nie było czasu. Zdobyli go oni „ciężkimi siłami” – 4 czołgi i 8 BTR-ów z piechotą do walki przeznaczyli. No, a mamy im tam od razu 80 min moździerzowych wrzuciliśmy … aby życie nie wydawało się miodem dla „świeżutkich ukrżołnierzy”.

Jednym moździerzem ostrzelaliśmy posterunek kontrolny na Krasnym Limanie czasie przejazdu kolumny. Tylko 8 pocisków rzuciliśmy, jednym, wydaje się, trafiliśmy. W odpowiedzi dostaliśmy ogień aż 12 moździerzy! Cała kompania! Szanują nas…”.

DRL i ŁRL zobowiązały się przerwać ogień do 30 czerwca.

„Ponownie zapomnieli nas ostrzec … Przestrzegać będziemy tylko w przypadku, jeżeli oni przynajmniej wstrzymają cały ruch w strefie 10 km. Oczywiście, tego nie będzie ani razu, oni koncentrują wojska do szturmu”.

Komentarz plotek dotyczących Siewierska i dwóch mostów przez Siewierskij Doniec, które rzekomo są kontrolowane przez wojsko ukraińskie.

„Betonowy most przez Siewierskij Doniec został wysadzony. Drewniany funkcjonuje. Siewiersk na razie znajduje się mocno w naszych rękach, ale zgrupowanie wroga, które zawisło nad nim, nigdzie się nie podziało – jego przewaga nad pospolitym ruszeniem jest ogromna”.

Meldunek ze sztabu Igora Striełkowa z dnia 27.06.2014.

26 czerwca nasze oddziały, wspierane przez pojazdy pancerne, zaatakowały posterunek (punkt) kontrolny oddziału karnego Nr 1 (Rybchoz – Gospodarstwo Rybne). Podczas zaciętej walki, która trwała ponad pół godziny, posterunek został zdobyty. Resztki jego garnizonu wycofały się pospiesznie, zniszczone zostały dwa BTR-80, trzeci zdobyty był w stanie sprawnym.

Do rąk żołnierzy pospolitego ruszenia dostały się:

– Jeden moździerz „Wasiliok” („Chaber”) z dużym zapasem amunicji;

– Przeciwpancerny system rakietowy ПТУРС «Фагот»;

– Trzy automatyczne granatniki АГС-17 z amunicją;

– Kilka sztuk broni strzeleckiej;

– Samochód КАМАЗ, w pełni załadowany amunicją.

Wróg zostawił na polu bitwy kilka trupów, wielką ilość zabitych i rannych wywieziono do tyłu. Zdobyto dokumenty, flagę „28 sotni” Maidana i mnóstwo innych trofeów.

Pod koniec bitwy, artyleria wroga dokonała uderzenia na własne pozycje, jeszcze nie w pełni opuszczone przez żołnierzy wojska ukraińskiego. Po naszej stronie zginął jeden powstaniec, a dwóch zostało rannych, w technice strat nie było.

O 4:00 rano dnia 27 czerwca, wróg dokonał ataku artyleryjskiego na miasto Sławiańsk, wystrzeliwując ponad tuzin pocisków dużego kalibru.

Od rana ostrzał przedmieść miasta był kontynuowany, są ofiary wśród ludności cywilnej i liczne zniszczenia.

Przeciwnik pospiesznie przerzuca do Słowiańska oddziały czołgów w celu wzmocnienia posterunków obronnych. W pierwszej połowie dnia, do rejonu Sławiańska przybyło ponad 10 czołgów i tyle samo transporterów opancerzonych. Batalion Kramatorski wieczorem 26 czerwca ostrzelał pozycje przeciwnika. Podczas wymiany strzałów zniszczono jedną wyrzutnię rakiet typu „GRAD”, uszkodzono BTR-80.

http://3rm.info/48270-igor-strelkov-seversk-pod-kontrolem-opolcheniya-most-cherez-severskiy-donec-vzorvan.html

27.6.2014 r, 20:43

Tłum. Janusz Siedlicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

77 − 72 =