Strona główna > Zdrowie > Krem do twarzy – jaki sprawdzi się najlepiej?

Krem do twarzy – jaki sprawdzi się najlepiej?

Jednym z najważniejszych w pielęgnacji twarzy elementów jest dobór kremu odpowiadającego potrzebom naszej cery. Czym kierować się przy wyborze kremu do twarzy? Który produkt będzie dla nas najlepszy?

Krem do twarzy – dlaczego jest tak ważny?

Krem do twarzy w dzisiejszych czasach jest stosowany praktycznie przez wszystkie kobiety. Tego typu kosmetyk ma na celu przede wszystkim pielęgnację i ochronę skóry twarzy, która odznacza się charakterystycznymi cechami odróżniającymi ją od skóry innych partii ciała. Skóra na twarzy wykazuje się większą wrażliwością, więc wymaga kosmetyków stworzonych specjalnie dla niej. Ponadto to właśnie twarz jest najbardziej narażona na działanie promieni UV, co skutkuje np. przesuszeniem, zmarszczkami i znamionami. Warto również wspomnieć, że twarz jest elementem mocno wpływającym na postrzeganie nas przez otoczenie. Zaniedbana skóra twarzy kojarzy się zazwyczaj ze złym stanem zdrowia oraz niewłaściwym trybem życia.

Doskonałym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji jest regularnie stosowany krem pod oczy, który pozwala na wzmocnienie i ujędrnienie delikatnej strefy wokół oczu.

Jak dobrać krem do twarzy?

Decydującym czynnikiem przy wyborze kremu do twarzy powinien być rodzaj skóry, wśród których wyróżnia się cztery podstawowe typy. 

Skóra sucha 

Osoba posiadająca skórę suchą obserwuje często po kąpieli uczucie ściągnięcia, a na co dzień może zmagać się z łuszczeniem. Jest to skóra matowa, cienka i szorstka, ze skłonnością do szybkiego pojawienia się zmarszczek. Krem do twarzy dla suchej cery powinien mieć właściwości intensywnie nawilżające oraz przeciwzmarszczkowe. W przypadku cery suchej zalecane jest, aby odpowiednio wcześnie zacząć stosować ujędrniające i napinające kremy pod oczy.

Skóra normalna

Skóra normalna jest najmniej problematycznym typem skóry, który wymaga jedynie lekkiego kremu nawilżającego oraz kremu pod oczy.  W przypadku tego rodzaju cery należy uważać, aby nie przeciążać jej zbyt tłustymi kremami, co może skutkować wykwitami. Zdarza się, że skóra normalna po latach zamienia się w skórę suchą, która wymaga bardziej zaawansowanej pielęgnacji. 

Skóra mieszana

Ten typ cery uważany jest za najbardziej problematyczny, ponieważ  łączy ona w sobie cechy skóry suchej i tłustej. Osoby z cerą mieszaną posiadają na czole, nosie i brodzie, czyli w tzw. strefie T sferę tłustą, natomiast na pozostałej części odczuwalne jest przesuszenie. Dobierając krem do twarzy dla tego typu cery, trzeba decydować się na kremy przeznaczone do skóry mieszanej, dbając przy tym o odpowiednie oczyszczenie strefy T za pomocą żeli czy płynów redukujących nadmiar sebum. 

Skóra tłusta

Skóra tłusta jest bardzo częstym zjawiskiem u młodzieży, ale występuje także u osób dorosłych. Z powodu zbyt aktywnej pracy gruczołów łojowych posiada zaskórniki i pryszcze oraz mocno się błyszczy. Plusem cery tłustej jest mniejsza podatność na zmarszczki oraz większa odporność na czynniki atmosferyczne. Krem do tego rodzaju skóry musi odznaczać się lekką konsystencją i właściwościami matująco-nawilżającymi. Istotne jest, aby regularnie oczyszczać tłustą skórę za pomocą np. żeli głęboko oczyszczających.