Strona główna > Bez kategorii > KOSOWSCY SEPARATYŚCI WRAZ Z ŻYDAMI PARALI SIĘ CZARNĄ TRANSPLANTOLOGIĄ

KOSOWSCY SEPARATYŚCI WRAZ Z ŻYDAMI PARALI SIĘ CZARNĄ TRANSPLANTOLOGIĄ

Źródło: http://www.rusimperia.info/news/id12729.html

Data publikacji: 24.05.2012

Tłum. RX

W Izraelu odkryto komórkę międzynarodowej sieci zajmującej się nielegalnym handlem ludzkimi organami, donosi www.srpska.ru

Rankiem 22 maja 10-ciu podejrzanych zostało zatrzymanych przez jeden z wydziałów policji, który prowadził dochodzenie w sprawie przestępstw międzynarodowych. Wszyscy aresztowani mieszkali w różnych częściach kraju. Są wśród nich pracownicy służby zdrowia i nowi repatrianci z byłego ZSRR. Policja dysponuje informacjami według których aresztowani są członkami jednej z komórek dużej międzynarodowej sieci wyszukującej i sprzedającej organy ludzkie do transplantacji. Dochodzenie było prowadzone kilka miesięcy we współpracy z organami ścigania państw europejskich i postsowieckich. Przestępcy zachęcali potencjalnych dawców do sprzedaży nerek i innych organów za 10 tysięcy dolarów podczas gdy za przeszczep organu w krajach zachodnich pobierano 100 tysięcy dolarów. Dawców nie ostrzegano także o możliwych konsekwencjach dla ich zdrowia oraz nie zapewniano im opieki pooperacyjnej. Pobieranie organów odbywało się w Kosowie i Azerbejdżanie. Jutro wszyscy aresztowani będą doprowadzeni przed sąd w Rishon-leZion w celu przedłużenia im aresztu.

Jak już wcześniej informowano, w Kosowie ujawniono działalność grupy przestępczej, która zajmowała się handlem organami ludzkimi a wnioski o oskarżenie w stosunku do siedmiu mężczyzn zostały złożone w miejscowym sądzie. W Kosowie aresztowano już 15 lekarzy podejrzanych o handel organami ludzkimi pobranymi od porwanych Serbów. Jeszcze około 20 ludzi, tak zwanych „mafiosów gangu handlarzy organami” jest na listach gończych. Pod presją społeczności międzynarodowej Prisztina została zmuszona do przyznania, że bojówkarze tak zwanej „Armii Wyzwoleńczej Kosowa” w rzeczywistości zajmowali się uprowadzeniami cywilnych Serbów i przeprowadzali medyczne eksperymenty na swoich ofiarach. Wśród ofiar kosowskich handlarzy organami ludzkimi byli także i obywatele Rosji. Oni, tak jak mieszkańcy Mołdawii, Kazachstanu i Turcji, zdecydowali się na sprzedaż swoich organów z powodu skrajnie krytycznej sytuacji finansowej. Według śledczych, przestępcy wywabiali swoje ofiary na terytorium Kosowa obiecując im 20 tysięcy dolarów za różne organy wewnętrzne. Od klientów zamawiających organy pobierali oni od 110 tysięcy dolarów do 137 tysięcy dolarów. Po operacji dawcom nie płacono w ogóle nic. Śledczy przedstawili zarzuty 5 mieszkańcom Kosowa w związku z handlem organami ludzkimi. Są oskarżeni o przekroczenie uprawnień, o oszustwo i nielegalną działalność medyczną. Ponadto oskarżonymi w tej sprawie jest jeden obywatel Izraela i jeden Turek. Na razie żadnego z oskarżonych nie udało się aresztować. Premier Kosowa Hashim Thaci jeszcze w listopadzie 2008 roku stwierdził, że rząd republiki aktywnie prowadzi dochodzenie w sprawie nielegalnych operacji w dziedzinie transplantologii i sprzedaży nielegalnie pobranych w „krajach trzecich” organów ludzkich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.