Strona główna > Rosja > Konstantynopol: Białoruś może otrzymać autokefalię, Polska zrobiła to po odzyskaniu niepodległości

Konstantynopol: Białoruś może otrzymać autokefalię, Polska zrobiła to po odzyskaniu niepodległości

Przedstawiciel Patriarchatu Konstantynopolitańskiego przy Światowej Radzie Kościołów arcybiskup Hiob, w wywiadzie dla ukraińskiej edycji BBC, nie wykluczył możliwości przyznania autokefalii Białorusi. Jak powiedział, warunkiem jest tylko wystąpienie z prośbą przedstawicieli kościoła i państwa.

Cerkiew Borysa i Gleba w Grodnie została wzniesiona na długo przed pojawieniem się pierwszych murowanych świątyń w Moskwie. Zdjęcie Belarus.by.
Zapytany przez dziennikarza BBC o kanoniczny status terytorium Białorusi w świetle odwołania przez Konstantynopolprawnej mocy wiążącej Listu Synodalnego z roku 1686, Arcybiskup Hiob odpowiedział:
„To jest dobre pytanie. Czy rozumiecie, dlaczego w kwestii ukraińskiej autokefalii ważna była kwestia koordynacji między kościołem a państwem? Bez  wyrażenia pragnienia państwa do posiadania Cerkwi autokefalicznej na Ukrainie, Światowy Patriarchat nie mógłby działać, bo 17 zasada Czwartego Soboru Światowego mówi, że władze cerkiewne muszą podlegać administracji państwowej” – powiedział arcybiskup Hiob.
Podkreślił, że jak dotąd Patriarchat Ekumeniczny nie otrzymał żadnego sygnału ani od państwa białoruskiego, ani od białoruskiej Cerkwi, więc kwestia ta nie jest rozważana.
„Ale jeśli się zwrócą, to oczywiście istnieje możliwość, że kwestia ta będzie traktowana w ten sam sposób jak ukraińska”.
Hierarcha przy okazji odwołania prawnej mocy wiążącej Listu Synodalnego z roku 1686 powiedział, że Konstantynopol „nie obudził się po 300 latach”. Podobny problem miało polskie prawosławie po odzyskaniu niepodległości.

„Podobna kwestia powstała w 1924 roku, gdy państwo polskie i Cerkiew prawosławna w Polsce zwróciły się do Konstantynopola o autokefalię. W Tomosie o autokefalii Polskiej Cerkwi Prawosławnej z 1924 roku napisano, że wszystko, co odbyło się z metropolią kijowską po 1686 nie jest uznawane i było przeprowadzone niekanonicznie.

Kresy24.pl/ba
Za: https://kresy24.pl/konstantynopol-bialorus-moze-otrzymac-autokefalie-polska-zrobila-to-po-odzyskaniu-niepodleglosci/
5.11.2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *