Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Kongres USA zatwierdza ustawę utrudniającą ustalenie, czy dany produkt zawiera składniki GMO

Kongres USA zatwierdza ustawę utrudniającą ustalenie, czy dany produkt zawiera składniki GMO

Popierana przez obie partie w Kongresie USA ustawa nazywana Monsanto Dark Act 2.0 (Mroczna ustawa Monsanto 2.0) jest o krok od stania się federalnym prawem, które pozwoli producentom ukrywać składniki GMO zawarte w ich produktach poprzez umieszczanie informacji o nich pod postacią kodów QR (kod w kształcie kwadratu wypełnionego w środku małymi białymi i czarnymi kwadracikami, w których układzie zakodowana jest informacja – przyp. red.).

a

Ta nieczytelna metoda znakowania będzie dyskryminowała niezliczoną rzeszę osób, zwłaszcza osoby starsze i niepełnosprawne. Nie posiadając smartfonu, nie ma się możliwości odczytania treści kodu QR, a tym samym uzyskania informacji o tym, czy dany produkt zawiera GMO.

Stan Vermont uchwalił niedawno 0 wiele uczciwszą ustawę, która wymaga od firm produkujących żywność ujawnienia składników GMO bezpośrednio na etykiecie opakowania. Nowe prawo federalne całkowicie zastąpi ustawę stanu Vermont. Zgodnie z Monsanto^ Dark Act 2.0 wszelkie inne państwowe przepisy dotyczące przejrzystości w produkcji żywności zostaną również anulowane. W rezultacie niewybieralni i nieodpowiadający przed nikim urzędnicy Ministerstwa Rolnictwa USA będą określać zasady ujawniania GMO w postaci nieczytelnych kodów QR.

Tym sposobem poprzez karuzelę stanowisk Monsanto i reszta biotechnologicznej ferajny będą mieli bezpośredni wpływ na określanie, co należy uważać za GMO. Ta ustawa stwarza im niepowtarzalną okazję do zawłaszczenia całego procesu informacyjnego w zakresie biotechnologii. Na przykład jeśli produkt żywnościowy zawiera cukier rafinowany uzyskany z genetycznie modyfikowanych (GM) buraków cukrowych, kod QR tego produktu może informować konsumentów, że ten produkt jest wolny od GMO, ponieważ sam cukier nie jest bezpośrednio GMO, a jedynie „ekstraktem” z GMO. Takie same sztuczki będą stosowane w przypadku „ekstraktów” z soi GM i innych tego typu roślin.

Korzystając z takich nieuczciwych taktyk, przemysł biotechnologiczny będzie oszukiwał społeczeństwo w celu ukrywania składników GMO w produktach spożywczych. Nowa ustawa nie przewiduje kar dla firm, które nie będą spełniały jej wymogów, w związku z czym kody QR będą dżunglą dezinformacji i oszustw.

Ta skandaliczna ustawa o etykietowaniu GMO pokazuje determinację biotechnologicznego kartelu, który chce zmusić ludzi w ten sposób do spożywania ich toksycznych produktów.

Na szczęście, mimo nachalnej propagandy wiara w ich produkty stale spada. Badania pokazują, że ponad 40 procent Amerykanów unika lub ogranicza GMO w diecie. W roku 2014 doszło do wzrostu sprzedaży produktów z certyfikatem gwarantującym brak GMO o 8 miliardów dolarów. Co roku na półkach sklepowych w USA pojawia się ponad 2000 nowych produktów bez GMO. Sprzedaż organicznej żywności w USA od kilku lat wykazuje co roku dwucyfrowy wzrost.

Źródło: http://www.naturalnews.com/054718_GMO_labeling_Roberts-Stabenow_legislation.html

Tłum. Nexus

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.