Strona główna > Bez kategorii > Konferencja UNESCO w sprawie uhonorowania Shimona Peresa. Wycofało się 4 z 5 uczestników

Konferencja UNESCO w sprawie uhonorowania Shimona Peresa. Wycofało się 4 z 5 uczestników

źródło: http://poorrichards-blog.blogspot.fr/2012/10/unesco-human-rights-conference-honoring_24.html

autor: Ali Abunimah, Global Research

Konferencja na temat “praw człowieka” na University of Connecticut zamieniła się w totalny bałagan po tym, gdy prawie wszyscy laureaci opuścili ceremonię. The Hartford Courant donosi:

4 z 5 mówców, jacy mieli wygłosić swoje przemówienia na konferencji praw człowieka zaplanowanej we wtorek na University of Connecticut zrezygnowało w poniedziałek, a jeden z nich powiedział wprost, że nie przybędzie, ponieważ wydarzenie to ma na celu uhonorowanie izraelskiego prezydenta, Shimona Peresa.

Electronic Intifada jako pierwsza podała informację w niedzielę, że obrończyni praw człowieka z Bahrajnu, Maryam Al-Khawaja wycofała się z konferencji sponsorowanej przez UNESCO, jaka miała uhonorować jej ojca, więźnia politycznego, Abdulhadi Al-Khawaja, ponieważ ta sama uroczystość dotyczyć miała uhonorowania Peresa.

„Chociaż czuję się zaszczycona, że wybraliście mojego ojca, jestem równocześnie głęboko rozczarowana, że honorujecie go wraz z osobą, która jest odpowiedzialna za niezliczoną ilość naruszeń praw człowieka i powinna znaleźć się przed sądem, a nie na honorowym miejscu”, napisała Al-Khawaja w liście otwartym.

The Hartford Courant dodaje:

Nie było zrazu jasne, dlaczego inni zaproszeni odmówili wizyty, lecz Stephanie Reitz, rzecznik uniwersytetu powiedziała „To przykre. Jestem pewna, że oni wszyscy mieli wiele ciekawych spraw, z którymi chcieli nas zaznajomić”.

Lecz dodała, że ceremonia odbędzie się we wtorek z pewnymi modyfikacjami. Powiedziała, że jedynym zaproszonym, który będzie uczestniczył w ceremonii będzie zięć Peresa i osobisty lekarz, Raphael Walden, chirurg naczyniowy, który jest szefem oddziału chirurgii w Sheba i profesorem gościnnie udzielającym wykłady w Masschusetts General Hospital w Bostonie.

Innymi uczestnikami 13-tej corocznej konferencji UNESCO na tym uniwersytecie pod nazwą “Legacies Of Human Rights Leadership And Struggles” mieli być aktywiści praw człowieka: Yuri Kochiyama, Samia Nkrumah, córka przywódcy ruchu niepodległości Ghany, Kwame Nkrumah, a także Shehrbano Taseer, córka Salmaana Taseera, gubernatora pakistańskiej prowincji Pendżab, który został zamordowany w styczniu 2011 r.

Zeszłej nocy, przeciwnicy honorowania Peresa zorganizowali alternatywne wydarzenie pod nazwą “What Legacy of Human Rights Leadership? The Truth About Shimon Peres and Israel/Palestine”, w jakim wzięli udział Lenni Brenner, Stanley Heller i J. Kēhaulani Kauanui.

Stanley Heller, dyrektor komitetu kryzysowego w sprawie Bliskiego Wschodu powiedział the Courant: „Konferencja UNESCO to wielka sprawa, aby uhonorować ludzi walczących o prawa człowieka, ale zrobili straszny błąd z Shimonem Peresem”.

Kauanui, profesor Wesleyan University, który działa w ciele doradczym  the US Campaign for the Academic and Cultural Boycott of Israel (USACBI), napisał do the Courant mail, a w nim: “Peres i państwo izrael są odpowiedzialne za zepchnięcie siłą narodu Palestyńskiego w niewolę poprzez kolonializm, okupację i apartheid. Te brutalne formy agresji są nie tylko nielegalne, każda z nich jest antytezą praw człowieka, demokracji i wolności”.

W poniedziałek, PACBI, the Palestinian Campaign for the Academic and Cultural Boycott of Israel, publicznie podziękowało Ms Al-Khawaja za jej stanowisko w sprawie: „Od Palestyny dla Bahrajnu, jesteśmy z wami, wiedząc niezłomnie, że tylko razem, wspierając siebie nawzajem, naszą walkę, możemy osiągnąć wolność”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.