Strona główna > Zdrowie > Koncerny farmaceutyczne planują wykorzystać umowę TPP do przejęcia całkowitej kontroli nad światową służbą zdrowia

Koncerny farmaceutyczne planują wykorzystać umowę TPP do przejęcia całkowitej kontroli nad światową służbą zdrowia

Kiedy rządy wszystkich 12 państw, które podpisały Partnerstwo Transpacyficzne (Trans-Pacyfic Partnership; w skrócie TPP), ratyfikują ostatecznie ten traktat, będzie garstka zwycięzców i setki milionów przegranych.

a

Jak zauważa Common Dreams, grupy obywateli od dawna krytykują TPP za uległość wobec Wielkiej Farmy. Pochodzące z przecieku dokumenty pokazują, jak wielkie koncerny farmaceutyczne wykorzystują „nową agresywną formę międzynarodowego korporacjonizmu” do czerpania zysków kosztem zdrowia publicznego.

W wysoce krytycznej analizie tego dokumentu, która ukazała się niedawno na stronie WikiLeaks, australijska ekspertka w dziedzinie zdrowia publicznego, Deborah Gleeson, zwróciła uwagę, że deklarowanym celem Aneksu jest zagwarantowanie wysokiej jakości opieki zdrowotnej, lecz Aneks nie czyni nic w tym kierunku. Jego wyraźnym zamiarem jest służenie interesom przemysłu farmaceutycznego. Nie robi też nic w kierunku promocji „wolnego handlu” i zamiast tego ściśle określa działanie krajowych programów finansowania farmaceutyków i urządzeń medycznych w celu zagwarantowania większej bezkarności i większych możliwości wpływania na politykę w zakresie ochrony zdrowia.

Włączenie Healthcare Transparency Anex (Aneks w sprawie przejrzystości w zakresie ochrony zdrowia) do TPP w żaden sposób nie służy interesowi społecznemu. Co więcej, ustanawia niebezpieczny precedens polegający na wykorzystywaniu regionalnych umów handlowych do zakłócania systemów ochrony zdrowia w innych krajach. Może też uniemożliwić kontrolę przemysłu farmaceutycznego w przyszłości przez kraje rozwijające się.

Przedstawiciele USA i innych krajów podpisali TPP w Nowej Zelandii (jeden z krajów objętych paktem) 4 lutego. Umowa musi zostać teraz podpisana przez Kongres zanim wejdzie w życie.

Źródło: http://www.newstarget.com/2016-02-15-big-pharma-exploiting-the-tpp-deal-to-take-total-control-of-global-healthcare.html

Tłum. Nexus

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.