Strona główna > Bez kategorii > Komisja Europejska zaleca zakaz stosowania plomb zawierających związki rtęci

Komisja Europejska zaleca zakaz stosowania plomb zawierających związki rtęci

źródło: http://www.activistpost.com/2012/09/european-commission-recommends-banning.html

autor: Elizabeth Renter, Activist Post

Jeszcze pare dekad temu było czymś oczywistym, że jak szedłeś do dentysty z jednym ubytkiem albo dwoma, to wychodziłeś z gabinetu z kilkoma lśniącymi srebrem plombami. Często mówiono o tych plombach, że są „srebrne”, ale dentyści mieli na uwadze kolor, na pewno nie zawartość. Te plomby złożone są z rtęci i są bardzo toksyczne. Obecnie, około połowy amerykańskich dentystów nie używa już rtęci, a ogólnie ludność zaczyna zwracać uwagę na niebezpieczeństwa związane z dentystycznymi plombami z amalgamatu rtęci.

Plomby z rtęcią będą zakazane w związku z ryzykiem jakie niosą dla zdrowia

Komisja Europejska w ostatnim czasie utorowała ścieżkę wyeliminowania dentystycznej rtęci, lecz wydaje się że USA jest jeszcze na to nie gotowe.

Zdaniem Komisji:

“Rtęć i większość jej związków jest bardzo toksyczna dla człowieka, zwierząt i ekosystemów. Wysokie dawki mogą być śmiertelne dla ludzi, lecz nawet względnie niewielkie dawki mogą w poważnym stopniu oddziaływać na system nerwowy i wykazano związki między rtęcią a szkodliwymi skutkami dla systemów krążenia, odporności i płodzenia”.

Pomimo tych niszczycielskich skutków, nawet UE króciutko tylko wspomniała szczególne zagrożenia zawarte w plombach z rtęcią, zamiast skupić się na niebezpieczeństwach rtęci w ogólnym kontekście.

Lecz jeśli rtęć może powodować powstanie takich problemów zdrowotnych po połknięciu, to czy nie może również ich spowodować, jeżeli znajduje się w twoich ustach, potencjalnie może emitować opary, gdy plomba zostanie uszkodzona i dostanie się ona do twego jedzenia oraz znajdzie się w ślinie?

Procedury podejmowane przez przeszkolonych dentystów podczas usuwania tych plomb jest dostatecznym dowodem na niebezpieczeństwa zawarte w plombach z amalgamatem rtęci. Muszą oni zapewnić pacjentowi dodatkowe źródło oddechowe, aby nie wdychał on skażonego powietrza z ust. Konieczne jest też użycie tamponów ograniczających możliwość połknięcia i wdychania. Dentysta musi włożyć na siebie, szczególnie na twarz, specjalny strój ochronny, włączone podczas zabiegu zostają również wentylatory. Te środki ostrożności wskazują na istnienie poważnego ryzyka.

Lecz USA były „szokująco powolne” w zrobieniu czegokolwiek, aby zredukować użycie tego rodzaju plomb, szczególnie jeśli porównać do krajów europejskich. Szwecja wykluczyła całkowicie używania amalgamatu dentystycznego, a ostatnie działanie UE wskazuje, że zostanie on wkrótce wyeliminowany z całego kontynentu.

Ok. 77 % Amerykanów, których plomby są w większości amalgamate rtęci winni wybrać ich alternatywę i zapłacić za to więcej. Plomby z żywicy kompozytowej są droższe, ale bezpieczniejsze i warte poniesionych kosztów. Jeżeli wziąć pod uwagę dodatkowe koszty plomb z rtęcią (w tym szkody dla środowiska i koszty opieki zdrowotnej), alternatywne plomby nie są o wiele droższe. Inny sposób zmniejszenia kosztów i wizyt u dentystów? Jednym z najprostszych sposobów cakowitego uniknięcia tych plomb, jest nauczyć się dbać o zęby i unikać próchnicy.

W rzeczy samej nie ma nic nowego na temat niebezpieczeństw związanych z rtęcią i jej obecnością w dzisiejszym społeczeństwie. Jest substancją bardzo toksyczną i nauka w swoim czasie to rozpoznała. Jednak wielu twierdzi, że dentystyczny amalgamat jest bezpieczny, mimo że badania wskazują na coś całkiem przeciwnego. Dobra wiadomość jest taka, że Komisja Europejska przeciera szlak, co pozwoli na podobny ruch amerykańskich urzędników, chociaż brak tutaj pełnej nadziei, biorąc pod uwagę fakt, że zaangażowanie się UE w piętnowanie GMO w ogóle nie wywarło wrażenia na władach USA.

Dodatkowe źródła:

EC.Europa.eu

EEB.org

Mercola

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.