Strona główna > Bez kategorii > Kolejna masowa masakra w Syrii

Kolejna masowa masakra w Syrii

Źródło: http://polish.ruvr.ru/2012_06_07/77395245/

Nowa potworna masakra w Syrii. W środę w dwóch wsiach w okolicach miasta Hama zamordowano blisko 100 osób. Co drugą ofiarą jest kobieta lub dziecko, niektóre zostały zarżnięte lub spalone.

Doniesienie o masowym mordzie ludności cywilnej rozpowszechnił przedstawiciel opozycyjnej Syryjskiej Ray Narodowej. Oskarżył on o to wojska rządowe i ostrzegł, że reżim Baszara al-Assada planuje nowe akcje. Podał nawet szczegóły dotyczące tego, że stosowane będą samochody zawierające ładunki wybuchowe.

Telewizja państwowa Syrii przedstawiła diametralnie sprzeczne wyjaśnienie tragedii: armia syryjska przyszła z pomocą mieszkańcom, zaatakowanym przez bojówkarzy. Armia zaatakowała miejsce, gdzie ukrywali się bojówkarze w jednej z dwóch wsi, w trakcie walki wszyscy terroryści zostali zlikwidowani.

Jest to już druga masowa rzeź w ciągu ostatnich kilku tygodni. W dniach 25-26 maja w osadzie Hula w prowincji Homs zabito ponad 100 osób. Wiele z nich, w tym także kobiety i dzieci, było zabitych strzałem w potylicę lub spalonych. Wówczas opozycja oskarżyła o tę tragedię Damaszek, który zaprzeczył, że ma coś wspólnego z tym mordem. Aktualna masakra w odróżnieniu od pierwszej miała miejsce dzień po rezygnacji bojowego skrzydła opozycji „Wolna Armia Syryjska” z respektowania zobowiązań w zakresie wykonywania ustaleń pokojowego planu Kofiego Annana. Przewiduje on przestrzeganie przez władze a opozycję reżimu rozejmu.

Sytuację skomentował przed mikrofonem radia „Głos Rosji” ekspert z Instytutu Ocen Strategicznych i Analizy Sieriej Demidenko:

„Jesteśmy świadkami mnóstwa prowokacji. Zarówno w przypadku Huli, jak też Hamy nie można wykluczać prawdopodobieństwa prowokacji. Najprawdopodobniej, były to prowokacje. Sytuacja jest bardzo złożona, bardzo napięta. Tendencja jest jak najbardziej oczywista. Asad będzie ciągle atakowany, tak samo atakowany będzie laicki reżim partii BAAS. Islamiści i monarchowie Zatoki Perskiej nie poprzestaną na tym. Będą dobijać Asada, gdyż stanowi on jak dotychczas jedyną siłą będącą ich oponentem wewnątrz świata arabskiego. Cały pozostały teren jest oczyszczony ostatecznie i nieodwołalnie.. Wobec tego tendencja wyklarowała się. Pieniędzy jest dużo. Dążenie do zajęcia pozycji niezaprzeczalnych liderów świata arabskiego jest wielkie. Syria jest dobijana, roztrzaskiwana, rozwalana.”

W tym również za pomocą wszczętej przeciwko niej wojny psychologicznej. Jedną z pierwszych ról w niej odgrywają kanały telewizyjne „Al-Dżazira” i „Al-Arabia”. Oświadczył to w wywiadzie dla radia „Głos Rosji” koordynator projektu humanitarnego „Cena wolności” Ibrahim Naowaf. Powołał się on przy tym na opinię zwykłych Syryjczyków, z którymi kontaktował się niedawno podczas zdjęć filmu dokumentalnego:

„Ponad 80 procent popiera prezydenta. Naród popiera go w coraz większej mierze. Dlaczego? Otóż, naród widzi zamachy terrorystyczne. Terrorystów, którzy budują tak zwaną demokrację, czy też wolność na krwi ludzi. Ludzie sugerują, że potrafią wytrwać, gdyż wierzą w swoje kierownictwo, w swego prezydenta. Oskarżają oni kraje Zatoki Perskiej,  Arabię Saudyjską i Katar, które już publicznie finansują terrorystów. Oskarżają Turcję, Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Francję, które wprowadziły sankcje. Kto jest poszkodowany wskutek tego? Miliony Syryjczyków, którzy zaczynają głodować, wynikły problemy społeczne wskutek tych sankcji. O jakim poparciu ze strony Zachodu dla Syryjczyków może być mowa, skoro naród nie może normalnie żywić się, otrzymywać wykształcenie, jeśli finansuje się terrorystów, mordujących cywili, wyburzających infrastrukturę kraju – szkoły, szpitale, meczety?”

Misja ONZ do spraw obserwacji sytuacji w Syrii zamierza w tych dniach przedstawić własną wizję tragedii, która miała miejsce w osadzie Hula dwa tygodnie temu. Jak można zakładać, po wczorajszej rzezi będzie miała do przeprowadzenia kolejne dochodzenie. Nie można wykluczać prawdopodobieństwa tego, że obie sprawy zostaną zjednoczone w jedną. Zresztą, do tego konieczne jest przynajmniej postawienie sobie za cel wyjaśnienie prawdy, aby ukarać sprawców masowo popełnianych wykroczeń wobec prawa człowieka do życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.