Strona główna > Bez kategorii > „Klan Putina” – jedna z najbogatszych rodzin na świecie

„Klan Putina” – jedna z najbogatszych rodzin na świecie

Redakcja SS nie utożsamia się z portalem ARCANA, natomiast sama informacja o majątku Szełomowa była już przez nas podawana bezpośrednio za patriotycznym rosyjskim źródłem:

Putin – najbogatszy człowiek Europy i jeden z najbogatszych w świecie

Poniższa informacja gwoli przypomnienia.

Źródło: http://www.portal.arcana.pl

Media na całym świecie (poza Polską oczywiście) powtarzają sobie wiadomość opublikowaną przez „The Sunday Times” i czeskie „Lidove noviny”. Majątek rodziny byłego oficera KGB szacowany jest na 130 miliardów dolarów, a więc przekracza dobytek najbogatszego człowieka na naszej planecie.

Ten najbogatszy człowiek, meksykański potentat Carlos Slim przyznaje się do posiadania majątku o wartości 74 miliardów dolarów, zatem rodzina premiera Federacji Rosyjskiej dysponuje 56 miliardami dolarów więcej. Oprócz ogromnego bogactwa Władimira Putina, obecny premier Federacji Rosyjskiej rozporządza także trudnym do oszacowania majątkiem publicznym największego kraju na świecie. Prasa zagraniczna zauważa, że majątek ten udało się kandydatowi na prezydenta Rosji zdobyć głównie w czasie pełnienia funkcji publicznych, a najważniejszymi gałęziami jego imperium finansowego zarządzają siostrzeńcy (Michaił Putin i Michaił Solomon), żona Władimira Ludmiła oraz jego brat, Igor. Dziennikarze przypuszczają, że to prywatne interesy expułkownika KGB zmusiły go do ubiegania się o najwyższy urząd w państwie. Gazety sugerują, że zaszła potrzeba zabezpieczenia majątku „klanu”, który ma niejasną proweniencję.

Warto trenować judo!

Do klanu wliczają się nie tylko krewni, ale także przyjaciele z… klubów sztuk walki (judo), z Petersburga, z którymi Putin wiele lat trenował. Mowa tu m.in. o braciach Arkadym i Borisie Roterbergach. Wraz z innym judoką, Alexandrem Karmanovsem, są właścicielami mniejszych kompanii, firm budowlanych, transportowych (właścicielem wielkiej spółki kolejowej jest Vladimir Jakunin), czy producentów alkoholu. Klientela Putina ma także swoich przedstawicieli w rządzie, m.in. ministra edukacji Arkadego Fursenko.

Na gruzach „klanu Jelcyna”

Szacuje się, że początek kariery biznesowej klanu rozpoczął się w 2000 roku, gdy władzy Putina już nikt nie mógł zakwestionować. Zanim osiągnięto kasowy sukces trzeba było wygrać z „klanem Jelcyna”, do którego należał Michaił Kasjanov, dziś jeden z liderów opozycji. Do tej rozgrywki przydały się Putinowi znajomości z KGB – obsadziwszy swoimi ludźmi stanowiska rządowe mógł wykończyć biznes swoich rywali.

Rozgrywki pomiędzy carami

Jednak intencje „The Sunday Times” i „Lidovych novin” nie są tak do końca jednoznaczne. Opublikwane informacje zaznaczają, że w razie klęski Putina, jego przeciwnicy polityczno-biznesowi dobiorą się do skóry rodzinie, a pomniejszym członkom klanu, niezwiązanym pokrewieństwem, może się udać zachowanie majątku. Czyżby miał to być czytelny znak dla pomagierów obecnego premiera Rosji, że zmiana suwerena pozwoli im zatrzymać pieniądze?

Źródła: kavkazcenter.com, inosmi.ru

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.