Strona główna > Zdrowie > Kłamstwo o wapniu powinna poznać każda kobieta

Kłamstwo o wapniu powinna poznać każda kobieta

Osteoporoza to choroba cechująca się porowatymi i kruchymi kośćmi. Dotyka 44 mln Amerykanów, 1 na 3 kobiety i 1 na 5 mężczyzn. Dotknięci osteoporozą mają zwiększone ryzyko utraty wzrostu, złamania biodra, nadgarstka i kręgów i przewlekłego bólu.

Jeśli przekonano Cię byś wierzyła, że kluczem w profilaktyce osteoporozy jest zwiększone przyjmowanie wapnia i przejście na leki farmaceutyczne, to nie jesteś sama.

Moim zadaniem tu jest przeprowadzenie Cię przez całe zamieszanie i sprzeczne informacje na temat osteoporozy i przedstawienie bezpieczniejszej, bardziej skutecznej metody zapobiegania utracie masy kostnej i osteoporozie.

Czytaj dalej by poznać prawdę o osteoporozie i niedoborze wapnia, które witaminy mogą uczynić prawdziwą różnicę, i zaskakującym związku między utratą kości i chorobą Alzheimera.

Prawda o osteoporozie i niedoborze wapnia

Jestem pewien, że słyszałaś iż powodem osteoporozy i kluczem do jej zapobiegania jest wapń, prawda?

Niestety, nic nie może być dalsze od prawdy.

Dr Robert Thompson napisał książkę na ten temat zatytułowaną Kłamstwo o wapniu [The Calcium Lie], wyjaśniającą iż kość składa się z co najmniej 12 minerałów i wyłączne skupianie się na suplementach wapnia prawdopodobnie pogorszy gęstość kości i zwiększy ryzyko osteoporozy!

Jak napisałem we wcześniejszym artykule, dr Thompson zaleca stosowanie nieprzetworzonej soli jako dużo zdrowszą alternatywę niż suplement wapnia.

Zalecam stosowanie soli himalajskiej, bo to jest wspaniały sposób odżywiania organizmu minerałami śladowymi potrzebnymi mu do poprawnego funkcjonowania.

Dlaczego Sally Field może narażać się na osteoporozę stosując Boniva

Jeśli na osteoporozę przepisano Ci lek taki jak Fosamax, Actonel albo Boniva, bardzo ważne jest byś zrozumiała jak działają te leki zanim wpuścisz je do swojego organizmu.

Portal Webmd tak opisuje leki bifosfonianowe:

http://www.webmd.com/osteoporosis/bisphosphonates-for-osteoporosis

„… leki antyresorpcyjne, co oznacza, że spowalniają lub zatrzymują naturalny proces, który rozpuszcza tkankę kostną, skutkując zachowaniem lub zwiększeniem gęstości i siły kości„.

Przykro mi powiedzieć, że to tylko połowa historii. Stosowanie tego rodzaju leków farmaceutycznych to najgorszy sposób próby leczenia albo zapobiegania osteoporozie, i powiem Ci dlaczego.

Mimo że one zwiększą gęstość kości, te leki są trucizną!

One działają zabijając pewne komórki w kościach nazywane osteoklastami. Osteoklasty niszczą kość jako część naturalnego procesu regeneracji. Zabicie tych komórek oznacza, że pozostają Ci tylko osteoblasty, które zwiększają gęstość kości, ale nie ich siłę.

W rezultacie Twoje kości tracą naturalną zdolność budowania nowej kości i dostosowania się do ciągle zmieniających się stosowanych sił.

Teraz masz grubsze kości ale słabsze, co faktycznie zwiększa ryzyko złamań kości. Co więcej, te leki powiązano z pewnymi strasznymi skutkami ubocznymi, łącznie ze zwiększonym ryzykiem wrzodów i:

 • Problemy ze wzrokiem np. mętny obraz, ból i obrzęk
 • Złamanie kości udowej i martwica kości szczęki [osteonekroza]
 • Uszkodzenie wątroby i niewydolność nerek
 • Migotanie przedsionków
 • Rak przełyku
 • Hipokalcemia (zbyt niski poziom wapnia we krwi).

Kolejny niepokojący fakt?

Fosomax to ta sama klasa chemiczna (fosfonian) jak czyścik śladów po mydle jakiego używasz w łazience! Przykro mi mówić, nie zaskakuje to, że firmy farmaceutyczne nigdy nie umieściły tej informacji na etykiecie przepisywanego Ci leku.

Trzymaj się z dala od sterydów

Wyniki badania przeprowadzonego na Washington University School of Medicine w St Louis potwierdzają to, że istnieje mocny związek między osteoporozą i stosowaniem sterydów:

Wysoka dawka kortyzonu to druga najczęstsza przyczyna osteoporozy, i obecnie nie ma żadnej prawdziwej terapii na ten poważny skutek uboczny” – mówi senior autor dr Steven L Teitelbaum, profesor patologii i immunologii.

Biorąc pod uwagą częstotliwość z jaką stosuje się te leki w leczeniu wielu różnych chorób, jest to główny problem medyczny„.

Wniosek jaki wysunięto z badania był taki, że choć steryd kortyzon wydaje się hamować zdolność osteoklastów demontażu starych kości u normalnych genetycznie myszy, to niezdolność konstrukcji szkieletowej do odnawiania się może powodować znaczne osłabienie kości w wyniku starzenia i stresu.

Jeśli cierpisz na chorobę autoimmunologiczną np. reumatoidalne zapalenie stawów, astma, stwardnienie rozsiane albo przewlekła obstrukcyjna choroba płuc, klikaj na te linki (klikalne linki dostępne w źródle/Red. W-P) z naturalnymi alternatywami leczenia. [rheumatoid arthritis, asthma, multiple sclerosis chronic obstructive pulmonary disease]

Ale jest jeden hormon sterydowy, który prawdopodobnie pomoże budować kości, i jest nim progesteron. Wiele kobiet przed i po menopauzie ma niedobór tego ważnego hormonu.

Nietolerancja glutenu i utrata masy kostnej

Czy często masz problemy z żołądkiem?

Przewlekłe gazy, nudności, wzdęcia, biegunka, konstypacja i zaćmiony mózg mogą być oznakami niezdiagnozowanej nietolerancji glutenu.

Gluten to białko występujące w zbożach takich jak pszenica, żyto i jęczmień. Jak mówią dane statystyczne z University of Chicago Celiac Disease Center, średnio 1 na 133 zdrowych osób w USA cierpi na celiakię [nietolerancja glutenu], a wcześniejsze badania wykazały, że ta liczba może wynosić aż 1 na 33 w populacjach ryzyka.

Ci z niezdiagnozowaną nietolerancją glutenu często mają zaburzenia wchłaniania substancji odżywczych z powodu przewlekłego uszkodzenia jelit. To oznacza, że Twój organizm nie może optymalnie przyjmować sych substancji z pokarmu i dystrybuować ich w całym organizmie.

To zaburzenie wchłaniania substancji odżywczych może prowadzić do osteoporozy.

Jeśli często doświadczasz wymienionych wyżej objawów, dieta bezglutenowa może być kluczem jakiego potrzebujesz by prowadzić zdrowe, może po raz pierwszy, życie.

Moja książka Dieta bez zbóż [The No Grain Diet] wyjaśnia szczegółowo szkodliwe skutki zdrowotne cukrów i zbóż, nawet dla tych którzy nie mają nietolerancji glutenu.

Inne produkty żywnościowe prowadzące do utraty masy kostnej

Przetwarzana żywność i fast foody to najgorsza rzecz jaką wpuszczasz do organizmu. Żeby on funkcjonował prawidłowo, wymaga rodzaju zrównoważonej diety, którą proponuję w następnej części.

Przetworzone produkty takie jak czipsy, frytki, „dania” z mikrofalówki, soda i słodycze zawierają bardzo mało substancji odżywczych i bardzo dużo niestrwanych tłuszczów i niebezpiecznych dodatków np. wysokofruktozowy syrop kukurydziany, aspartam i konserwanty.

Jeśli uważasz, że przestawienie się z diety składającej się głównie z przetwarzanych produktów na zdrową i odżywczą dietę jest niemal niemożliwe, powiem Ci, że to jest łatwiejsze niż myślisz. We wcześniejszym artykule wyjaśniłem jak przestawić się z przetwarzanej żywności 7 łatwymi krokami, i jak dostarczyć organizmowi to czego chce.

Kiedy gotujesz, zalecam unikać wszystkich opartych na omega-6 olejów np. kukurydzianego, szafranowego i sojowego. Oleje te są pełne wysoko przetwarzanych, szkodliwych tłuszczów omega-6, które wpływają na stan zapalny organizmu.

Zamiast tego zalecam stosowania zdrowych olejów z oliwek i kokosowego.

Produkty zapobiegające utracie masy kostnej

Zalecam konsumpcję szerokiej różnorodności organicznych, jeśli można lokalnie uprawianych warzyw by osiągnąć równowagę podstawowych witamin i minerałów w organizmie. Łatwym sposobem zwiększenia ilości warzyw jest dieta składająca się z blendowanych warzyw. Jest to skuteczny sposób dostarczania najlepszych substancji odżywczych i łatwy do strawienia i wchłonięcia przez organizm.

Pamiętaj, ważne jest by jeść zgodnie ze swoim typem odżywiania, bo dieta która jest dobra dla jednej osoby może nie być dobra dla innej. Poświęć chwilę by zrobić test [FREE nutritional typing test] by określić Twój typ i rodzaj pokarmów idealnych dla Twojej osobistej biochemii.

Jednym z produktów który wykazał się być pomocny w zmniejszaniu utraty masy kostnej i osteoporozy jest cebula. Jak napisałem we wcześniejszym artykule, badanie wpływu cebuli na szczury w laboratorium okazało się obiecujące.

Zapobiegnij utracie masy kostnej – przebywaj na słońcu

Korzyści zdrowotnych wit. D nie można przecenić. Alarmująca liczba ludzi w Ameryce ma niedobór wit. D, a to może doprowadzić do licznych problemów zdrowotnych, łącznie z osteoporozą.

Pomimo tego co mogłaś usłyszeć, odpowiednie narażanie na słońce nie jest złe. Jest zdrowe i konieczne. Tylko 15-20 minut przebywania na słońcu dziennie może znacznie poprawić Twoje zdrowie, a odpowiednie narażanie na słońce to idealny sposób zachowania w optymalnym przedziale wit. D. Alternatywnie, możesz korzystać z łóżka do opalania.

Ale jeśli żadna z tych opcji nie jest dostępna, następną jest przyjmowanie suplementu wit. D3. Typowa dzienna dawka wit. D dla osoby dorosłej wynosi 5.000-10.000 jednostek.

Pamiętaj, bardzo ważne jest sprawdzenie Twojego stężenia wit. D by uniknąć przedawkowania. Optymalny poziom wit. D we krwi dla zdrowej osoby jest 50-70 ng/ml.

Znaczenie omega-3 dla mocnych, zdrowych kości

Omega 3 to kolejna substancja odżywcza potrzebna organizmowi w profilaktyce chorób fizycznych i umysłowych, zapaleniu i osteoporozie. Jak napisałem we wcześniejszym artykule, The British Journal of Nutrition ostatnio opublikował badanie, że tłuszcz omega wydaje się być głównym składnikiem szpiku kostnego i wzbogacać zawartość minerałów.

Niestety, niedobór omega-3 staje się coraz bardziej powszechny i okazał się być 6-ym największym zabójcą Amerykanów. Poinformowano iż zwiększa ryzyko śmierci z WSZYSTKICH przyczyn i przyspiesza spadek zdolności poznawczych.

Choć tłuszcze roślinne omega-3 takie jak występujące w oleju lnianym sa bardzo korzystne z powodu ich dużej zawartości kwasu alfa-linolenowego (ALA), tłuszcze zwierzęce omega-3 zawierają 2 istotne składniki, których nie mają rośliny: kwas dokozaheksaenowy (DHA) i kwas eikozapentaenowy (EPA).

Idealnie dostarczałabyś wszystkich tłuszczów zwierzęcych omega-3 jedząc owoce morza. Niestety, zanieczyszczenia przemysłowe to zmieniły, czyniąc większość wód świata mniej lub bardziej toksycznymi. Ryby są pełne rtęci, toksyn przemysłowych, PCB i PDE. To samo dotyczy większości oleju wytwarzanego z tych ryb.

Na szczęście jest dostępne trwałe źródło tłuszczów zwierzęcych omega-3, a mianowicie olej z kryla. Kryl to bardzo małe stworki podobne do krewetek, które przekraczają liczbę wszystkich zwierząt (w tym ludzi) na świecie! Olej z kryla jest również łatwiej wchłaniany niż olej z ryb, ponieważ tłuszcz kryla jest połączony z fosforanami. Oznacza to, że potrzebujesz znacznie mniej oleju z kryla, niż z ryby.

Kolejny bonus?

Olej z kryla zawiera przeciwutleniacze zwane astaksantynami, które chronią tłuszcze EPA i DHA dopóki nie zostaną zjedzone.

Czynniki te czynią olej z kryla optymalnym wyborem spełniającym Twoje potrzeby omega-3.

Wit. K2 jest ISTOTNA w profilaktyce osteoporozy

Vit. K można klasyfikować jako albo K1, albo K2:

 1. Wit. K1: znajduje się w zielonych warzywach, idzie prosto do wątroby i pomaga zachować zdrowy system krzepnięcia krwi. (To jest rodzaj witaminy jakiej potrzebują niemowlęta dla ochrony przed poważnymi zaburzeniami systemu krzepnięcia krwi.) Ta witamina przeciwdziała zwapnianiu Twoich naczyń krwionośnych, i pomaga kościom zatrzymywać wapń i budować odpowiednią strukturę krystaliczną.
 2. Wit. K2: Ten rodzaj wit. K wytwarzają bakterie. Występuje w dużej ilości w jelitach, ale niestety nie jest stąd wchłaniana i wychodzi z kałem. K2 idzie prosto do ścianek naczyń krwionośnych, kości i tkanek innych niż wątroba. Występuje w sfermentowanych produktach, zwłaszcza w serze i japońskim natto, które jest najbogatszym źródłem K2.

Vit. K2 może się przekształcać w organizmie w K1, ale z tym są pewne problemy, które omówię. Jako suplement, K1 jest tańsza, i dlatego ją podaje się nowonarodzonym.

Żeby było nawet trudniej, jest kilka rodzajów form wit. K2.

MK8 i MK9 pochodzą głównie z produktów mlecznych. MK4 i MK7 to dwie najważniejsze formy K2, i w organizmie działają zupełnie inaczej:

 • MK4 to produkt syntetyczny, bardzo podobny do wit. K1, i organizm potrafi K1 przetworzyć na MK4. Ale MK4 ma bardzo krótkie życie – około 1 godziny, czyniąc ją słabym kandydatem na suplement. Po dotarciu do jelita pozostaje głównie w wątrobie, gdzie jest potrzebna do syntezy czynników krzepnięcia krwi.
 • MK7 to nowszy czynnik o bardziej praktycznych zastosowaniach, bo w organizmie przebywa dłużej, zyje 3 dni, co oznacza, że masz większą szansę zbudowania stałego poziomu krwi w porównaniu z MK4 czy K1.

MK7 to wyciąg z japońskiego fermentowanego produktu sojowego pod nazwą natto. Można faktycznie dostarczyć dużą ilość MK7 z natto, gdyż jest stosunkowo niedrogi i dostępny w większości azjatyckich sklepów. Ale niewielu osobom odpowiada jego zapach i śluzowata konsystencja i trudno im go tolerować.

Dowody sugerują, że wit. K2 jest niezbędna dla kości, ale jest substancją odżywczą której większość z Was nie dostaje w odpowiednich ilościach z diety.

W jaki sposób wit. K wpływa na zdrowie kości?

Osteokalcyna to białko wytwarzane przez osteoblasty (komórki odpowiadające za tworzenie kości), i wykorzystywana jest w kości jako integralna część procesu jej tworzenia. Ale osteokalcyna musi być „karboksylowana” zanim może być skuteczna. Wit. K działa jako kofaktor dla enzymu, który katalizuje karboksylację osteokalcyny.

Wit. K2 okazuje się być dużo bardziej skutecznym „aktywatorem” osteokalcyny niż K1.

Przeprowadzono niezwykłe badania skutków ochronnych wit. K2 przed osteoporozą:

 • Liczne japońskie badania wykazały, że wit. K2 całkowicie odwraca utratę masy kostnej, i w niektórych przypadkach nawet ją zwiększa u osób dotkniętych osteoporozą.
 • Zgromadzone dowody 7 japońskich badań pokazują, że suplementy wit. K2 wywołują 60% redukcję w złamaniach kręgów i 80% redukcję w złamaniach bioder i innych miejsc.
 • Holenderskie badania wykazały, że wit. K2 jest 3 x bardziej skuteczna niż K1 w zwiększaniu ilości osteokalcyny kontrolującej budowę kości.

Mimo że organizm może przekształcać K1 w K2, badania pokazują, że ilość K2 wytwarzanej tylko w tym procesie jest niewystarczający. Nawet jeśli przyjmujesz wystarczająco dużo K1, organizm wykorzystuje ją do wytwarzania czynników krzepnięcia, pozostawiając małą resztkę dla kości.

Innymi słowy, Twoja wątroba preferencyjnie wykorzystuje wit. K1 do aktywacji czynników krzepnięcia, a większość innych tkanek preferencyjnie wykorzystuje K2.

Wykryto również, że wit. K2 daje inne korzyści, oprócz kościom!

Wit. K2 to klej biologiczny, który włącza wapń do kości. Dietetyczne źródła K2 można znaleźć w tradycyjnie sfermentowanych pokarmach np. tempeh, miso, natto i sos sojowy.

Osteoporoza u mężczyzn

Tu coś o osteoporozie u mężczyzn, czego możesz nie wiedzieć: mężczyźni w wieku 50+ mają większe ryzyko osteoporozy niż raka prostaty. Występuje u nich z powodu choroby zwanej hipogonadyzm, co może prowadzić do kurczenia się wzrostu o kilka centymetrów. Czynniki ryzyka u mężczyzn to:

 • Alkoholizm
 • Otyłość
 • Palenie papierosów
 • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe
 • Siedzący tryb życia
 • Brak narażania na słońce.

Mężczyźni z wcześniej istniejącymi chorobami np. astmą, rozedmą płuc, chorobą Crohna, przepukliną dysków i chorobami autoimmunologicznymi przyjmujący sterydy takie jak prednizon lub kortyzon o wiele bardziej zwiększają swoje ryzyko rozwoju osteoporozy.

Zadziwiający związek między Alzheimerem i utratą masy kostnej

W badaniu zmierzono i zanotowano masę kostną 987 mężczyzn i kobiet o średnim wieku 76 lat. Obserwowano ich przez 13 lat i śledzono kto z nich zachorował na Alzheimera albo demencję.

Wyniki pokazały, że kobiety o najniższych pomiarach masy kostnej miały większe niż 2 x prawdopodobieństwo Alzheimera albo demencji niż te o mocniejszych kościach.

Jeśli 70-letnia kobieta ma niższą masę kostną, to oznacza, że nie była wystarczająco narażona na estrogen jak powinna. Dlatego wydaje się, że estrogen odgrywa kluczową rolę w rozwoju osteoporozy, jak również choroby Alzheimera.

Dużo łatwiej jest zapobiegać utracie masy kostnej niż ją leczyć

Prawdą są słowa Benjamina Franklina: „Uncja prewencji jest lepsza od funta leczenia”. Teraz kiedy masz wiedzę by podejmować mądre decyzje o profilaktyce i leczeniu osteoporozy, jesteś gotowa na przejęcie kontroli nad swoim zdrowiem!

By Dr Mercola

Źródło: http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2010/12/21/osteoporosis-prevention-and-treatments-exposed.aspx

Tłum. Ola Gordon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *