Strona główna > Świat > Dlaczego kłamstwa są lepsze od prawdy

Dlaczego kłamstwa są lepsze od prawdy

1. Wiarygodność

Wszystkie kłamstwa są zaprojektowane tak, żeby wydawały się prawdą. Ekspert kłamca starannie wykorzystuje elementy, które wydają się prawdopodobne i logiczne, a zatem łatwe do uwierzenia. Z drugiej strony, prawda jest często nielogiczna, szalenie nieprawdopodobna i trudne do wyjaśnienia.

Kłamstwa są bardziej wiarygodne niż prawda.

2. Niezawodność

Prawda jest spontaniczna, przypadkowa i nieprzewidywalna. Kłamstwa można szczegółowo zaplanować z dużym wyprzedzeniem, a zatem jest gwarancja, że okażą się zgodne z przewidywaniami.

Kłamstwa są bardziej niezawodne niż prawda.

3. Gospodarka

Żeby być prawdą, relacja z danego wydarzenia musi być dokładna. Wymaga to starannej zaradności, kosztownych badań, czasochłonnej dbałości o szczegóły, kompleksowych usług logistycznych i dokładności. Mimo wszystko, niektórzy w to uwierzą, a inni nie. Kłamstwo wyprodukuje identyczne wyniki bez zamieszania i kłopotu.

Kłamstwa są prostsze od prawdy. Kłamstwa kosztują mniej niż prawda pod względem czasu, pieniędzy i wysiłku.

4. Wartość

Prawdę można znaleźć wszędzie; należy do każdego, kto ją znajdzie, zupełnie za darmo. Kłamstwa są tworzone na zamówienie, często przez ekspertów, a te najlepsze są wypolerowanymi dziełami sztuki.

Kłamstwa są warte więcej od prawdy. Czy słyszał ktoś o przekupieniu świadka, żeby powiedział prawdę?

5. Szacunek

A. Na sprzedaży kłamstw opinii publicznej zdobywano wielkie fortuny. Ludzie, którzy sprzedają te kłamstwa są często wdzięczni naiwnym klientom, dlatego obdarzają biblioteki i uniwersytety i ośrodki kultury.

B. Nikt nigdy nie zrobił fortuny na sprzedaży prawdy. Przede wszystkim, jak już powiedziano, prawda jest bezpłatna. Jedynymi ludźmi, którzy zapłacą za prawdę są ci, których się szantażuje – i tylko kupują prawdę po to, żeby mogli ją ukryć zanim ktokolwiek inny ją zobaczy.

Kłamstwa prowadzą do bibliotek i uniwersytetów, a prawda prowadzi do szantażu.

6. Stabilność

Weź tysiąc części prawdy, dodaj jedną część kłamstwa. Wynik – kłamstwo.

Weź 1 /1000 część kłamstwa, dodaj jedną część prawdy. Wynik – znowu kłamstwo.

Zauważ, że z prawdy można zrobić kłamstwo, ale z kłamstwa nie zrobi się prawdy.

Kłamstwa mają większą siłę i trwają dłużej niż prawda.

7. Wyobraźnia

Głosząc prawdę, człowiek musi zbadać dokładnie fakty i dokładnie się ich trzymać tak jak miały miejsce. Kłamca może opisać ten sam incydent bez żadnych badań, zaledwie mówić co przychodzi mu do głowy, i opowiadać szczegóły jak tylko chce.

Kłamstwa są bardziej twórcze nić prawda.

8. Rozpoznawalność

Ludzie są przyzwyczajeni do słuchania kłamstw przez cały czas.

Jeśli powie się prawdę, ludzie pomyślą, że się kłamie Jeśli przekona się ich, że mówi się prawdę, to staną się podejrzliwi. Dlaczego on nagle mówi prawdę? Co się dzieje?

9. Podaż i popyt

A. Opisując dany incydent, tylko jedna wersja może być prawdą, podczas gdy liczba kłamstw jest nieograniczona. oczywiście kłamstwa mają dużo większą podaż niż prawda.

B. Istnieje wielki popyt na kłamstwa, jeśli są one pochlebne, jeśli dają komuś nadzieję, jeśli pomagają uciec przed rzeczywistością, lub jeśli obiecują zdrowie, bogactwo, władzę lub siłę. Nikt nie jest bardzo ciekawy żeby usłyszeć prawdę. Jedynymi którzy domagają się prawdy są ci, którzy badają coś (prawnicy itp), i oni chcą prawdy, żeby udowodniła, że ktoś kłamie.

W naszym społeczeństwie kłamstwa są środkiem akceptowanym. Jest na nie podaż, a popyt na nie jest ciągle duży. Prawda ma wyjątkowo małą podaż, ale nawet ta maleńka podaż w dużej mierze przekracza popyt. Dlatego w naszym społeczeństwie, prawda zajmuje pozycję identyczną do g***a dinozaura.

Wnioski:

Kłamstwa są lepsze od prawdy na wiele sposobów.

Kłamstwa są bardziej wymyślne.

Kłamstwa czynią świat przyjemniejszym.

Kłamstwa są mniej żenujące od prawdy, i mniej straszne.

Ponadto, w dziedzinach takich jak dyplomacja, umiejętność kierowania państwem, handel, reklama, PR i księgowość, prawda jest całkowitym kalectwem.

Przewiduję, że prawda będzie zanikać w społeczeństwie, prawie niezauważenie, w okresie krótszym niż jedno pokolenie. Stanie się curiosum, jak dwudolarowy banknot. Prawdopodobnie powstaną muzea, gdzie będzie się pokazywać przykłady prawdy ciekawskim dzieciom, które będą chciały się dowiedzieć jak wyglądała. Można tylko mieć nadzieję, że kustosze tych Muzeów Prawdy będą charakteryzować się dobrym gustem i nie sfałszują wystaw.

Prawda jest taka, że prawda stała się staromodna. Jest pełna zakamarków o różnych kształtach, jak wiele innych staromodnych rzeczy, dla niektórych będą fascynujące, ale dla większości będą utrapieniem. Dla tych, którzy troszczą się, posiadanie prawdy jest wspaniałe, by ją mieć i kochać, nigdy jej nie nadużywać, potem przekazać ją za darmo każdemu kto jej zechce, przekazując ją w stanie nieuszkodzonym, nieukoloryzowanym, nieubogaconym i niepomniejszonym, by każdy jej kawałek był lśniąco żywy, jak zawsze. Znajdowanie radości w podtrzymywaniu prawdy jest owocem miłości, ale większość z nas we współczesnym społeczeństwie nie ma czasu na takie rzeczy.

WHY LIES ARE BETTER THAN THE TRUTH 

http://www.aiateam.org/default.asp?ID3=21

Artykuł pochodzi z THE RAPE OF THE APE [Gwałt na małpie] – Allena Shermana

Chicago, Playboy Press, 1973, s. 56-59

Tłumaczenie: Ola Gordon.

P.S. „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” – Jana 8:32, Jezus Chrystus.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.