Strona główna > Świat > Kissinger: „Dajcie Trumpowi szansę”

Kissinger: „Dajcie Trumpowi szansę”

Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger przestrzegł przed przedwczesnym osądzaniem prezydenta elekta, mówiąc krytykom by oceniali Trumpa pod kątem jego ustaw, a nie retoryki.

a

Powiedział również, że osobowość Donalda Trumpa jest czymś „bez precedensu” we współczesnej historii USA, mimo to powinien dostać szansę by przepchnąć dalej swoje pomysły.

Kissinger przestrzegł krytyków przed osądzaniem prezydenta-elekta na podstawie jego retoryki wyborczej i podkreślił jego potencjał do kształtowania polityki globalnej, oraz podtrzymywania amerykańskiej tradycji „budowania światowego pokoju”.

Press TV :

“Debata międzynarodowa powinna dotyczyć ewoluującej polityki Ameryki, a nie retoryki wyborczej” powiedział Kissinger w niedzielę na forum Pokojowej Nagrody Nobla w Oslo.

“Zanim stwierdzimy, że kryzys będzie nieuchronny, powinno dać się nowej administracji możliwość wprowadzenia w życie swojej wizji światowego porządku”.

Słowa Trumpa dotyczące polityki zagranicznej podczas kampanii prezydenckiej 2016 spowodowały, że wielu sojuszników USA, od Europy aż po Azję, wyraziło zaniepokojenie przyszłością wspólnych relacji z Waszyngtonem.

Trump nazwał NATO „przestarzałym” sojuszem i wyraził wątpliwości co do tego, czy USA pod jego rządami powinny pomagać zaatakowanym sojusznikom z NATO.

Zasugerował także, że Japonia i Korea płd. powinny mieć broń nuklearną, aby powiększyć swój potencjał militarny w stosunku do nieprzychylnych sąsiadów w rodzaju Korei płn.

Kissinger wskazał na różnego rodzaju wyzwania mogące prowadzić do konfliktu w czasie prezydencji Trumpa, przede wszystkim na rosnące napięcie między USA i Chinami, oraz załamanie stosunków między Rosją a Zachodem.

Weteran dyplomacji powiedział, że amerykańscy przywódcy zawsze mieli wpływ na kształtowanie światowego porządku, wyraził również nadzieję na podtrzymanie tej tradycji przez Waszyngton.

“Mam nadzieję i wierzę, że w nadchodzących dekadach Stany Zjednoczone będą kontynuowały tradycje budowania światowego pokoju.”

Trump i Kissinger spotkali się w tym roku przynajmniej dwa razy – raz podczas kampanii prezydenckiej w maju, i drugi raz po zwycięstwie Republikanów 8 listopada.

 Carol Adl

Źródło: yournewswire.com

Tłum. i źródło polskie: https://radtrap.wordpress.com/2016/12/13/kissinger-dajcie-trumpowi-szanse/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.