Strona główna > Inne > Kazanie Św. Bernarda

Kazanie Św. Bernarda

Św. Bernard

Oto fragment kazania Św. Bernarda skierowanego do rycerzy katolickich zgromadzonych w Vezelay, w Burgundii, we Francji, przed rozpoczęciem drugiej krucjaty do Ziemi Świętej zwołanej przez papieża Eugeniusza III na 01 grudnia 1145 r.

Św. Bernard

Wiecie, że żyjemy w czasach ucisku i zniszczenia… Prawa naszej ziemi i prawa naszej religii zatraciły siły, aby utrzymać nasze zwyczaje i zatrzymać triumf zła. Diabeł herezji siedzi dziś na tronie prawdy. Bóg przeklął swoje sanktuarium.

Ci, którzy mnie słuchacie, pośpieszcie kroku, aby uspokoić gniew Niebios! Zostawcie czcze błaganie o Jego dobroć, bo to daremne biadolenie swbernard_0131lub zamartwianie się, lecz ujmijcie w ręce swe niepokonane tarcze. Zgiełk bitewny, niebezpieczeństwa, trudności i ryzyko wojenne to jest pokuta, jaką nakłada na was Bóg. Idźcie naprawiać swe błędy i winy w zwycięstwach przeciw niewiernym, i niech wyzwolenie Świętej Ziemi stanie się szlachetną nagrodą tego nawrócenia.

Gdyby ktoś przyszedł i ogłosił wam, że wróg właśnie wszedł do waszych miast, skradł wam żony i dzieci, zbezcześcił kościoły, a wy co byście zrobili? Czy nie od razu bieglibyście do walki chwytając za broń? Cóż, te wszystkie nieszczęścia i inne jeszcze gorsze spadły na rodzinę Jezusa Chrystusa w Ziemi Świętej, która jest również waszą rodziną. Rodzina ta padła ofiarą rozproszenia od miecza pogan; barbarzyńcy zniszczyli dom Boży i podzielili jego dziedzictwo. Co jeszcze musi nastąpić, aby poruszyć was, byście chcieli naprawić tyle wyrządzonego zła i pomścić tyle okrucieństwa?

Czy pozwolicie niewiernym cieszyć się ciszą zniszczenia i grabieży, jakich dokonali w domu ludu chrześcijańskiego? Jak ten triumf stanie się przyczyną nieutulonego smutku przez wszystkie wieki, i jak wieczystym wstydem będzie dla przyszłych pokoleń.

Bóg żywy każe mi przemówić do was, że będzie karać wszystkich, którzy nie bronią Go przed jego wrogami. A więc do broni! Niech święty gniew da wam ducha walki, i niech te słowa proroctwa rozbrzmiewają po całym świecie: Przeklęty, kto nie zakrwawi swego miecza!

Jeśli Bóg wzywa was do swej obrony, to nie dlatego, że Jego ręka stała się mniej potężna… Przeciwnie, Bóg patrzy na swe męskie dzieci i chce zaoferować im drogę miłosierdzia. Jego dobroć daje każdemu dzień przebaczenia. Wybrał nas jako instrument swej zemsty. Chce nam zawdzięczać zniszczenie swoich wrogów i triumf swej sprawiedliwości. Wszechmogący Bóg wzywa nas do zadośćuczynienia za grzechy przez obronę Jego chwały i Jego imienia.

Chrześcijańscy wojownicy, te walki są warte waszego trudu, te zmagania obdarzone są błogosławieństwami ziemi i Nieba, w których nawet sama śmierć będzie niczym innym, lecz kolejnym triumfem. Wspaniali rycerze, pamiętajcie przykłady waszych przodków, którzy zdobyli Jerozolimę i których imiona wpisane są w Księdze Życia. Weźcie swój krzyż… który pozwoli wam zasłużyć na podbój Królestwa Niebiańskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.