Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Kat Śmietański, który zabił Witolda Pileckiego po 1956 zwiał do Izraela

Kat Śmietański, który zabił Witolda Pileckiego po 1956 zwiał do Izraela

Za: http://www.wicipolskie.org

Źródło: http://www.polishclub.org

Kat UB, sierżant Piotr Śmietański, wykonawca wyroku na rotm. Witoldzie Pileckim. Fot. UB/msz

Z protokołu wykonania wyroku śmierci z dnia 25 maja 1948 roku dowiadujemy się, że wyrok komunistycznego sądu na mocy którego rotmistrz Witold Pilecki został skazany na karę śmierci został wykonany przez kata, sierżanta UB Piotra  Śmietańskiego, który po 1956 roku uciekł do Izraela.

Jak podaje na swoim blogu pan Michał Stanisłąw de Zieleśkiewicz wyrok był niezgodny z ówczesnym prawem. Tak bardzo spieszono się z zamordowaniem Witolda Pileckiego, że nawet nie skompletowano odpowiedniego składu. Kapturowy wyrok orzeczony został przez dwuosobowy skład sędziowski: jeden sędzia i jeden ławnik co nawet z tamtym bandyckim prawem nie było zgodne.

Tadeusz Płużański na portalu niezależna.pl podaje trzy osoby w składzie sędziowskim: ppłk Jan Hryckowian (przewodniczący składu, a zarazem szef sądu; przedwojenny absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim; w czasie wojny AK-owiec odznaczony Krzyżem Walecznych; skazał na śmierć co najmniej 16 żołnierzy niepodległościowego podziemia), kpt. Józef Badecki (też przedwojenny prawnik, absolwet Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie; wydał co najmniej 29 wyroków śmierci, m.in. na słynnego dowódcę WiN na Lubelszczyźnie, mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”) i kpt. Stefan Nowacki (ławnik, funkcjonariusz zbrodniczej Informacji Wojskowej). Żaden z nich już nie żyje.

Protokół z egzekucji z podpisem sierż. Śmietańskiego. Fot. UB/msz

Egzekcję dokonaną na rotmistrzu Pileckim w dniu 25 maja 1948 r. po godzinie 21:30 nadzorował zastępca naczelnika więzienia por. Ryszard Mońko a wykonawcą był kat UB starszy sierżant Piotr Śmietański.

Stowarzyszenie Międzynarodowe Motocyklowy Rajd Katyński dla uhonorowania i upamiętnienia Wielkiego Polaka złoży kwiaty na powązkowskiej Łączce i przy tablicy na murze więzienia mokotowskiego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Będzie tam również Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław.”

Uroczystości upamiętniające heroiczną postać rotmistrza Witolda Pileckiego obchodzone będą w wielu miastach Polski.

W kontekście rocznicy zamordowania Pileckiego należy przypomnieć, że 15 maja 2012 roku członkowie-założyciele Porozumienia na rzecz obchodów Dnia i Roku Żołnierzy Wyklętych (czyli: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość, Narodowe Siły Zbrojne, Stowarzyszenie Żołnierzy Batalionów Chłopskich, Jan Żaryn i Fundacja „Polska się Upomni”) oraz Fundacja Paradis Judaeorum wystosowały „Proklamację Europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem 25 maja 2012”.

wg/PCO

Źródła:

http://niezalezna.pl/39536-kto-zamordowal-rotmistrza-pileckiego

http://blogmedia24.pl/node/63520

http://www.rajdkatynski.net/119-25-maja-70-rocznica-smierci-rtm-witolda-pileckiego.html

One thought on “Kat Śmietański, który zabił Witolda Pileckiego po 1956 zwiał do Izraela

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.