Strona główna > Bliski Wschód > Kardynał Rai przeciwko „planowi Kushnera”

Kardynał Rai przeciwko „planowi Kushnera”

Kardynał Bechara Butros Rai, patriarcha Antiochii i głowa pozostającego w jedności z Rzymem katolickiego Kościoła maronickiego znany jest z wystąpień w obronie pokrzywdzonej przez wojny wielonarodowej i wielowyznaniowej ludności Bliskiego Wschodu.

Występując, na przykład, 20.10.2017 r. w Salt Lake City, kardynał Rai powiedział: „Jako chrześcijanie, jesteśmy zobowiązani do pozostania na Bliskim Wschodzie, aby nieść Ewangelię życia, Ewangelię miłości, Ewangelię pokoju” – i poprosił Amerykanów, by modlili się za maronitów i o pokój na Bliskim Wschodzie. Poprosił również, by obywatele Stanów Zjednoczonych „powiedzieli ludziom odpowiedzialnym za politykę”, że na Bliskim Wschodzie było już wystarczająco dużo wojen, wystarczająco dużo zniszczeń, i by powiedzieli im, że ludzie chcą tam pokoju. – Zob.: Marie Mischel, Patriarch of Antioch and All the East celebrates Divine Liturgy in Utah  http://www.icatholic.org/article/patriarch-of-antioch-and-all-the-east-celebrates-divine-96210534 (27.10.2017).

Jak czytamy w korespondecji z Watykanu, kardynał Rai występuje dzisiaj przeciwko tzw. planowi Kushnera (zięcia Trumpa), który jest, według niego, próbą utrwalenia skutków niesprawiedliwej agresji zewnętrznej przeciwko narodom Bliskiego Wschodu i uniemożliwienia im, a zwłaszcza Palestyńczykom i narodom Syrii, powrotu do własnych krajów i wznowienia życia w pokoju.

Wydaje się, że polscy katolicy powinni poprzeć stanowisko libańskiego kardynała, gdyż gorzki smak wypędzenia z ojcowizny i terytorialnych ustępstw, wymuszonych przez „sojuszników” i wrogów jest im doskonale znany, a siedzenie ludów Bliskiego Wschodu na swojej własnej ziemi, w swoich ojczyznach, jest najlepszą gwarancją, że nie zawitają one do Europy i Polski. (GG.)

*

„Kard. Rai: pokojowy plan Kushnera „policzkiem stulecia”

Plan pokojowy, który miałby przynieść pokój pomiędzy Izraelitami a Palestyńczykami i na całym Bliskim Wschodzie, okrzyknięty przez niektórych „planem stulecia”, a zaproponowany przez Jareda Kushnera, członka administracji prezydenta Stanów Zjednoczonych – jest tak naprawdę „policzkiem stulecia”. Opinię tę wyraził maronicki patriarcha kard. Bechara Butros Rai.

Zdaniem libańskiego hierarchy, policzek ten wymierzony jest zarówno w uchodźców palestyńskich, jak i syryjskich, którzy powinni powrócić na swoje terytoria, aby tam chronić własne dziedzictwo i umacniać swoją cywilizację.

Plan Kushnera przedstawiony w Bahrajnie przewiduje kwotę 50 miliardów dolarów na inwestycje ekonomiczne w krajach, w których przebywa większość uchodźców z Palestyny i Syrii. Chodzi więc przede wszystkim o Liban, Egipt i Jordanię. Według opinii kard. Raia, w planie tym chodzi przede wszystkim o przeszczepienie i naturalizację uchodźców pod przykrywką pomocy finansowej. „Gdyby intencja związana z tą propozycją była naprawdę uczciwa – stwierdził kardynał – to dla Palestyńczyków byłoby lepiej, aby wesprzeć ich i odbudować im kraj, dając im szansę powrotu do swoich domów. Podobnie [jest] w przypadku Syryjczyków: trzeba im pomóc w odbudowie ich domów, ich podmiotowości i [ich] instytucji”.

Paweł Pasierbek SJ – Watykan”

Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/swiat/news/2019-07/kard-rai-plan-kushner-policzek-wieku.html (03.07.2019). Red. GG.

Patriarcha Antiochii i całego Lewantu kardynał Bechara Butros Rai (Bechara Petrus Rai).

*

Zob. także:

Kushner’s Middle East peace plan under fire (Bliskowschodni plan pokojowy Kushnera pod ostrzałem) https://www.eurotopics.net/en/222271/kushner-s-middle-east-peace-plan-under-fire (26.06.2019). Uwaga: strona ta jest projektem Federalnego Centrum Edukacji Politycznej (Bundeszentrale für politische Bildung), podlegającego niemieckiemu Federalnemu Ministerstwu Spraw Wewnętrznych (Bundesministerium des Innern) – zob.: https://en.wikipedia.org/wiki/Federal_Agency_for_Civic_Education

Grzegorz Grabowski, Nie popierajmy zbrojeń, militaryzacji i myślenia o wojnie https://wolna-polska.pl/wiadomosci/nie-popierajmy-zbrojen-militaryzacji-i-myslenia-o-wojnie-2019-06 (15.06.2019).

.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.