Szokujące zdjęcia pokazują deprawację chłopów zmuszonych do jedzenia ludzkiego mięsa w czasie głodu w Rosji w latach 1920
- Głód w Rosji 1921-22, znany jako głód powołżański miał miejsce w bolszewickiej Rosji
- Rozpoczął się wczesną wiosną 1921 i trwał przez 1922
- Wojna domowa i polityka Lenina rekwirowania żywności od chłopów wywołały niszczący zorganizowany przez człowieka głód
- Dotknął około 30 mln ludzi, zmarło około 5 mln
- Więcej szokujących zdjęć pod linkiem.
Stojący z poważnymi minami w swoich grubych zimowych płaszczach przy stole załadowanym częściami ciał dzieci, to smutne zdjęcie pary pokazujące jak głodujący ludzie praktykowali kanibalizm by przeżyć w czasie zorganizowanego przez człowieka głodu w Rosji w latach 1920. W tej katastrofie zmarło ponad 5 mln ludzi, która rozpoczęła się w 1921 i trwała przez 1922.
Rosyjski komunistyczny rewolucjonista Władimir Iljicz Uljanow, lepiej znany jako Lenin, rządził krajem od 1917. Z pogardą dla cierpiących rodaków zarządził rekwirowanie żywności od biednych. Bolszewicka partia Lenina uważała, że chłopi czynnie próbowali osłabiać wysiłki wojenne, i odbierając im żywność zmniejszy ich siłę.
Głód mógł łatwo się zakorzenić się z powodu problemów gospodarczych wywołanych przez I wojnę światową, 5-letnią wojnę domową, i suszę w 1921, co doprowadziło do niedożywienia 30 mln Rosjan. Kiedy Lenin zadeklarował 'niech chłopi głodują', rezultatem było zmuszenie ich do handlu ludzkim mięsem na czarnym rynku.

na targu. Naród rosyjski zaczął jeść i
handlować ludzkimi kończynami z powodu
walki o żywność podczas rosyjskiego głodu
w 1921.

Rosyjscy naukowcy wcześniej badali i skatalogowali przykłady kanibalizmu i jedzenia ciał, i w jednym przypadku opisali jak kobieta odmówiła wydania ciała swojego zmarłego małżonka, bo wykorzystywała je jako mięso.
Głodujących wieśniaków widziano odkopujących niedawno pochowanych by zdobyć ich ciała, jak również jedzących trawę i zwierzęta wcześniej traktowane jako domowe.
Policja nie podjęła żadnych działań, bo kanibalizm uważano za legalną metodę przetrwania.
W końcu przyjechali pracownicy pomocowi z Ameryki i Europy i w 1921jeden z nich napisał przewracającą żołądek relację o tym co widzieli: 'Rodziny zabijały i zjadały ojców, dziadków i dzieci'.
’Powszechne były pogłoski o kiełbasach przygotowanych z ludzkich ciał, mimo że oficjalnie im zaprzeczano. Na targu, pomiędzy przeklinającymi się przekupkami, słychać było groźby zrobienia z kogoś kiełbasy'.

Głodu w ZSRR około 1922

w regionie Wołgi, Rosja, w czasie wojny
domowej

w Rosji w czasie rosyjskiej wojny domowej
Inne niepokojące zdjęcia z okresu głodu pokazują dzieci dotknięte ostrym niedożywieniem, ich brzuszki napuchnięte i widoczna jest niemal każda kość.
Jednym z najbardziej dotkniętych miejsc było miasto Samara w południowo-wschodniej części europejskiej Rosji u zbiegu rzek Wołga i Samara.
Początkowo Lenin odrzucał pomoc z poza Rosji, bo uważał to za ingerencję innych krajów.
W 1921 do miasta przybył badacz polarny Fridtjof Nansen i był przerażony tym co zobaczył – niemal całe miasto umierało z głodu. Zebrał 40 mld franków szwajcarskich i ustanowił do 900 miejsc w których ludzie mogli otrzymać żywność. W końcu Lenin dał się przekonać by wpuścić międzynarodowe agencje pomocowe i za swoją pracę Nansen dostał Pokojową Nagrodę Nobla.
American Relief Administration, której powiedziano, że nie mogła pomagać w 1919, dostała dostęp do chorych i głodujących w 1921, i dostarczała wielką pomoc razem z europejskimi agencjami takimi jak Save The Children.
W 1924, wkrótce po głodzie, Lenin zmarł, i zastąpił go Józef Stalin, który został liderem Związku Sowieckiego.


![Płaczące dziecko w szpitalu w Samarze. Zdjęcie wystawiła Misja Humanitarna Fridjtofa Nansena w 'Historii sowietów' [Histoire des Soviets] Henri de Weindel, Francja,1922-23](https://wolna-polska.pl/wp-content/uploads/2017/01/a38-600x312.jpg)




![Głodujący chłopiec: w 1933 [dokumenty z archiwów ukraińskiej służby bezpieczeństwa]](https://wolna-polska.pl/wp-content/uploads/2017/01/a43-293x400.jpg)

w 1934, zdjęcie wystawione na wystawie w
Kijowie poświęconej holodomorowi, wielkiemu
Głodowi na Ukrainie na początku lat 1930

Sarah Dean
Tłum. Ola gordon