Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Kamień na którym leżało ciało Jezusa Chrystusa

Kamień na którym leżało ciało Jezusa Chrystusa

W Bazylice Grobu Pańskiego po raz pierwszy pokażą przechowywany pod płytą marmurową kamień, na którym leżało ciało Chrystusa.

aa2

Naukowcy, restaurujący grób Jezusa Chrystusa w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie, po raz pierwszy od kilku stuleci zdjęli ochronną marmurową płytę z kamienia, na którym leżało ciało Chrystusa. Według magazynu National Geographic, oryginalną powierzchnie kamienia będą badać specjaliści i będą mogli ją zobaczyć pielgrzymi.
Marmurowe pokrycie, przypuszczalnie, zostało położone we wzniesionej nad miejscem pochówku Jezusa Chrystusa Kuwuklii – jednego z największych sanktuariów chrześcijańskich – w 1555 roku.
„Marmurowa okładzina została zdjęta i my zostaliśmy zaskoczeni ilością materiału pod niąpowiedział archeolog z Narodowego Towarzystwa Geograficznego Fredrik Hiebert, uczestniczący w
restauracji. – Zostanie wykonana długa analiza naukowa, ale w końcu będziemy w stanie zobaczyć oryginalną powierzchnię kamienia, na której zgodnie z podaniem, było położone ciało Chrystusa”.
Zdaniem ekspertów, obecnie przeprowadzany jest kluczowy etap restauracji Kuwuklii. „Metody, które wykorzystujemy, aby zbadać ten wyjątkowy zabytek, powiedzą światu o naszych wynikach tak, jak gdyby ludzie sami znajdowali się w grobie Chrystusa” – powiedział jeden z naukowców.

Restaurację przeprowadzają specjaliści z Narodowego Uniwersytetu Technicznego w Atenach, pracownicy Uniwersytetu we Florencji, a także eksperci z Armenii. Zgodnie z planem w Kuwuklii powinny być wzmocnione konstrukcje, odnowione spoiny (w łączeniach kamieni i płyt – dod. A.L.), wymienione uszkodzone fragmenty kamiennej okładziny. Wnętrze zostanie również oczyszczone z osadzonej sadzy. Prace finansują wszyscy posiadacze praw do Sanktuarium: Cerkiew Prawosławna, Kościół Katolicki i Apostolska Cerkiew Armeńska.

Samo słowo „Kuwuklia” pochodzi od greckiego słowa „koubouklion”, co tłumaczy się jako „sypialnia, odpoczywalnia, łożnica”. Wygląda ona jak kaplica z żółto-różowego marmuru o powierzchni sześć na osiem metrów.
Została wzniesiona nad Grobem Pańskim i tzw. kaplicą Anioła -miejscem, gdzie siedział Archanioł Gabriel na kamieniu, odwalonym przez niego od wejścia do Grobu, który ogłosił zmartwychwstanie
Chrystusa niewiastom, niosącym mirrę. Dla wierzących jest to szczególnie święte miejsce.

aa3

Obecna Kuwuklia – jest już trzecią kaplicą, zbudowaną w Bazylice Zmartwychwstania Pańskiego. Pierwsza została zbudowana w roku 335 na polecenie cesarza Konstantyna Wielkiego. Jej wygląd, wyrzeźbiony w kości słoniowej, przechowywany jest obecnie w jednym z muzeów w Monachium. W 1009 roku pierwszą Kuwuklię Grobu zniszczyli Muzułmanie. W połowie XI wieku Bazylikę odbudował bizantyjski cesarz Konstantyn IX Monomach. Franciszkanin Bonifacy Raguzski w 1555 roku przebudował kaplicę, on również położył na kamiennym łożu płytę ochronną.
W 1808 roku drugą Kuwuklię wraz z innymi budowlami Bazyliki zniszczył pożar. Autorem niniejszej kaplicy był grecki architekt Nikołaj Comninos. Pojawiła się ona w 1810 roku i dotrwała do naszych dni bez restauracji. Uważa się, że kaplica została zbudowana według pomiarów, pobranych z kopii Świątyni Jerozolimskiej, wzniesionej przez patriarchę Nikona w monasterze pw. Zmartwychwstania w Nowej Jerozolimie.
Dodajmy, że odpowiedzialność za Grób Pański jest rozdzielona pomiędzy sześć wyznań – grecko-prawosławne, katolickie, armeńskie, koptyjskie, syryjskie i etiopskie, dla każdego z nich są
przydzielone kaplice i godziny modlitw. Aby uniknąć nieporozumień zainteresowane strony w podziale własności i porządku służb przestrzegają ułożonego historycznie status quo, określonego w
dokumentach XVIII-XIX wieku. Prawne, własnościowe i terytorialne granice, zatwierdzone dla każdego z wyznań, są ściśle określone. Na przykład, ani jedna z ikon, ani jedna z lamp oliwnych nie może być dodana lub usunięta bez ogólnej zgody

Za: http://3rm.info/main/64948-v-hrame-groba-gospodnya-vpervye-vystavyat-hranivshiysya-pod-mramornoy-plitoy-kamen-na-kotorom-lezhalo-telo-hrista.html

Data publikacji: 27.10.2016

Tłumaczył Andrzej Leszczyński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *