Strona główna > Polska > Kaczyński znowu spotkał się ze środowiskami żydowskimi

Kaczyński znowu spotkał się ze środowiskami żydowskimi


Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński z dużym natężeniem spotyka się z liderami społeczności żydowskiej w Polsce. Tym razem były premier miał rozmawiać z naczelnym rabinem Michaelem Schudrichem oraz Lesławem Piszewskim, przewodniczącym Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce, zaś tematem spotkania miało być „narastające zjawisko antysemityzmu” w naszym kraju.

a,a

Komunikat na temat spotkania wydał Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce, którego przewodniczący wraz z szefową warszawskiego oddziału gminy, Anną Chipczyńską, mieli wystosować 2 sierpnia tego roku list do Kaczyńskiego, w którym nalegali na zorganizowanie wspólnego spotkania, aby w jego trakcie omówić między innymi kwestię „narastającego antysemityzmu w Polsce”. Do rozmów miało dojść natomiast przed czterema dniami.

We wspomnianym komunikacie możemy przeczytać, iż szef PiS-u usłyszał podziękowania od Schudricha i Piszewskiego, które dotyczyły poparcia jego ugrupowania dla państwa Izrael na arenie międzynarodowej, a także wypowiedzi samego Kaczyńskiego na ten temat. Były premier miał również otrzymać od żydowskiej delegacji kopię oświadczenia rabinów z dnia 2 września 1939 roku, kiedy wzywali oni społeczność Żydów do udziału w obronie Polski przed niemiecką inwazją.

Głównym tematem rozmów miało być jednak bezpieczeństwo żydowskich obiektów sakralnych na terytorium Polski oraz rzekomo nieprzyjaznego klimatu, jaki ma narastać wobec Żydów wciąż zamieszkujących w Polsce. Dodatkowo przedstawiciele wspomnianych wyżej środowisk żydowskich mieli narzekać na „rasistowskie” hasła, które miały pojawić się na tegorocznej edycji Marszu Niepodległości, a według komunikatu Kaczyński zdecydował się na ich potępienie.

Ostatni raz Kaczyński spotkał się z przedstawicielami Żydów w połowie sierpnia, zaś jego rozmówcy mieli być zachwyceni znajomością żydowskiej kultury w Polsce, jaką miał popisywać się prezes PiS. We wrześniu podczas uroczystości wręczenia nagród imienia Antoniny i Jana Żabińskich były premier określał natomiast Izrael mianem „cudu naszych czasów”.

Patrz także: Żydzi już u Kaczyńskiego.

Na podstawie: dorzeczy.pl.

Za: http://autonom.pl/?p=20230

Data publikacji: 21.11.2017


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *