Strona główna > Zdrowie > Już 35 lat temu Monsanto wiedziało, że glifosat jest rakotwórczy

Już 35 lat temu Monsanto wiedziało, że glifosat jest rakotwórczy

Doktor Anthony Samsel od wielu lat bada szkodliwość glifosatu, głównego składnika popularnego herbicydu Roundupu. Współpracował on m.in. z dr Stephanie Seneff, według której w 2025 połowa amerykańskich dzieci może być autystyczna m.in. właśnie z powodu tej substancji. Wspólnie opublikowali oni pracę wskazującą na związek glifosatu z poważnymi problemami zdrowotnymi, wywołanymi zaburzeniem funkcjonowania bakterii jelitowych.

a

Ostatnio w swoich badaniach Samsel dotarł do miejsca, w którym jeszcze nie był: do dokumentów dotyczących badań nad bezpieczeństwem glifosatu, które na prośbę firmy Monsanto w 1981 utajniono i które od tego czasu nie wyszły na światło dzienne.

Doktorowi udało się zmusić amerykańską Agencję ds. Ochrony Środowiska do ich udostępnienia, choć społeczeństwo nigdy nie miało dowiedzieć się o ich istnieniu. Samsel nie może nikomu pokazać tych dokumentów, jednak wolno mu o nich mówić. Także o tym, jak Monsanto ukrywało przed nami kluczowe dla naszego zdrowia wyniki badań.

W ostatnim czasie, po zapoznaniu się z szeregiem wyników prac naukowych, Światowa Organizacja Zdrowia zaklasyfikowała glifosat do substancji „prawdopodobnie rakotwórczych”. Wiadomość ta obiegła cały świat i dodała kolejny punkt do niechlubnej historii amerykańskiego koncernu.

Tymczasem przekazane Samselowi dokumenty wskazują, że już dekady temu wyniki badań dowodziły o szkodliwości Roundupu. W wywiadzie udzielonym dziennikarzowi Tony’emu Mitra doktor ujawnił, że w badaniach, o których Monsanto musiało wiedzieć, wyraźnie widać było „komórki rakowe i ich rozwój w różnych narządach i tkankach zwierząt laboratoryjnych.” Inne wyniki mówiły o niemalże natychmiastowym wnikaniu glifosatu do szpiku kostnego, co blokowało możliwość tworzenia się nowych komórek. W każdym z przypadków Samsel zaobserwował także wyższą częstotliwość gruczolaków (raka tkanki gruczołowej) i nowotworów złośliwych tkanki nabłonkowej. Innymi słowy, ujawnione dokumenty wskazują, że Monsanto już 35 lat temu wiedziało o rakotwórczości glifosatu. I choć Monsanto wiedziało i wie, to Komisja Europejska, której zadaniem jest także ochrona Europejczyków przed truciznami, nadal się nad tym tematem zastanawia.

Tekst źródłowy: http://www.march-against-monsanto.com/

z dn. 12.10.2016

Polskie źródło: https://xebola.wordpress.com/2016/11/17/juz-35-lat-temu-monsanto-wiedzialo-ze-glifosat-jest-rakotworczy/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *