Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Judeopolonia 1944 – 1981 (nieznane karty historii). E-book

Judeopolonia 1944 – 1981 (nieznane karty historii). E-book

Jej autorem był płk wojskowej informacji Zdzisław Ciesiołkiewicz — pod jego nazwiskiem książka została wznowiona w 1989 przez wydawnictwo Unia Nowoczesnego Humanizmu Władysława Brulińskiego.

Judeopolonia (lub Judeo-Polonia) – hipoteza historyczna. Termin pierwotnie oznaczający rzekome zagrożenie polskości przez obecność na ziemiach polskich zbyt dużej liczby Żydów. Współcześnie używany jako rzekomo historyczne określenie projektu Federacji Wschodnioeuropejskiej z 1914 roku. Wizja zdominowanej przez Żydów Polski pojawiła się po raz pierwszy w książce Juliana Ursyna Niemcewicza Rok 3333 czyli Sen niesłychany opublikowanej w r. 1858 w „Przeglądzie Poznańskim”, w kilkadziesiąt lat po jej napisaniu.

Niemcewicz w 1817 r. przestrzegał przed żydowskim zagrożeniem

Pod nazwą Moszkopolis Niemcewicz rysuje obraz opanowanej przez Żydów Warszawy w przyszłości. Pod koniec XIX wieku pojęcie Judeo-Polonii upowszechniło się w publicystyce nacjonalistycznej ostrzegającej przed niebezpieczeństwem zdominowania Polski przez Żydów. Pamflet Niemcewicza był wielokrotnie wznawiany i rozpowszechniany jako ostrzeżenie przed żydowskim zagrożeniem.

Kliknij i pobierz:

Judeopolonia 1944 – 1981 (nieznane karty historii)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.