Strona główna > Rosja > Jeszcze w tym roku Białoruś podpisze umowę z UE

Jeszcze w tym roku Białoruś podpisze umowę z UE

Zgodnie z oczekiwaniami, porozumienie w sprawie priorytetów partnerstwa Białorusi z Unią Europejską może być podpisane już w tym roku, informuje portal tut.by, przywołując słowa ministra spraw zagranicznych Białorusi Uładzimira Makieja. 

Szef białoruskiego MSZ wrócił właśnie ze spotkania ministrów krajów członkowskich Partnerstwa Wschodniego w Luksemburgu. Jak powiedział na antenie telewizji ONT, poruszył szereg tematów z komisarzem ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johannesem Hahnem, omówił także ewentualne wizyty prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki w krajach UE.

„Jakby kto nie chciał, ta inicjatywa (Partnerstwo Wschodnie – red.) nie przerodziła się w konfrontacyjną koncepcję skierowaną przeciwko krajom trzecim. Nawet teraz, po raz kolejny podkreślaliśmy, że nie powinno to mieć charakteru konfrontacyjnego, powinno być ukierunkowane na zbliżenie, zjednoczenie”- cytuje słowa ministra agencja Belta.

Szef białoruskiego resortu spraw zagranicznych zachwalał program współpracy gospodarczej z UE. Zaznaczył, że oczekiwałby jednak by projektom gospodarczym poświęcono więcej uwagi.

„Są pewne postępy, ale nie ma realnego progresu, który byłby zauważalny dla zwykłych ludzi” – przyznał minister.

Komentując realizację porozumienia w sprawie priorytetów współpracy z UE, które będą podstawą dla przyszłych relacji między Białorusią a UE, Makiej zwrócił uwagę, że poruszył z komisarzem europejskim Johannesem Khanem całe spektrum tematów.

Mówiąc o perspektywie podpisania umowy w najbliższej przyszłości, powiedział;

„Niestety, nasi partnerzy włączyli ostatnio kilka fragmentów, które musimy jeszcze przestudiować. Ale już teraz trwają odpowiednie procedury wewnątrzkrajowe –  powiedział minister.

Jednocześnie zauważył, że w relacji między Białorusią i UE zniknęły ostatnio wzajemne oskarżenia.

„Są rzeczy, na które patrzymy bardzo ostrożnie: jaki jest temat wizyty, czy będzie konkretna korzyść lub profit z tej lub innej wizyty. Propozycje są zgłaszane prezydentowi. A stanowisko głowy białoruskiego państwa zawsze sprowadza się do tego, że nie ma sensu odbywać wizyty dla wizyty.

„Wizyta powinna przynieść konkretne dywidendy, efekt dla kraju i ludzi. A rezultaty te powinny być namacalne i znaczące”- podkreślił minister.

Kresy24.pl/ba

Za: https://kresy24.pl/jeszcze-w-tym-roku-bialorus-podpisze-umowe-z-ue/

Data publikacji: 22.10.2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *