Strona główna > Rosja > Jeśli Rosja uratuje Syrię, to uratuje chrześcijaństwo

Jeśli Rosja uratuje Syrię, to uratuje chrześcijaństwo

Syria, ziemia święta, kolebka chrześcijaństwa, cierpi z powodu wojny. W tym kraju cierpią nie tylko chrześcijanie. Zabija się muzułmanów którzy nie wykazują lojalności wobec Państwa Islamskiego. Dlatego obrona Syrii to sprawa obrony wiary. Inna Novikova z Pravda.Ru rozmawiała o tym z rektorem Katedry Epifanii, ks. Aleksandrem Ageikinem.

a

Orientalista Siemion Bogdasarowa otrzymał ostatnio wiele medialnej uwagi kiedy powiedział: ‚Prawosławie przyszło do Rosji z Syrii, więc Syria to nasza ziemia’. Co powiesz o tym?

Syria oznacza ból dla każdego chrześcijanina. Ten kraj jest kolebką chrześcijaństwa, jego nierozdzielną częścią. To w Syrii ludzie zaczęli nazywać się chrześcijanami. Skąd pochodził apostoł Paweł? On jest z Tarsu, czyli z Syrii. Mówiąc o podstawach dogmatycznych prawosławia, można przypomnieć Jana z Damaszku, który pozostawił po sobie wiele pieśni prawosławnych i kanony, które używamy dzisiaj. Syria to szczególna ziemia, która ma olbrzymią wartość cywilizacyjną dla chrześcijaństwa.

Obecnie ten kraj jest źródłem strasznych wiadomości o prześladowaniach chrześcijan, o dokonywanych na nich okrucieństwach.

To jest nie tylko przeciwko chrześcijanom, ale także przeciwko muzułmanom. Jeśli chodzi o chrześcijan, giną ich tam tysiące. Patriarcha Kiril wielokrotnie zwracał uwagę społeczności świata i prezydenta Rosji na to co dzieje się na starożytnej chrześcijańskiej ziemi. Był nawet oficjalny apel do prezydenta Rosji z wołaniem o ochronę chrześcijańskiej kultury w Syrii. Rosyjski Kościół Prawosławny wysyła pomoc humanitarną do Syrii.

A dlaczego nie reklamujecie swoich działań?

Wierni wiedzą o tym, ale wolą o tym nie mówić.

Ostatnio patriarcha Kiril oświadczył, że Rosyjski Kościół Prawosławny popiera działania Rosji w Syrii. To wywołało żywe dyskusje o kościele wspierającym bombardowania. Czy to prawda?

Jego Świątobliwość powiedział: „Modlimy się by ten lokalny konflikt nie stał się wielką wojną. Modlimy się by wszyscy nasi żołnierze którzy stają w interesie ciemiężonych ludzi wrócili żywi”. Ale nikt nie mówi, że patriarcha za nich się modli. Nie powiedział ani słowa o bombardowaniach. Powiedział, że kościół popiera inicjatywy, które ustanowią pokój na tej niespokojnej ziemi.

Najpierw oni wypędzają chrześcijan z Iraku do Syrii, a potem zaczynają ich tam niszczyć. Czy to atak na chrześcijaństwo? Jeśli powtórzymy nasze błędy przeszłości, to fala niszczenia ogarnie całą Europę i cały świat. To obojętność zniszczyła Imperium Bizantyjskie. Imperium Rzymskie upadło także z powodu ludzkiej obojętności. Ich nie obchodzili barbarzyńcy zbliżający się do ich niezniszczalnych granic. W rezultacie świat stracil bizantyjską cywilizację chrześcijańską.

Historia może powtórzyć się dzisiaj, jeśli znowu będziemy obojętni. Aż 130.000 chrześcijan wypędzono z Iraku do Syrii. Co stało się z nimi do tej pory? Jak się okazuje, nikt na tym świecie nie potrzebuje chrześcijan. Czy taki jest owoc nowoczesnej cywilizacji chrześcijańskiej? Oczywiście, złem jest dzielenie ludzi pod względem religijnym, ale wszyscy wiemy, że chrześcijaństwo jest wyznaniem najbardziej teraz prześladowanym. Wszyscy musimy się zjednoczyć by opowiedzieć się przeciwko barbarzyństwu.

Każda wojna jest konfliktem dwu stron. Obie strony otrzymują błogosławieństwa do walki i zabijania. Gdzie jest linia między obroną i mordowaniem?

Nie tak dawno temu rozmawiałem z dyrektorem sierocińca którym się opiekujemy. Jego uczniowie latem odwiedzili obóz wojskowy, i jeden z chłopców powiedział dyrektorowi, że chce być snajperem. Dyrektor powiedział mi o tej rozmowie i ja odpowiedziałem: „Muszę porozmawiać z tym chłopcem by wyjaśnić mu, że snajper to nie ten który zabija, a ten który broni ludzi”.

Misją księdza nie jest błogosławienie wojny, a sianie poczucia miłości w sercach wojowników. Żołnierz musi pozostać człowiekiem. Snajper tez musi pozostać człowiekiem. Jego zadaniem nie jest zastrzelenie 150 ludzi, a znalezienie jednego człowieka, strata którego wpłynie na morale wroga. W rezultacie uratuje się 149 innych ludzi.

Zabijanie ludzi to wielki grzech, ale kiedy człowiek staje by bronić bliźniego, to nie wolno mu zabijać na lewo i prawo. Mord jest zawsze mordem. Wojskowi mają szczególne pojęcie o takich rzeczach jak śmierć, delikatność ludzkiego życia, patriotyzm, miłość bliźniego. W latach 1990 wielu młodych ludzi przychodziło do kościoła i zwracało się do Boga, wielu zostało księżmi.

Jesteś rektorem kościoła, w którym pierwszy raz pokazała się niesławna grupa punkowa Pussy Riot. Jak zareagowałeś na ich zachowanie?

One rozpoczęły od Katedry Epifanii, ale wtedy ktoś za nimi, kto chciał by to wszystko się wydarzyło,dowiedział się, że to nie będzie wystarczająco duże, i skierował ich do Katedry Chrystusa Zbawiciela. Ich akt wzbudził u mnie ból. To mnie bolało jako chrześcijanina, że ktoś zbuntował się przeciwko świętości, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Musimy zrozumieć, że bluźnierstwo jest równe duchowemu samobójstwu. Pan Bóg dał człowiekowi wolność, a on ten dar kieruje przeciwko temu od kogo go otrzymał. Kościół woła o zaprzestanie bluźnierstwa nie dlatego że ludzie obrażają Boga. Pismo mówi: „Nie daj się oszukać. Z Boga nie wolno szydzić”. Kościół woła o niedokonywanie czynów bluźnierczych, żeby ludzie nie zabijali się duchowo.

To że je powstrzymano i ukarano, zrobiono dla ich dobra, żeby zrozumiały głębię tego upadku. Zatrzymano je i ukarano, i zrobiono to dla ich własnego dobra, żeby mogły zrozumieć jak nisko upadły.

Inna Novikova

Źródło: http://english.pravda.ru/society/stories/09-10-2015/132287-syria_chstianity-0/#sthash.k5XIyhCB.dpuf

Tłum. Ola Gordon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *