Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Jemeńczyk pozywa Berlin za jego rolę w ataku USA

Jemeńczyk pozywa Berlin za jego rolę w ataku USA

Faisal bin Ali Jaber w środę złożył pozew przeciwko Berlinowi za umożliwienie przeprowadzenia śmiertelnego ataku dronów USA w Jemenie. Jemeńczyk powiedział, że jego szwagier – Salim bin Ahmed Ali Jaber oraz jego siostrzeniec – Waleed, zostali zamordowani podczas nalotów dronów amerykańskich na wioskę w sierpniu 2012 roku.

0,,17544269_303,00

Baza Ramstein US Air, położona w południowo-zachodnich Niemczech rzekomo kontrolowała atak.

Kat Craig, dyrektor prawny „Reprieve” – jednej z dwóch grup walczących o prawa człowieka i reprezentujących bin Ali Jabera powiedział:

Wierzymy, że to niezgodne z prawem, a niemiecka konstytucja ma obowiązek chronić życie jednostek, nawet gdy nie przebywają na terenie Niemiec.

Powiedział też, że dowody wskazują, że Ramstein miał ważną rolę w tajnych wojnach dronów Waszyngtonu, które zbiły tysiące cywilów, w tym setki dzieci.

Craig powiedział, że Ramstein to „kluczowe łącze dla wszystkich danych pomiędzy USA a jemeńską przestrzenią powietrzną”.

Bin Ali Jaber jest również reprezentowany przez Europejskie Centrum Konstytucyjnych Praw Człowieka (European Center for Constitutional Human Rights) .

Administracja USA twierdzi, że celem tych ataków byli bojownicy Al-Kaidy w Jemenie, ale lokalne źródła mówią, że cywile byli głównymi ofiarami tych ataków, w dodatku nie zaaprobowanych przez ONZ. Zeszłego października Human Rights Watch stwierdziło, że naloty dronów USA doprowadziły do śmierci wielu cywilów przez ostatnie kilka lat, ze znaczącym naruszeniem prawa międzynarodowego.

USA prowadziło takie ataki również w Afganistanie, Somalii i Pakistanie.

Źródło: http://www.presstv.ir/detail/2014/10/16/382429/yemeni-man-sues-berlin-over-us-air-raids/

Opracował: Girion

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.