Strona główna > Rosja > Jedyny Przyjaciel Na Paradzie Zwycięstwa

Jedyny Przyjaciel Na Paradzie Zwycięstwa

Photo by Kobi Gideon / GPO

Netanjahu może stać się jedynym zagranicznym gościem Putina na paradzie Zwycięstwa. Premier Izraela Benjamin Netanjahu weźmie udział w paradzie wojskowej w Moskwie, poświęconej 73 rocznicy Zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej….

…Donosi o tym strona internetowa administracji prezydenta Rosji. Szef izraelskiego rządu, jak czytamy na stronie, odwiedzi 9 maja Moskwę z roboczą wizytą.

Wiele izraelskich mediów twierdzi, że Beniamin Netanjahu będzie jedynym liderem politycznym  z krajów rozwiniętych, jaki odwiedzi paradę. W zeszłym roku, przypomnijmy, jedynym zagranicznym liderem na Defiladzie 9 maja okazał się prezydent Mołdawii.
Wcześniej sekretarz prasowy prezydenta Rosji, Dmitrij Pieskow oświadczył, że nie przewidziano specjalnych zaproszeń dla zagranicznych liderów na obchody 9 Maja w Kremlu.

” Nie ma reguły specjalnych zaproszeń, zapraszają tych, którzy chcą uczestniczyć. Protokularnego porządku, nie ma. Nie będę mówił, kto dokładnie przyjedzie, aby nie popełnić błędu”, — oświadczył Pieskow.

W trakcie spotkania w Moskwie przywódcy krajów omówią najnowsze wydarzenia w regionie. Jak zauważa RIA Novosti, powołując się na kancelarię premiera Izraela, spotkanie będzie kontynuacją rozmowy, którą premier Netanjahu i prezydent Putin, przeprowadzili w miniony poniedziałek.

Najwyraźniej chodzi o rozmowę, w trakcie której, strony omówiły posiadane przez izraelski wywiad materiały o tajnym projekcie atomowym Iranu. „Wiadomości” podkreślają, że Netanjahu zaproponował Putinowi wysłać do Izraela grupę roboczą w celu bardziej szczegółowego zapoznania się z dokumentami na temat irańskiego programu nuklearnego.

Jak informowaliśmy, po zakończeniu spotkania z jordańskim kolegą, szef rosyjskiego resortu spraw zagranicznych, oświadczył, że prezentowane przez premiera Izraela dane, którzy kwestionują wykonanie przez Iran warunków „jądrowej umowy”, mogą odnosić się do okresu, kiedy irańskie obiekty nie znajdowały się pod kontrolą międzynarodowej agencji energii atomowej.

Należy pamiętać, że w minionym tygodniu, w rosyjskich mediach, zostały opublikowane dwa wywiady; z obecnym i byłym ministrem obrony Izraela: Avigdor’em Lieberman’em i Moshe Ya’alon’em, w których podkreślono m.in. poziom zaufania i niezawodne instalacje, pozwalające uniknąć sporów w regionie.

————
Źródło:

Нетаниягу может стать единственным иностранным гостем Путина на параде Победы


„Нетаниягу может стать единственным иностранным гостем Путина на параде Победы”
tv.co.il
6.05.2018

_________________


Negocjacje

Właściwie i bez objaśnień izraelskiego premiera, temat negocjacji 9 maja jest oczywisty — Iran i tylko Iran. Od przyjaciela Władimira, wymagane jest tylko jedno: aby siedział cicho i gorliwie odwracał się, gdy izraelskie lotnictwo będzie rozbijać w pył jego sojusznika.

To nie znowu, takie proste: ów dość niezwykły sojusz wojskowy Iranu i Rosji w Syrii, to symbioza. Bez lotnictwa Federacji,  – irańskich najemników, stopniowo wrócą do stanu z 2015 roku, kiedy, tracili terytorium. Bez irańskiego mięsa armatniego,  rosyjską bazę lotniczą, w końcu wyniosą z terytorium Syrii. Nie tyle militarnie, co przez zdobycie Damaszku i likwidację Asada (w każdym razie, polityczną likwidację). W tym sensie Kreml i Teheran — to z konieczności, sojusznicy militarni, choć w politycznych punktów styku między nimi, znikomo mało. Аllatoljahowie słusznie nie ufają kremlowskiemu reżimowi, uznając go (i znowu uzasadnione) za zachodnią marionetkę (w każdym razie w sprawach odnoszących się bezpośrednio do Iranu — wystarczy przypomnieć dobrowolne i w niczym nie wymuszone przystąpienie Rosji do sankcji Zachodu, na dostawę sprzętu wojskowego do Iranu). Dlatego to związek z przeciwieństwami interesów, i to, jeśli nie liczyć osnowy ideologicznej: u Iranu nieokreślona, a u Kremla — tylko pieniądze. Oto i cała ideologia.

Tym nie mniej, w Syrii istnieje wojskowa wzajemna zależność Kremla i Teheranu, stąd obawy, wobec powstającej koalicji anty-irańskiej. Pytanie: jakim stopniu Putin jest gotów zdradzić swojego „sojusznika”.

———-
Źródło:

Переговоры


Переговоры
El Miurid (Эль Мюрид)
6.05.2018

__________________

Wybór, tłumaczenie i opracowanie:bezmetki
Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych materiałów:
dozwala się wyłącznie na darmowych
platformach elektronicznych, ze wskazaniem
adresu tekstu źródłowego i nick’a autora tłumaczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *