Jednostka wojskowa w Doniecku poddała się powstańcom

aW Doniecku powstańcy przejęli kontrolę nad jednostką wojskową, ochraniającą zakład przetwarzania i utylizacji materiałów wybuchowych, za zgodą jej dowództwa. – powiedział przedstawiciel władz Donieckiej Republiki Ludowej.

„Poddała się nam kolejna jednostka wojskowa wojsk wewnętrznych” – powiedział on, wyjaśniając, że powstańcy pospolitego ruszenia przejęli kontrolę nad jednostką bez jednego strzału za zgodą dowództwa jednostki, podaje Agencja РИА «Новости» (RAI „Nowosti”).

Żołnierzy poborowych władze DRL wysłali do rezerwy. Wszystkim żołnierzom jednostki, łącznie z oficerami, chorążymi i osobami na kontraktach, zaproponowano dalsze kontynuowanie służby w formacjach zbrojnych DRL.
P.o. Przewodniczącego Rady Najwyższej DRL Władimir Makowicz obiecał, że ani jeden żołnierz nie zostanie zatrzymany w jednostce na siłę i nie będzie ścigany na obszarze DRL.

Dowódca jednostki, przemawiając do żołnierzy, powiedział, że jego głównym zadaniem w ostatnich wydarzeniach było zapobieżenie ofiarom: „Służę od 28 lat i nigdy nie traciłem ludzi”.

W piątek powstańcy Donieckiej Republiki Ludowej przejęli również kontrolę nad jednostką wojskową, która znajduje się praktycznie w centrum Doniecka.

Jak poinformował zastępca dowódcy pospolitego ruszenia Donbasu Igora Striełkowa, oficer wojsk rakietowych obrony powietrznej na emeryturze i pisarz – fantasta Fiodor Bieriezin, o wyniku konfrontacji zdecydowało to, że żołnierzom Gwardii Narodowej zabrakło amunicji.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przedłużył zawieszenie broni we wschodniej Ukrainie do poniedziałku wieczorem.

Premier DRL Aleksandr Borodaj również powiedział, że Doniecka i Ługańska Republiki Ludowe zobowiązały się przerwać ogień do 30 czerwca.

Tłumaczył Janusz Sielicki

28.6.2014 r.

Źródło: http://vz.ru/news/2014/6/28/693176.html

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *