Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Jak rozpoznać kłamcę

Jak rozpoznać kłamcę

Każdy z nas spotkał ludzi którzy byli nieuczciwi i unikali kontaktu wzrokowego. Mówi się, że „oczy są zwierciadłem duszy”. Wielu ludzi wie o tym, ze oczy zdradzają ich kłamstwa. Niektórzy próbują ukrywać prawdę pod słonecznymi okularami albo patrząc w dół.

a

Ostatecznie konfrontujesz kogoś i musisz wiedzieć czy jest uczciwy. Może to być przyjaciel, członek rodziny lub pracownik. Policja stworzyła metodę oceny prawdomówności osoby obserwując ruchy jej oczu. To nie jest w żaden sposób nauka, i wykwalifikowany przestępca lub doświadczony kłamca może nią manipulować, ale ogólnie przyjmuje się ją jako dobry wskaźnik uczciwości.

Poniżej ogólna podpowiedź jaką możesz zastosować kiedy z kimś rozmawiasz. Pokazuje różne kierunki ruchu oczu osoby i to co dzieje się zwykle w jej umyśle w danym momencie. Pokazuje, że patrzenie w prawo [w lewo dla obserwatora] zwykle ujawnia proces kreatywny, kiedy ktoś „tworzy” fakty albo kłamie. Patrzenie w prawo mówi, że osoba pamięta fakty.

Poniżej bardziej szczegółowe wyjaśnienie tej metody:

a

W górę i w lewo: pokazuje wizualnie kreowane obrazy. Gdybyś powiedział komuś „wyobraź sobie lodowy deser z wisienką na czubku”, to byłby kierunek w który zwracają się jego / jej oczy. W umyśle „wizualnie tworzy” ten deser z wisienką.

W górę i w prawo: pokazuje obrazowo pamiętane fakty. Gdybyś zapytał kogoś „jaki kolor koszuli albo bluzki nosiłaś wczoraj?”, to byłby kierunek w który zwracają się jego / jej oczy. W umyśle „wizualnie pamiętają” kolor.

a

W lewo: pokazuje słuchowy konstrukt myśli. Gdybyś poprosił kogoś „spróbuj i odtwórz w głowie dźwięk pędzącego pociągu” , to byłby kierunek w który zwracają się oczy. W umyśle wyobraża sobie i tworzy dźwięk pędzącego pociągu.

W prawo: pokazuje pamięć słuchową. Gdybyś zapytał kogoś: „pamiętasz jak brzmi hymn narodowy?”, to byłby kierunek w który zwracają się jego / jej oczy, bo pamięta ten hymn.

a

W dół i w lewo: pokazuje tworzone uczuciowe / kinestetyczne / sensoryczne wrażenie. Gdybyś zapytał kogoś: „pamiętasz smak czekolady?”, to byłby kierunek w który zwracają się oczy kiedy przypomina sobie zapach albo smak czekolady.

W dół i w prawo: pokazuje dialog wewnętrzny. Jest to kierunek oczu osoby kiedy „rozmawia ze sobą”.

Jak można wykorzystać tę informację by wykryć kłamstwo?

Załóżmy iż koleżanka jest Ci winna pieniądze za Twój kurs samoobrony. Słyszałaś że właśnie dostała pieniądze i chciałabyś zaproponować by Ci je oddała. Próbujesz być uprzejma i pytasz: „Czy już Ci wypłacili?”. Odpowiada: „Oj, jeszcze nie. Szef powiedział, że może w przyszłym tygodniu”, i patrzy w prawo (Twoje lewo). To pokazuje, że „tworzy” to co powiedział szef. Kłamie.

a

Od lewej z góry w dół:                                   Od prawej z góry w dół:

– wymyśla obraz                                            – przypomina sobie obraz

– wyobraża sobie dźwięk                               – pamięta dźwięk

– pamięta odczucia i wrażenia                       – toczy się dialog wewnętrzny

Policjant często prosi podejrzanego by szczegółowo kogoś opisał. Jeśli patrzy w prawo (Twoje lewo) to ogólnie tworzy opis obrazowy. Jeśli patrzy w lewo (Twoje prawo) ogólnie przypomina sobie szczegóły z pamięci obrazowej.

Ale to nie wszystko…

Inną rzeczą na którą zwracaja uwagę śledczy jest używanie [angielskich] skrótów językowych – słowa jak: nie ma, nie robi, nie było itd. (isnt, doesnt, werent, etc.) Zwykle używają ich osoby mówiące prawdę, natomiast kłamczuchy nie posługują się tymi skrótami (is not, does not, were not, etc. ).

Obserwują również reakcje i wyrazy twarzy towarzyszące temu o czym osoba mówi. Kiedy ktoś mówi „Jest mi tak smutno, że to się stało!”, ale z opóźnieniem wyraża ten smutek, to prawdopodobnie nie jest uczciwy. Często podaje się przykład kogoś kto otrzymuje niechciany prezent. Często mówi: „Wow! Jest piękny, podoba mi się”, a następnie, po kilku sekundach, uśmiecha się i chce wyglądać na szczęśliwego. Prawdziwe emocje są spontaniczne i natychmiastowe.

Inną metodą stosowaną przez profesjonalistów jest zmienianie tematu. Człowiek mówiący kłamstwa o danym wydarzeniu będzie chętny zmianie tematu i widocznie zrelaksowany. Niewinny podejrzany, albo człowiek mówiący prawdę, zwykle będzie chciał kontynuować rozmowę i zmiana tematu będzie dla niego zagadkowa i będzie próbował przywrócić temat.

Równie dobra jest obserwacja języka ciała. Kłamcy zwykle nie używają rąk. Często krzyżują ręce z przodu, albo układają przedmioty takie jak książki, filiżanki albo inne między sobą i osobą zadającą pytania. Czasem często dotykają ust lub nosa.

Niektórzy przesłuchujący mówią, że długie i szczegółowe odpowiedzi na proste pytania mogą wskazywać na kłamstwo. To tak jakby im więcej osoba poda szczegółów, tym bardziej próbuje przekonać pytającego iż jest wiarygodna. Jeśli się ją skonfrontuje albo coś jej zarzuci, kłamca zwykle zaprzecza oskarżeniu spokojnie i bez emocji, zamiast być podekscytowanym i mówić np. „Co? Uważa pan, że to zrobiłem?”

W dokładnych analizach nagrań video, niektórzy przesłuchujący mogą zauważyć gwałtowne skurcze mięśni twarzy wskazujące na kłamstwo. Pokerzyści chcący wygrać często uczą się „czytać” wyrazy twarzy albo „tiki” innych graczy by określić czy mają dobre karty, czy tylko blefują.

Żeby nauczyć się rozróżniania kłamców, zadaj neutralne pytanie by ustalić zachowanie pytanego. Obserwuj jego wyrazy twarzy i ruchy oczu, i przetestuj tę metodę zadając pytania i obserwując jak zachowują się jego oczy: ida w lewo, w prawo, w górę i w dół.

Uwaga: ta metoda może być odwrotna w przypadku osób leworęcznych. Może nie odnosić się do tych, którzy przygotowali swoje odpowiedzi, albo są na „haju” czy „zmęczeni” drinkowaniem.

Jak wygląda prawda?

Poniżej wspaniałe video z serii TEDtalks – 18 minut:

Wiele osób rumieni się kiedy mówią kłamstwa. Jest to bardzo subtelne zjawisko, ale to zwiększenie się przypływu krwi do policzków można zauważyć. Kamera wykrywająca kłamców monitorując temperaturę ich twarzy może prowadzić do dokładniejszego wykrywania terrorystów i nielegalne osoby na lotniskach i przejściach granicznych.

a

Norman Eberhardt i James Levine z Mayo Clinic i Ioannis Pavlidis z Honeywell Laboratories w Minnesota, wymyślili wysokiej rozdzielczości kamerę termiczną. To może wykryć szybki przypływ krwi do regionu wokół oczu, zjawisko wiązane z kłamstwami.

Na górnym obrazie po prawej jest normalny przypływ krwi, i odwrotnie kiedy przypływ krwi się zwiększa – dolny obraz – u osoby kłamiącej.

Temperatura w regionie oczu może wzrosnąć o kilka stopni. Ale ta kamera musi być wiele razy bardziej czuła by wykryć tę zmianę na odległość. W czasie testów system znajdował kłamców z porównywalną dokładnością tradycyjnego poligrafu, który jest bardziej skomplikowany i bardziej pracochłonny w użyciu. Tę metodę dopiero zaczyna się stosować w środowisku sądowym i jej przyszłość jest bardzo obiecująca.

Źródło: http://www.viewzone.com/liar.html

Tłum. Ola Gordon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *