Strona główna > Świat > Jak radzić sobie z upadającą Rosją

Jak radzić sobie z upadającą Rosją

Wydaje się mało prawdopodobne, że Rosja znów posiądzie potencjał , aby zrównoważyć moc USA w ten sam sposób, jak to robił Związek Radziecki w ciągu czterech dekad po II wojnie światowej. Tym nie mniej, upadające mocarstwa zasługują na  równie baczną dyplomatyczną uwagę jak wzrastające potęgi.

TOKIO – Kreml ma inicjatywę . Przy prezydencie Władimirze Putinie Rosja zastąpiła Stany Zjednoczone w Syrii, kontynuuje interwencję we Wschodniej Ukrainie i ostatnio przeprowadziła Sczyt Afrykański w Soczi. Prezencje, jednak, mogą być zwodnicze. To prawda, Rosja zachowuje ogromny arsenał nuklearny, równy wielkością amerykańskiemu, i skutecznie zastosowała siłę przeciwko Gruzji w 2008 roku i Ukrainie w 2014 roku; dostarczyła pomoc wojskową dla zbawienia reżimu Baszara el-Asada w Syrii; i użyła cyber-środki do zakłócenia amerykańskich i innych wyborów. Ale Rosja może być tylko międzynarodowym spoilerem. Abstrahując od awanturnictwa, to kraj upadający.

W 1959 r. radziecki przywódca Nikita Chruszczow chwalił się, że Związek Radziecki dogoni USA w 1970 lub 1980 roku. Zamiast tego w 1991 roku Związek Radziecki rozpadł się, pozostawiając znacznie zredukowaną Rosję z 3/4 terytorium ZSRR, połową jego ludności, połową radzieckiej gospodarki i jedną trzecią jej personelu wojskowego. PKB Rosji wynosi zaledwie $ 1,7 tryliona usd, w porównaniu z $ 21 trylionów dla USA. W 1989 roku radziecka gospodarka była dwa razy większa od chińskiej; dziś PKB Rosji wynosi jedną siódmą PKB Chin. Ponadto, Rosja jest silnie uzależniona od eksportu surowców energetycznych, a produkcja high-tech wynosi jedynie 11% jej eksportu przemysłowego (w porównaniu z 19% dla USA). Podczas gdy język, historia i migracja zarobkowa zapewniają Rosji pewną miękką siłę w krajach ościennych, to niewielu cudzoziemców w innych krajach, ogląda rosyjskie filmy, a rosyjskie uniwersytety nie są wliczane do 100 czołowych w świecie. W dużej mierze brakuje w Rosji Instytucji politycznych dla efektywnej gospodarki rynkowej a państwowemu rozbójniczemu kapitalizmowi brakuje skutecznej regulacji, która tworzy zaufanie. System opieki zdrowotnej jest słaby, a średnia długość życia w Rosji, wynosząca łącznie 72 lata (mężczyźni i kobiety), jest o pięć lat krótsza, niż w Europie.

Demografowie ONZ przewidują, że liczba ludności Rosji może spaść ze 145 mln na dziś , do 121 mln w połowie wieku.Możliwych jest wiele wariantów przyszłości, ale w tej chwili Rosja jest „gospodarką jednej uprawy” ze skorumpowanymi instytucjami i poważnymi problemami demograficznymi i zdrowotnymi. Były prezydent Dmitrij Miedwiediew przedstawił plany ich przezwyciężenia,ale mało co zostało zrealizowane, a uporczywość występowania korupcji utrudnia modernizację. Podczas gdy, Putin był skutecznym taktykiem w odbudowie obecności Rosji na arenie światowej, to nie był on równie zdolnym strategiem w rozwiązywaniu długoterminowych problemów kraju. Jednym z udanych taktycznych manewrów Putina stało się zbliżenie z Chinami. Po wprowadzeniu zachodnich sankcji za napaść na Ukrainę, Putin ogłosił Chiny ” naszym kluczowym partnerem strategicznym. Z kolei przewodniczący CHRL Xi Jinping uznał Putina ” swoim najlepszym przyjacielem i kolegą.”Tradycyjna polityka równowagi sił przepowiadała taką odpowiedź na amerykańską potęgę. W 1950 roku Chiny i Związek Radziecki były sojusznikami przeciwko USA. Po otwarciu Nixona w Chinach w 1972 roku, Stany Zjednoczone i Chiny współpracowały, aby ograniczyć siłę ZSRR. To zbliżenie zakończyło się rozpadem Związku Radzieckiego. W 1992 roku Rosja i Chiny ogłosiły relację „konstruktywnego partnerstwa”, które „stało się strategicznym partnerstwem „w 1996 roku, a w lipcu 2001 r. podpisano układ o „przyjaźni i współpracy”. Oba kraje ściśle współpracowały w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, zajmując podobne stanowisko w międzynarodowej kontroli nad Internetem, używały różnych struktur dyplomatycznych , takich jak grupa BRICS i Szanghajska Organizacja Współpracy, w celu koordynacji stanowisk. Obecnie współdzielą konwencjonalne technologie militarne i prowadzą wspólne manewry wojskowe.

Niemniej jednak, istnieją poważne przeszkody dla ścisłego Chińsko-Rosyjskiego przymierza, wykraczającego daleko poza taktyczną koordynację. Istniejąca nieufność jest nadal zachowana. W XIX wieku żaden kraj nie zabrał Chinom więcej ziemi, niż Rosjaa obecna sytuacja demograficzna na Dalekim Wschodzie – gdzie Rosjan sześć milionów, a populacja po chińskiej stronie granicy, osiąga 120 milionów – stanowi źródło niepokoju w Moskwie.

Upadek gospodarczy Rosji , wzmógł jej zaniepokojenie wzrostem Chin. Podczas gdy obroty handlowe wzrosły, to inwestycje pozostają w tyle, i Rosja zajmuje dopiero dziesiąte miejsce wśród rynków eksportowych Chin.Jak niedawno informował „The Economist”, Rosję niepokoi perspektywa statusu młodszego partnera Sojuszu – bardziej uzależnionego od Chin, niż Chiny od Rosji.Według Feng Yujun’a z Uniwersytetu Fudan „” najważniejszą relacją są dla nas jest relacja z Ameryką. Nie chcemy powtarzać błędów Stalina i Mao. „Amerykę, jednak nie może satysfakcjonować upadek Rosji i odnosić się do niej, jak do mocarstwa drugorzędnego.. Poza wszystkim, upadające mocarstwa, zwykle, są mniej skłonne unikać ryzyka, jak to miało miejsce z Austro-Węgrami w 1914 roku. Mają one mniej do stracenia niż wzrastające potęgi. Rosja nadal stanowi potencjalne zagrożenie dla USA, głównie dlatego, że to jedyny kraj, który posiada dość rakiet i głowic jądrowych, by zniszczyć Stany. A względny upadek Rosji, uczynił ją bardziej oporną wobec możliwości odstąpienia od swojego statusu jądrowego.Nawet jednak, upadająca Rosja posiada, ogrom, wykształconych mieszkańców, wykwalifikowanych naukowców i inżynierów i ogromne zasoby naturalne. Wydaje się jenak mało prawdopodobne, że Rosja znów posiądzie potencjał , aby zrównoważyć moc USA podobnie, jak to czynił Związek Radziecki w ciągu czterech dekad po II Wojnie Światowej. Niemniej, ze względu na posiadaną moc nuklearną , ropę i gaz, umiejętności w zakresie cyber technologii, bliskość Europy i potencjał sojuszu z Chinami, Rosja będzie mieć możliwość tworzenia problemów dla USA, a oparcie Putina w populistycznym nacjonaliźmie, stanowi bodziec dla tego. Upadające mocarstwa, zasługują na taką samą dyplomatyczną uwagę, jak i rosnące. W pewnym momencie po odejściu prezydenta Donalda Trumpa USA znajdą się w potrzebie opracowania poważnej rosyjskiej strategii, której im obecnie brakuje

Joseph S. Nye Jr.

Uwaga!

Nie  jestem  autorem  artykułu   a  jedynie  tłumaczem -amatorem!

Ponadto, co podkreślam,  powyższy tekst zawiera informacje i oceny wyłącznie autora/autorów  obcojęzycznej publikacji,  z którymi –proszę,nieutożsamiać  tłumacza. Poglądy i opinie tłumacza, pozostają  jego prywatną  sprawą,  dopóki nie wypowie się jako komentator !

Źródło:

http://geo-politica.info/project-syndicate-ssha-kak-vesti-dela-s-nakhodyascheysya-v-upadke-rossiey.html

za:

https://www.project-syndicate.org/commentary/dealing-with-danger-of-declining-russia-by-joseph-s-nye-2019-11

Tytuł:Project Syndicate (США): как вести дела с находящейся в упадке Россией”

Autor: Joseph S. Nye Jr., profesor Harvard  University, autor książki “Is the American Century Over?”i innych.

07 ноября 2019,

wybór, tłumaczenie i opracowanie:bezmetki
Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych
materiałów: zezwalam wyłącznie na darmowych
platformach elektronicznych, ze wskazaniem
adresu tekstu źródłowego  
pseudonimu autora tłumaczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *