Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Jak poznać, że kupujesz „nowe” ziemniaki GMO

Jak poznać, że kupujesz „nowe” ziemniaki GMO

Niedawno Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) dał zielone światło dla jednego z największych na świecie producentów rolnych w celu stworzenia ziemniaka GMO, który wytwarza mało substancji rakotwórczych podczas smażenia. Simplot, firma odpowiedzialna za jego stworzenie, wkrótce wprowadzi te ziemniaki GMO na talerze obiadowe w Stanach Zjednoczonych, chyba że decyzja zostanie odwołana. Więc jak będziesz wiedział czy ziemniak jest genetycznie zmodyfikowanay czy nie?

Jak wspomniano, ziemniak GM Simplot będzie zaprojektowany tak, aby produkować mniej związków rakotwórczych (75% mniej), które zazwyczaj powstają, gdy ziemniaki są smażone. Ale to nie wszystko, co te „super ziemniaki” będą w stanie zrobić. Będą one również zmodyfikowane tak, aby nie brązowiały wiele godzin po obraniu.

a

Chociaż pomysł tworzenia żywności, która wytwarza mniej rakotwórczych związków nie jest straszny, ale wróćmy do tego, jakie konsekwencje będzie ten wytwór człowieka powodował dla zdrowia ludzi, środowiska i ekosystemu jako całości? Czy te ziemniaki GMO będą uzupełnieniem negatywnego wpływu, jaki powoduje GMO na środowisko jako całość?

Simplot uspokaja opinię publiczną, że sposób, w jaki te ziemniaki są tworzone, nie jest tak „niepokojący” i „agresywny”, jak techniki stosowane przez inne firmy, takie jak Monsanto. Nie są wykorzystywane bakterie lub geny innych roślin, tylko DNA ziemniaków.

Ale nie jesteśmy przekonani, że manipulowanie matką naturą w taki sposób, jest to dobry pomysł. Doug Gurian-Sherman, patolog roślin i starszy pracownik naukowy w Centrum Bezpieczeństwa Żywności, powiedział New York Times: „Uważam, że jest to naprawdę przedwczesne zatwierdzenie technologii, która nie jest odpowiednio regulowana” … Centrum Bezpieczeństwa Żywności mówi, że planuje odwołać zgodę USDA.

Gdzie ziemniak GMO prawdopodobnie będzie wykorzystywany?

Simplot planuje wykorzystać zalety nowych, zmodyfikowanych genetycznie ziemniaków żeby podbić rynek. Zarówno dla społeczeństwa jak i restauracji, zwiększona żywotność tych ziemniaków będzie dużą zaletą. Co więcej, będą one sprzedawane jako zdrowsza alternatywa, a także pocięte będą dostarczane do supermarketów i restauracji, ze względu na fakt, że nie ciemnieją.

Ze względu na te reklamowane korzyści, większość restauracji w Stanach Zjednoczonych będzie prawdopodobnie zaopatrywać się w ziemniaki z Simplot. To znaczy, prawie każda potrawa z ziemniaków w restauracji będzie z GMO ziemniaków. Będzie to prawdopodobnie dotyczyło również supermarketów.

Jedno z miejsc, gdzie można niewątpliwie oczekiwać nowych ziemniaków będzie fastfoodowy gigant spożywczy, McDonald. Simplot dostarcza ponad połowę ziemniaków McDonalda w USA, i robi tak od dziesięcioleci. Więc teraz, oprócz niskiej jakości, szkodliwych składników wykorzystywanych przez McDonald’s to jakże popularne frytki prawdopodobnie będą z wykorzystaniem GMO ziemniaków.

W związku z tym, Stowarzyszenie Żywności i Wody wysłało do McDonald’s petycję podpisaną przez ponad 100 tysięcy ludzi z prośbą zakazu wykorzystywania ziemniaków GMO.

Jak uniknąć nowych, zmodyfikowanych genetycznie ziemniaków?

Więc co trzeba zrobić, aby uniknąć tych wytworów? Oprócz tego, żeby nigdy nie jeść w McDonaldzie i unikać pokarmów na bazie ziemniaków w restauracji, są 3 podstawowe sposoby ominięcia nowych GMO ziemniaków:

1. Szukać produktów oznakowanych „100% ekologiczne”:
• Stany Zjednoczone i Kanada nie pozwalają firmom oznaczanie produktów „100% ekologiczne”, jeśli zawierają żywność genetycznie modyfikowaną.

2. Szukać oznakowania „Non-GM” lub „GMO-free”:

3. Czytać etykiety:
• Konwencjonalne Etykiety Owocowe: Rozpoczynają się numerem 4.
• Genetycznie Modyfikowane Etykiety Owocowe: Rozpoczynają się numerem 8.
• EkologiczneEtykietyowocowe: Etykietyte rozpoczynają się numerem9.

Źródło: https://www.minds.com/blog/view/378425819095109632/how-to-know-if-you%E2%80%99re-buying-the-new-gmo-potato

Tłum. Olga Ka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *