Strona główna > Zdrowie > Jak powstają białe krwinki [ciałka krwi]

Jak powstają białe krwinki [ciałka krwi]

Nasz organizm stale wytwarza nowe krwinki. Miliardy białych krwinek, czerwonych krwinek i płytki krwi, produkowane są codziennie, by zastąpić starsze komórki, które umarły, albo w normalnych procesach, albo z powodu choroby. Ten proces, w którym powstają nowe komórki krwi nazywa się hematopoeza.

a

Komórki krwi w organizmie, w tym białe komórki, są wykonane ze szpiku kostnego, miękkiej gąbczastej substancji znajdującej się wewnątrz kości.

Komórki krwi są tworzone z grupy „komórek podstawowych” nazywanych komórkami macierzystymi, które również żyją w szpiku kostnym.

Te komórki macierzyste mają zdolność do podziału i wytwarzania wszystkich różnych typów komórek krwi. Białe krwinki są ważnym elementem układu odpornościowego naszego organizmu.

Granulocyty stanowią szczególną grupę białych krwinek, które odgrywają niezwykle ważną rolę w ochronie organizmu przed infekcjami.

Neutrofile są specjalną klasą granulocytów, które są w stanie gonić, pożreć i przetrawić bakterie, które mogą powodować infekcje.

Rozwój neutrofilów w szpiku kostnym trwa około 10 dni. Dojrzałe neutrofile są uwalniane do krwi, gdzie przeżywają tylko przez 3 – 6 godzin.

Ponieważ dojrzałe neutrofile żyją tak krótko, szpik kostny stale produkuje dużą liczbę neutrofilów potrzebnych organizmowi. Nasz organizm wytwarza naturalne białka, które mogą sygnalizować komórkom macierzystym, by zaczęły wytwarzać komórki, które ostatecznie rozwiną się jako neutrofile. Jedno z ważnych białek w tym procesie nazywa się czynnikiem stymulującym kolonię granulocytem lub G-CSF.

Białko G-CSF może działać na komórki szpiku kostnego, które w końcu stają się neutrofilami i sygnalizują, że powinny zacząć stawać się neutrofilami.

Cały proces, w którym komórki macierzyste przekształcają się w dojrzałe neutrofile może potrwać około 10 dni i obejmuje 2 fazy.

W pierwszej fazie, komórki macierzyste i ich potomkowie mogą dzielić się kiedy się rozwijają i dojrzewają – etap ten trwa około 6 dni.

Następnie, w ciągu następnych 4 – 5 dni komórki dojrzewają dalej, ale komórki już nie mogą się dzielić. Dojrzałe neutrofile są ostatecznie uwalniane do krwi … gdzie mogą zwalczać bakterie i chronić organizm przed infekcjami.

Tłum. Ola Gordon

Źródło:

https://www.youtube.com/watch?v=tDTLC2swhlQ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *