Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Jak odetkać zatkany zlew? Praktyczne porady na przepchanie zlewu

Jak odetkać zatkany zlew? Praktyczne porady na przepchanie zlewu

Jedno z najczęściej używanych miejsc w domu, czyli kuchnia, a w niej zlew, w którym myjemy, płuczemy i przygotowujemy produkty… – to właśnie tutaj często pojawia się problem z zapchanymi rurami. Jak odetkać zatkany zlew i kto udzieli profesjonalnej pomocy w razie potrzeby?

Kuchenny problem… Zatkany zlew – co robić?

Zatkany zlew jest problemem, który bardzo często się zdarza zwłaszcza w kuchni. Jest to spowodowane faktem, że w kuchni wykonujemy szereg czynności, np. m.in. obrabiamy jedzenie, którego resztki trafiają do zlewu. Niestety, jeśli przekrój rury jest zbyt mały, to zlew szybko zaczyna się blokować już przy wejściu do odpływu. Jest to uciążliwe, ale nie stanowi to jeszcze dużego problemu. O wiele gorszą sytuacją jest zatkany zlew na kolanku w rurach. W takiej sytuacji trzeba przeprowadzić udrażnianie rur w nieco bardziej przemyślany sposób, gdyż zazwyczaj nie ma możliwości rozwiązania problemu bez użycia żadnego sprzętu. Na początku można spróbować poczekać, aż samo ciśnienie wody przepchnie nieczystości dalej, jednak jeśli nie stanie się to po kilkudziesięciu sekundach, to już raczej nie można liczyć na to, że problem zniknie samoistnie. Sprawnej pomocy zawsze udzielają fachowcy z Pogotowia kanalizacyjnego, jednak na początku można próbować domowych sposobów na odetkanie zlewu.

Jak szybko odetkać zlew?

Najszybszym sposobem jest skorzystanie ze specjalnej sprężyny do przepychania rur. Jeśli chodzi o rury z odpływu zlewu, to wystarczy giętka i mała sprężyna, gdyż zazwyczaj blokują się one na pierwszym kolanku. Jeśli nie masz odpowiedniego sprzętu, można użyć długiego i stosunkowo sztywnego drutu, musi on jednak choć trochę się wyginać. Zazwyczaj wystarczy drut o długości kilkudziesięciu centymetrów. Chcąc przepchnąć zatkany zlew, trzeba wprowadzić drut lub sprężynę do światła rury i spróbować wcisnąć aż do zatkanego fragmentu. Przy odrobinie szczęścia będzie to zaledwie kilkadziesiąt centymetrów od wejścia. Po wprowadzeniu drutu należy nim poruszać na wszystkie możliwe strony, do przodu i do tyłu. Po kilku minutach takiego przepychania należy napełnić całą rurę wodą, by ciśnienie mogło zrobić swoje. Jeśli udało się przynajmniej trochę poluzować nieczystości blokujące zapchany fragment, to powinno to wystarczyć. W przeciwnym razie trzeba użyć profesjonalnej sprężyny lub maszyny, która wytworzy większe ciśnienie. Takimi narzędziami dysponują technicy z Pogotowia kanalizacyjnego z Warszawy.

Profesjonalne udrażnianie rur w Warszawie

Specjaliści zajmujący się przepychaniem rur w Warszawie posiadają sprężyny w różnych wersjach, które można łatwo dopasować do konkretnego przekroju rury, a także zagięć. To właśnie przez nie najczęściej nie można mechanicznie przepchnąć rury za pomocą improwizowanych domowych narzędzi. W skrajnej sytuacji trzeba także użyć specjalistycznej chemii lub sprzętu do przepychania rur pod ciśnieniem. Niekiedy trzeba nawet rozkręcać rury, co lepiej powierzyć pracownikom https://www.pomockanalizacyjna.pl/, mającym w tym większe doświadczenie.