Strona główna > Zdrowie > Jak koci pasożyt może zmienić twoją osobowość

Jak koci pasożyt może zmienić twoją osobowość

Nowe badanie sugeruje, że koci pasożyt Toxoplasma gondii może sprawić, że ludzie będą bardziej narażeni na ryzyko i prawdopodobnie otworzą własny interes.

Twój kot może mieć pasożyta, który mógłby wpływać w zaskakujący sposób na twoje zachowanie

Jako ludzie, którzy dalej dziedziczymy kult Oświecenia dla racjonalności, lubimy myśleć, że nasze decyzje są autonomiczne i kierujemy się wyłącznie rozumem.

Ale nauka wydaje się zaprzeczać temu popularnemu przekonaniu. Coraz więcej badań pokazuje, że mikroorganizmy, takie jak bakterie i wirusy, wpływają na nasze zachowanie i stany emocjonalne.

Np. bakterie jelitowe mogą odpowiadać za stany niepokoju i depresji / anxiety and depression, i odwrotnie, inne badania wykazały, że bakterie probiotyczne / probiotic bacteria mogą łagodzić skutki stresu / stress.

Nowe badanie sugeruje, że infekcja kocim pasożytem Toxoplasma gondii może sprawić, że ludzie zmieniają swoje zachowanie i stają się bardziej podatni na biznes i przedsiębiorczość.

T. gonidii – co to jest?

T. gondii to pasożyt pierwotniak / protozoan czyli mikroorganizm jednokomórkowy który może się sam reprodukować – zwykle infekuje dzikie i domowe koty.

Według CDC pasożyt ten infekuje 11% / 11 percent ludności USA w wieku 16+ .

Wcześniejsze badania / studies wiązały infekcje T. gondii z impulsywnym i niebezpiecznym zachowaniem, jak i większym ryzykiem wypadków samochodowych, zdrowiem psychicznym / mental health, zaburzeniami związanymi z brutalnością jak i samobójstwem.

Niektórzy spekulowali o rewolucyjnym wyjaśnieniu wpływu tych pasożytów. Ponieważ reprodukuje się w jelitach kota, zachowanie żywicieli musi się zmieniać tak by bardziej prawdopodobne było, że zostaną zjedzone przez kota.

Badania gryzoni / rodents popierają tę hipotezę, pokazując, że myszy zainfekowane T. gondii przestają bać się kotów.
Badanie wpływu T. gondii na ludzi

Zespół Johnsona pobrał próbki niemal 1.500 studentów i odkrył, że osoby skażone częściej interesowały się biznesem i zarządzaniem.

Konkretnie, skażeni T. gondii „1.4 [razy] częściej studiowali biznes i 1.7 [razy] częściej interesowali się 'zarządzaniem i przedsiębiorczością' w porównaniu z zainteresowaniami innych wiązanych z biznesem”.

Zespół przeprowadził też inne badanie niemal 200 dorosłych, którzy uczestniczyli w przedsiębiorczych imprezach. To ujawniło, że osoby z T. gondii 1.8 razy „częściej rozpoczynali biznes w porównaniu z innymi uczestnikami”.

I na koniec Johnson z zespołem przeanalizowali też krajowe statystyki infekcji T. gondii z ponad 42 krajów, i odkryli, że infekcja tym pasożytem poświadczała zainteresowanie przedsiębiorczością.

Odkryli też, że kraje z najwyższym wskaźnikiem infekcji miały najmniejszą liczbę osób, które wymieniały „obawę przed fiaskiem” jako główny powód nie angażowania się w biznes.
Pasożyty mogą zmniejszyć racjonalną obawę fiaska

Stefanie K. Johnson mówi o znaczeniu tych odkryć: „Widzimy związek w kategoriach liczby biznesów i zamiaru uczestników, ale nie wiemy czy biznesy zorganizowane przez osoby z T. gondii mają większą szansę sukcesu czy fiaska w długim czasie”.

”Nowe biznesy mają wysoki wskaźnik fiaska, dlatego obawa jest dość racjonalna. T. gondii może tylko zmniejszyć te racjonalne obawy”.

Pieter Johnson dodaje swoją opinię: „Infekcje mocno kształtowały ludzką historię i kulturę przez miliony lat. Dzisiaj chcemy wierzyć, że nasze decyzje i los są tylko nasze, ale coraz bardziej widoczne są role naszych mikroskopijnych towarzyszy”.

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322594.php

Pamiętaj: po uformowaniu kotletów mielonych, umyj dokładnie ręce, nigdy nie dotykaj gotowych, usmażonych kotletów przed umyciem rąk. Robaki i ich jaja są w surowym mięsie. Nie jedz krwistej wątróbki ani tatara, a w żadnym przypadku sushi, w surowej rybie często są potworki.

Polecam książkę Pasożyty w twoim mózgu – Kathleen McAuliffe – Wyd. Czarna Owca

Tłum. Ola Gordon

How a cat parasite can change your personality

Ana Sandoiu – 27.07.2018

Sprawdzenie faktów /Fact checked – Jasmin Collier

Czytaj: 12 pasożytów zdolnych do kontrolowania zachowania swoich żywicieli:

https://pl.billing4.net/articles/zhivotnie/12-parazitov-sposobnih-upravlyat-povedeniem-svoih-hozyaev.html

Pasożytnictwo: https://pl.qwertyu.wiki/wiki/Parasitism

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.