Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Jak francuska firma Lafarge kolaborowała z ISIS

Jak francuska firma Lafarge kolaborowała z ISIS

Cementownia w Jalabiya (północna Syria), której właścicielem jest francuska grupa Lafarge, płaciła podatki Państwu Islamskiemu (ISIS) pomiędzy 2013 a 2014 r., by móc funkcjonować w czasie wojny.

a

Sprawa została opisana przez Le Monde (21 czerwca).
Otwarta w 2010 r. cementownia w Jalabiya była głównym francuskim producentem cementu na Bliskim Wschodzie. Lecz następnego roku wybuchła wojna. Zarząd przedsiębiorstwa starał się działać tak długo, jak to możliwe w niebezpiecznym i niestabilnym środowisku.
Na początku 2013 r. obecność Państwa Islamskiego w regionie wymusiła producentów cementu do negocjacji praw transportu dla ciężarówek firmy w punktach kontrolnych, które były zajęte przez dżihadystów. Firma zmuszona była też do korzystania z ropy, która pochodziła z pól zajętych przez ISIS. Dlatego też przez ponad rok Lafarge pośrednio finansowało organizację terrorystyczną aż do 19 września 2014 r., gdy ISIS przejęło ten teren, a firma zakończyła działalność.
Dwa razy poprzez pośredników proponowano francuskiej grupie wznowienie produkcji pod ochroną Państwa Islamskiego w celu dzielenia się zyskami. Bez sukcesu.
W lutym 2015 r. miejsce zostało przejęte przez kurdyjską jednostkę, wspieraną przez międzynarodową koalicję przeciwko ISIS. Obecnie opuszczona cementownia jest bazą dla zachodnich sił specjalnych.
Źródło: http://www.fort-russ.com/2016/06/how-french-cement-company-lafarge.html
Tłum. mkmb

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *