Strona główna > Syjonizm i jego zagrożenia > Izrahell odmawia Gazie dostępu do wody

Izrahell odmawia Gazie dostępu do wody

Gaza bez wody

A Palestinian child waits near a water purification station to fill his bottles a potable waterW Gazie najpierw nie było wody, a teraz nie nadaje się do picia

Izrahell blokuje wjazd do Gazy podstawowego sprzętu do dezynfekcji wody. Reżim izrahellski zablokował dostawę międzynarodowej organizacji Oxfam podstawowych urządzeń do uzdatniania wody pitnej.

Blokada Strefy Gazy przeszkodziła Oxfam w realizacji programu publicznego w postaci dostarczenia chlorometru, aby pomóc w ocenie poziomu zachlorowania i oczyszczenia wody„, napisał na twitterze ze Strefy Gazy Ben Phillips, jeden z dyrektorów tej organizacji.

Ponad 90 % wody w Gazie nie nadaje się do spożycia przez ludzi ze względu na lata umyślnego niszczenia przez izrahell infrastruktury wodnej i ściekowej, zakaz importu urządzeń do oczyszczania oraz zezwolenie na wydobycie jej z jedynego zbiornika podziemnego. W konsekwencji, choroby wywołane zanieczyszczeniem wody, są powszechne.

Phillips powiedział, że Oxfam „złożył wniosek [do władz izrahella], aby zezwolono na import” sprzętu, ale „po 8 miesiącach bez odpowiedzi na nasz wniosek, musieliśmy użyć mniej efektywnych procesów„. A te najwyraźniej nie działają. Sprzęt miał być dostarczony do Gazy poprzez terytorium izrahella od niemieckiego producenta.

Brak wody do mycia się

Oprócz złej jakości wody, tylko jedna czwarta gospodarstw domowych ma codziennie bieżącą wodę, i tylko przez kilka godzin.

Permanentny kryzys z elektrycznością oznacza, że często woda nie może być pompowana i wiele palestyńskich gospodarstw domowych musi kupować kosztowną wodę butelkowaną.

Wody nie ma wcale. Nie mam jej nawet, żeby umyć twarz”, napisał na twitterze student z Gazy Malaka Mohammed. „Żeby to zrobić, musiałem ją kupić!”

Warunki życia mieszkańców Gazy (prawie 1,7 mln) gwałtownie się pogorszyły, gdy 3 lipca doszło do wojskowego zamachu stanu w Egipcie.

Od czasów tego zamachu, egipski reżim wojskowy zniszczył dziesiątki podziemnych tuneli, jakimi wcześniej były dostarczane produkty pierwszej potrzeby, i jakie były jedyną alternatywną drogą do Gazy dla wielu podstawowych materiałów zakazanych przez reżim izrahellski podczas oblężenia.

O zamianie Polski w „bezwodną Strefę Gazy”, czytaj tutaj:

Czy Polacy będą błagać o wodę tak jak Palestyńczycy?

Izrael przejmie nasze wodociągi?

źródło: http://desertpeace.wordpress.com/2013/09/09/in-gaza-first-there-was-no-water-now-its-undrinkable/

przygotował: stophasbara

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.