Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Izrahell – Dziewczynka nie żyje, próba uduszenia hotelarza przez żydowskich ekstremistów

Izrahell – Dziewczynka nie żyje, próba uduszenia hotelarza przez żydowskich ekstremistów

Einas Khalil, pięcioletnia dziewczynka zmarła po potrąceniu samochodem przez izraelskiego osadnika na zachodnim brzegu Sinjil. Dziewczynka i Nilin Asfour szły główną drogą koło wioski, gdzie zostały potrącone, zostały zabrane do szpitala w Ramallah, ich rany opisano jako poważne. Einas odeszła kilka godzin później.

girl

Obecnie policja ustala, czy to działanie było celowe. Ponad 500 tysięcy izraelskich osadników mieszka w okupowanym zachodnim brzegu, wliczając Wschodnie Jeruzalem, w sposób sprzeczny z prawem międzynarodowym.

Natomiast siły izraelskie zatrzymały dwóch Palestyńskich mężczyzn ze wsi Husan na południu zachodniego brzegu, na zachód od Betlejem w niedzielę rano, jak donosi Palestinian Prisoner’s Society.

Byli to Majdi Hamamra i Nasri Hamamra, Zostali zatrzymani po tym, jak wojska izraelskie splądrowały ich domy we wsi. Izraelska rzeczniczka wojskowa potwierdziła aresztowanie mówiąc, że obaj „byli zaangażowani w nielegalną aktywność”.

Około 7000 Palestyńczyków jest zatrzymanych w izraelskich więzieniach, w tym około 500 bez postawionego zarzutu lub procesu.

Z kolei tłum żydowskich mężczyzn pobił młodego Palestyńczyka w piątek, podczas gdy ten pracował w hotelu w Jeruzalem. Atak był prawdopodobnie spowodowany nienawiścią rasową, mówi ojciec ofiary Ma’an.

Napastnicy próbowali udusić chłopaka, w wyniku czego doznał stłuczeń i cięć na twarzy i rękach. Wystąpiło również krwawienie z nosa i ust. Ojciec pobitego mówił, że zanim ekstremiści zaatakowali, zaczęli go obrażać i krzyczeć rasistowskie przekleństwa na Arabów. Zaatakowali go prętami stalowymi, a potem próbowali udusić kawałkiem liny. Atak miał miejsce na ósmym piętrze hotelu. 

Starcia wybuchły o świcie w północnej części zachodniego brzegu, w mieście Salfit w niedzielę. Siły izraelskie przeprowadziły obławę w centrum miasta i wypuściły gaz łzawiący z kilkudziesięciu kanistrów na terenie mieszkalnym. Uzbrojony konwój składający się z pięciu radiowozów zranił wiele osób, w tym dziennikarza Khaleda Maaleha. Palestyńska młodzież skupiona wokół pojazdów rzucała w nich kamieniami i pustymi butelkami w odpowiedzi, skanując hasła przeciwko izraelskiej okupacji i ostatnimi atakami na meczet w Al-Aqsa. Izraelski konwój celowo prowokował tłum, wg świadków.

http://www.maannews.net/eng/ViewDetails.aspx?ID=734030

http://www.maannews.net/eng/ViewDetails.aspx?ID=733897

http://www.maannews.net/eng/ViewDetails.aspx?ID=733762

http://www.maannews.net/eng/ViewDetails.aspx?ID=733935

Tłumaczenie – Girion

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *