Strona główna > NWO > Izraelskie służby bezpieczeństwa mają zakaz używania dokumentów biometrycznych

Izraelskie służby bezpieczeństwa mają zakaz używania dokumentów biometrycznych

aKierownictwo służby bezpieczeństwa Izraela wydało rozkazy surowo zakazujące pracownikom uczestnictwa w dobrowolnym krajowym programie wydawania paszportów biometrycznych i paszportów zagranicznych. Agencje wywiadowcze obawiają się wycieków, donosi izraelska agencja wiadomości Haaretz .

W Izraelu wydano rozkazy surowo zakazujące pracownikom służb bezpieczeństwa państwa brać udział w dobrowolnym krajowym programie wydawania paszportów biometrycznych i paszportów zagranicznych. Dotyczą one pracowników dwóch głównych działów bezpieczeństwa narodowego Izraela: wywiadu politycznego Mossadu i służb bezpieczeństwa wewnętrznego Szabak. Ponadto zakaz uzyskiwania dokumentów biometrycznych dotyczy wszystkich wojskowych mających dostęp do krytycznych informacji rządu.

Obydwie służby Mossad i Shabak od początku protestowały przeciwko wydawaniu dokumentów biometrycznych, które rozpoczęło się w Izraelu w 2010 roku. Jednym z etapów programu jest stworzenie krajowej bazy danych biometrycznych, dla której obywatele przekazują swoje dane na razie dobrowolnie.

Wewnętrzne i zewnętrzne służby wywiadowcze obawiają się, że krajowa baza danych biometrycznych będzie miała słabe punkty. Może to prowadzić do niebezpiecznych wycieków danych osobowych pracowników, co przyniesie długoterminowe szkody obu agencjom.

Ostatnio w obu służbach przetoczyła się fala zakazów i nagany: zarząd wywiadu izraelskiego aktywnie próbuje odwieść pracowników od idei dobrowolnie uzyskać paszport biometryczny, dodano w raporcie.

Głównym powodem do niepokoju służb bezpieczeństwa krajowego jest to, że baza danych biometrycznych jest tworzona na podstawie technicznie przestarzałego krajowego rejestru populacji – elektronicznej bazy danych paszportowych. W 2006 r. Izrael przeżył skandal, gdy jeden z kontrahentów Krajowego Rejestru wrzucił kopię bazy danych do Internetu, tym samym udostępnił publicznie dane prawie dziewięciu milionów Izraelczyków.

Nowa baza danych biometrycznych, używana do tworzenia paszportów elektronicznych, obejmie znacznie bardziej osobiste dane, na przykład zdjęcia w wysokiej rozdzielczości oraz elektroniczne zdjęcia odcisków palców. Nie wiadomo, jakie konsekwencje może spowodować wyciek takich danych na temat osób bezpośrednio odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa, obawiają się służby wywiadowcze.

Izraelski paszport biometryczny, projektowany przez ostatnie cztery lata, będzie plastikową kartą z kodem PIN i chipem zawierającym zdjęcie i odciski palców właściciela. Obywatele Izraela będą mogli korzystać z paszportu dla dostępu do usług e-administracji. Innym celem wprowadzenia e-paszportów jest zapobieganie nielegalnemu wykorzystywaniu tożsamości obywateli Izraela w związku z niepokojącej sytuacją na Bliskim Wschodzie.

Obecnie programu biometrycznego e-paszportu jest na etapie rozwoju. Obywatele mogą przekazywać dane i odbierać karty elektroniczne  na zasadzie dobrowolności. W tej chwili z tej możliwości skorzystało około 200 tysięcy Izraelczyków. Mimo protestów służb bezpieczeństwa  w zeszłym miesiącu rząd izraelski zagłosował za kontynuowaniem programu.

Więcej: http://uec.cnews.ru/news/top/index.shtml?2014/03/07/563400

Tłum. Olga Ka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.