Strona główna > Świat > Izraelskie Lobby w Moskwie i Waszyngtonie

Izraelskie Lobby w Moskwie i Waszyngtonie

Czy Izraelskie Lobby w Moskwie i Waszyngtonie Otrzymało Carte Blanche na Wojnę z Iranem? Wydarzenia i opinie. Monolog Katiuszy

W drugim tygodniu maja sytuacja na Bliskim Wschodzie była napięta do granic możliwości, na horyzoncie zaczęła świtać nowa wielka wojna w centrum trójkąta Izrael–Syria–Iran.

Przy tym jasno ujawnili się sojusznicy walczących państw. I jeśli od USA nic, oprócz pełnego wsparcia dla Izraela, spodziewać się nie należało, to oficjalne stanowisko Rosji zaskoczyło wielu. Po rozmowach premiera Beniamina Netanjahu i prezydenta Federacji Rosyjskiej, Władimira Putina,9 maja ЦАХАЛ*1., w rzeczywistości otrzymał carte blanche na wszelkie agresywne działania na terenie Syrii (być może, także i Iranu) – jeśli przy tym nie ucierpi rosyjski kontyngent wojskowy i dysponowane przez nich wyposażenie wojskowe. Rozwój sytuacji w tym samym duchu może postawić krzyż na niezależnej polityce zagranicznej Rosji i uregulowaniu ognisk napięć na Bliskim Wschodzie, do czego  w żaden sposób nie wolno dopuścić.

Oto krótka chronologia wydarzeń, które mówią same za siebie.

8 maja z amerykańsko-izraelskiej inicjatywy dokonano  zerwania umowy jądrowej  USA i Iranu.

W nocy 9 maja Izrael dokonał ataków rakietowych w Syrii, powołując się na to, że obiektami ataków były rzekomo tylko siły Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, napadające wcześniej,  na okupowane przez Izrael wzgórza Golan.

Rankiem 9 maja Netanjahu przyleciał do Moskwy i cały dzień spędził w bliskim kontakcie  z Władimirem Putinem. W tym samym dniu nasz prezydent przewodniczył spotkaniu Rady Bezpieczeństwa, a także odbyły się  rozszerzone negocjacje Netanjahu z udziałem ministrów Siergieja Ławrowa i Siergieja Szojgu.

A rano 10 maja Izrael zadał ciosy już  35 obiektom w Syrii. W wyniku ataku zniszczono m.in ЗРПК „Pancir C-1”, w służbie armii Baszara el-Asada. Żadnych oficjalnych roszczeń wobec Izraela, Rosja, jak i wcześniej w podobnych przypadkach, nie przedstawiła. W odróżnieniu, zauważmy, od ataku USA na naszego bliskiego sojusznika, kiedy na tej podstawie, wzywamy do niezwłocznego zwołania Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Za co nie można obwiniać Netanjahu,  ponieważ  to rezultat  naszej krótkowzroczności i braku myślenia strategicznego.

W celu stworzenia znaczącego pretekstu dla „ukarania ” Iranu,  Netanjahu jeszcze 30 kwietnia przeprowadził publiczną odprawę, na której ogłosił naprawdę fantastyczną historię. Według premiera, jakaś supertajna grupa zwiadowcza Mossadu przerwała się do archiwum atomowego  w centrum Teheranu i wykradła stamtąd około sto tysięcy papierowych i cyfrowych dokumentów.

Znalezione papiery rzekomo dowodzą, że  program nuklearny Iranu zawiera tajny wojskowy składnik o nazwie „projekt Аmad”. Przy tym według lokalizacji owego obiektu, nikt o nim nic nie słyszał… w Końcu Netanjahu wywalił zebranym na briefingu najbardziej żelazny argument – ogromny banner zawierający dwa słowa: „Iran skłamał”. Do bólu przypomina to  „chemiczny atak wojsk Asada w Dumie, lub słynną „probówkę Colina Powella”, po demonstracji której Stany Zjednoczone rozpoczęły agresję zbrojną w Iraku, itp. Oczywiście scenarzyści tych wszystkich fałszywek ani myślą kajać się za ich konsekwencje.

Wypowiedzi izraelskich dyplomatów, po powrocie Netanjahu z moskiewskiego wojażu, jednoznacznie dają do zrozumienia – ich kraj otrzymał od Rosji carte blanche na kontynuację agresji przeciwko Syrii i Iranowi.Minister wywiaduYisrael Katz również zachwycony: jego zdaniem, „brak rozmów między Moskwą i Damaszkiem o dostawie Syrii kompleksów rakietowych S-300, demonstruje wzajemny szacunek między Rosją i Izraelem, a także zasady  uwzględniania  obopólnych  interesów”. Tu trzeba zadać retoryczne pytanie: pokażcie nam rosyjski interes w uśmiercaniu syryjskich i irańskich wojskowych, w pogorszeniu się sytuacji Asada, jest w stałym zagrożeniu powietrznych i naziemnych obiektów (w tym baz wojskowych i uzbrojenia Federacji Rosyjskiej), w Syrii, w destabilizacji całej sytuacji na Bliskim Wschodzie…

Przywodzi to deja vu 2010 roku, kiedy to izraelskie lobby dokładnie tak samo trzymało rękę na pulsie negocjacji w sprawie dostaw nowych systemów obrony przeciwlotniczej z Moskwy do Damaszku i w wyniku, dobiło swego. Kontrakt na dostawy S-300 był już zamknięty, jednak później Putin w trakcie bezpośredniej rozmowy telefonicznej, poinformował, że Moskwa, na prośbę Izraela, odwołała kontrakt i zwróciła przedpłaty”jednemu z krajów świata arabskiego”.

Groźba samego istnienia Iranu już powstała, i Rosja, do tej pory aktywnie działająca na syryjskim polu, okazuje się, niestety, nie najbardziej wiarygodnym sojusznikiem.

Nie wolno państwu, prowadzącemu konsekwentną antyzachodnią politykę zagraniczną, tak drastycznie zmieniać wektor swoich działań. Jeśli polityka zagraniczna w pełni wejdzie w rezonans z kolonialną (będziemy mówić szczerze) polityką społeczno-ekonomiczną naszego kraju, to  w efekcie, dla nas, automatycznie pojawi się zagrożenie całkowitej utraty suwerenności. Czekać, na to, że będą nas  traktowaćjak równych w rozprzestrzenionym globalnie oligarchicznym systemie finansowym, gdzie wszystkimi siłami ciągną kraj Gref, Kudrin i Co, to naiwne i absurdalne. Jak nam będzie, kiedy przyjdzie  korzyć się wobec „władców pieniędzy”, można sobie wyobrazić, przywołując słynne przemówienie pierwszego prezydenta FR, Borysa Jelcyna,  w kongresie USA w 1992 roku: deklamującego „niech bóg chroni Amerykę!” Dlatego, dobrze byłoby, jeśli by kierownictwo Rosji, raz i na zawsze, określiło się, wobec wszystkich „drogich i  szanownych partnerów”.

RIA „Katiusza”

—————-

YouTube:

О чем договорились в Москве Нетаниягу и Путин

Co uzgodnili w Moskwie Netanyahu i Putin

————–

Przypisy:

*1 ЦАХАЛ: Izraelskie Siły Obronne

————–
źródło:
http://www.sovross.ru/articles/1695/39525/comments/1#comments
РИА «Катюша»
Израильское лобби в Москве и Вашингтоне получило карт-бланш на войну с Ираном?
18:55 17 мая   

——————————

Wybór,tłumaczenie i opracowanie: bezmetki
Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych materiałów:
dozwala się wyłącznie na darmowych
platformach elektronicznych, ze wskazaniem
adresu tekstu źródłowego i nick’a autora tłumaczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *