Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Izraelski minister wzywa by siły międzynarodowe „zatrzymały ludobójstwo” w Syrii

Izraelski minister wzywa by siły międzynarodowe „zatrzymały ludobójstwo” w Syrii

Gilad Erdan mówi, że Ameryka i świat muszą zwiększyć wysiłki by pokonać i usunąć Assada; izraelscy ustawodawcy wzywają do „natychmiastowych działań wojskowych”.

Od red.: – jak zwykle, bądź pewien następujących faktów:

  1. To wołanie Erdana że Ameryka i świat „muszą zwiększyć wysiłki by pokonać i usunąć Assada” nie biorą się z żadnej troski czy współczucia dla narodu syryjskiego, który Żydzi postrzegają jako wiecznych wrogów.
  2. Tego gazowego ataku dokonał Izrael żeby wywołać międzynarodowy nacisk na prezydenta USA, który właśnie ogłosił wycofanie amerykańskich wojsk z Syrii.
  3. Te komentarze Erdana, że amerykańska i międzynarodowa obecność w Syrii „się nasili, w przeciwnym razie ludobójstwo tylko się rozszerzy”, były tylko przesłaniem do Trumpa, Putina et al., że to jest tylko pierwsza informacja o tym co Judea Inc. planuje uruchomić żeby uniemożliwić USA wycofanie wojsk z Syrii.

Times of Israel

Poniższy tekst za: https://www.timesofisrael.com/top-minister-calls-for-international-forces-to-stop-genocide-in-syria/

Izraelscy urzędnicy w niedzielę wezwali wspólnotę międzynarodową do interwencji w Syrii, gdzie siły rebelianckie powiedziały, że w czasie weekendu reżim zabił dziesiątki w chemicznym ataku na Douma i serii akcji powietrznych.

Wypowiadając się w Army Radio, minister bezpieczeństwa publicznego, Gilad Erdan, członek gabinetu bezpieczeństwa i rządzącej partii Likud, nalegał na amerykańską i międzynarodowa akcję wojskową.

„To jest szokujące, że wszyscy musimy to potępić” – powiedział Erdan. “Oczekuję, że amerykańska i międzynarodowa obecność w Syrii „się nasili, w przeciwnym razie ludobójstwo tylko się rozszerzy”.

Douma, ostatnia twierdza opozycji we wschodniej Ghouta, została zaatakowana przez kolejne naloty, które zabiły 70 cywilów w ciągu 24 godzin, a 11 osób również miało problemy z oddychaniem. Pierwsi respondenci oskarżyli siły lojalne wobec prezydenta Bashara Assada o użycie trującego chloru w celu zaatakowania obszaru, który leży na północny wschód od stolicy Damaszku.

Pierwsi powiązani z opozycją respondenci znani jako Białe Hełmy donieśli o ataku, mówiąc, że całe rodziny znaleziono uduszone w swoich domach i schronach. Według nich było ponad 40 ofiar uduszenia, mówiąc, że ofiary wykazywały oznaki zatrucia gazem np. powiększone źrenice i piana na ustach. Ale w oświadczeniu mówili o zapachu podobnym do chloru, co nie wyjaśniałoby opisanych objawów zwykle wiązanych z sarinem.

Powiedzieli, że około 500 osobom udzielano pomocy z powodu duszenia i innych objawów, dodając, że większość placówek medycznych i karetek pogotowia nie działały z powodu ostrzeliwań.

Lider partii Yesh Atid, Yair Lapid, w niedzielę potępił ten atak.

„Stosowanie broni chemicznej wobec cywilów jest niemoralne, bezprawne i nieludzkie. Świat nie może przyglądać się kiedy reżim Assada i jego sojusznicy dokonują tych brutalnych ataków. Nie  ma słów, społeczność międzynarodowa musi podjąć działania” napisał na Tweeterze.

Lider opozycji Zionist Union, Avi Gabbay, też wzywał wspólnotę międzynarodową do działania przeciwko Syrii, wybierając Rosję za wspieranie reżimu i karcenie Ameryki za „milczenie”.

„Ból i szok towarzyszą obrazom z Doumy” – napisał Gabbay. „Kiedy przywódca mniejszościowej sekty [Assad ze społeczności Alawitów] bombarduje swój naród bronią chemiczną przed całym światem, przy wsparciu jednej z [globalnych] potęg i milczeniu USA, przypomnijcie słowa mędrców: „Jeśli nie jestem dla siebie, kto jest dla mnie?”

Gabbay zacytował słynne powiedzenie jerozolimskiego rabinaa z I w. pne Hilllela, który powiedział:” Jeśli nie jestem dla siebie, kto będzie dla mnie? Ale jeśli jestem tylko dla siebie, to kim jestem? Jeśli nie teraz to kiedy?”

Ameryka wcześniej w niedzielę ostro potępiła rzekomy atak bronią chemiczną, mówiąc iż są dowody, że Rosja będzie po części odpowiedzialna za nie z uwagi na jej „niezmienne popieranie” reżimu.

Rosja udzielała militarnego i dyplomatycznego poparcia reżimu syryjskiego prezydenta Bashara Assada, kiedy ten walczy o stłumienie teraz trwającego od 8 lat powstania.

Inni izraelscy prawodawcy z obu stron dołączyli w niedzielę rano do chóru żeby świat interweniował w Syrii.

„Społeczność międzynarodowa nie może przymknąć oczu na przerażające użycie broni chemicznej wobec ludności cywilnej w Syrii. Te okrucieństwa powinny zostać powstrzymane!” – zatweetowała Tzipi Livni z Zionist Union.

Yehudah Glick z rządzącej partii Likud zamieścił video pokazujące stertę ciał w tym kilkorga dzieci i niemowlę wewnątrz budynku mieszkalnego.

„Co można powiedzieć?” – zatweetował Glick. „Świat musi zrobić wszystko by zatrzymać reżim Assada.. Ten człowiek nie ma granic”.

Działacze opozycyjni z Douma wysyłali zdjęcia ludzi w maskach gazowych i mówiących, że siły rządowe ostrzeliwały miasto gazem trującym. Państwowe media negowały te raporty, że „takie farsy o broni chemicznej” zostały wywołane szybkim pchnięciem wojsk w kierunku Doumy.

Siły rządowe wznowiły ofensywę na zajmowaną przez rebeliantów Doumie w piątek po południu, kiedy 10-dniowy rozejm zawalił się o nieporozumienie dotyczące ewakuacji bojowników opozycji. Przemoc wznowiono kilka dni po tym, jak setki opozycjonistów i ich krewni opuścili Doumę w kierunku zajmowanej przez rebeliantów północnej Syrii.

Rząd syryjski wielokrotnie oskarżano o użycie broni chemicznej, z ONZ pośród tych którzy obwiniali siły rządowe za atak śmiertelnym sarinem na zajmowaną przez buntowników wioskę Khan Sheikhun w kwietniu 2017.

Od 18 lutego ofensywa w Ghouta zabiła ponad 1.600 cywilów.

Mark Glenn

Źródło: https://theuglytruth.wordpress.com/2018/04/08/how-they-do-it-israeli-top-minister-calls-for-international-forces-to-stop-genocide-in-syria/#more-186648

Tłum. Ola Gordon / http://chomikuj.pl/OlaGordon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *