Strona główna > Bliski Wschód > Izraelska prasa: antysemityzm w Polsce wciąż szaleje

Izraelska prasa: antysemityzm w Polsce wciąż szaleje

Za: http://zmianynaziemi.pl/wideo/izraelska-prasa-antysemityzm-w-polsce-wciaz-szaleje

Data publikacji: 20.04.2013

[youtube=http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Zh55uEo5bfM]

Badania, które opisuje dzisiaj Jerusalem Post, przeprowadzone w ostatnich tygodniach wśród uczniów szkół średnich w Warszawie. Wyciągnięto z nich niepokojące wnioski. W Polsce odczuwalna jest duża nienawiść do Żydów. 44 % ankietowanych nie chciałoby mieć żydowskiego sąsiada.

1250 uczniów w wieku 17-18 przebadał Instytutu Badania Opinii Publicznej Homo Homini na zlecenie Gminy Żydowskiej w Polsce. 60 procent respondentów stwierdziło, że nie chciałoby mieć żydowskiego partnera. 45 procent wyraziło pogląd, że „nie byłaby zadowolona”, gdyby w rodzinie mieliby żydowskiego krewnego.
Polscy uczniowie, pytani o Holokaust, nie ukrywają swoich antyżydowskich opinii i jednocześnie wykazują się słabą znajomością żydowskiej historii Polski. Większość młodych ludzi uważa, że procent Żydów mieszkających w Warszawie przed drugą wojną światową nie przekraczał 18 procent. Rzeczywisty odsetek Żydów warszawskich wynosił wówczas ok. 30 proc.
44 procent uważa, że Polacy i Żydzi cierpieli tak samo w czasie Holokaustu. 27 procent mówi, że Żydzi cierpieli więcej i 24,7 procent twierdziło, że cierpienie Polaków było większe.

Większość uczniów, którzy wzięli udział w badaniu, bo aż 55,8 procent ,trafnie wskazało Mordechaia Anielewicza, jako przywódcę żydowskiego powstania. 68,3 procent ankietowanych znało dokładną datę powstania w getcie, podczas gdy 23 procent uważało, że „powstanie zakończyło się zwycięstwem powstańców”.  Joanna Korzeniewska, rzecznik Gminy Żydowskiej w Polsce powiedziała, że wyniki badań będą pomagać w planowaniu działań społecznych i edukacyjnych na przyszłości.

Z kolei dr Michał Bilewicz z Centrum Badań Uprzedzeń w Uniwersytecie Warszawskim stwierdził, że wyniki są niepokojące i powiedział m.in., że „odpowiedzi były rozczarowujące, biorąc pod uwagę fakt, że 90 procent polskich Żydów zostało zamordowanych w czasie Holocaustu. Warszawa, która uważana jest za miasto o największej liczbie ludzi wykształconych, przedstawiona jest w tym badaniu w sposób bardzo negatywny. Badanie odzwierciedla poziom polskiego systemu edukacji. Nienawiść do Żydów jest jednym z rezultatów niskiego poziomu wykształcenia w tej kwestii”.
W piątek Polska uczciła 70 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Wydarzenie to upamiętniono także w innych polskich miastach.

Źródło: http://www.jpost.com/Jewish-World/Jewish-News/Poll-reveals-anti-Semitism…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.