Strona główna > Bez kategorii > Izrael: Żydowscy uczniowie oglądając sztukę o Holokauście bili brawo podczas sceny zabijania Żydów

Izrael: Żydowscy uczniowie oglądając sztukę o Holokauście bili brawo podczas sceny zabijania Żydów

Źródło: http://www.bibula.com/?p=55960

Kilkudziesięciu uczniów żydowskich ze szkoły średniej w Tel Awiwie, oglądając przedstawienie teatralne ukazujące trudne warunki panujące w getcie żydowskim w Wilnie podczas II Wojny Światowej, wznosiło radosne okrzyki i biły brawo Nazistom, rozprawiającym się z Żydami.

Na sztukę pt. “Getto”, wystawioną 18 kwietnia br. w teatrze Cameri Theater w ramach Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, zaproszono młodzież z czterch szkół średnich. Podczas brutalnych w swym wyrazie fragmentów sztuki, kiedy to niemiecki żołnierz strzela do Żyda w getcie zabijając go, uczniowie z radością bili brawo i krzyczeli: “Dobij go mocniej” oraz “Dobra robota”. Podobne okrzyki padały w czasie sceny gdy policja w getcie bije Żyda – informuje radio armii izraelskiej Army Radio.

Oded Leopold, jeden z grających sztukę aktorów, wezwał ze sceny aby uczniowe zaprzestali radosnych okrzyków i oklasków. “Zawstydzacie Żydów i Holokaust” – apelował aktor. Leopold powiedział w wywiadzie dla pisma Ma’ariv Hebrew, że podczas tego incydentu kilku aktorów wybuchnęło płaczem. Natomiast Minister Edukacji, Gideon Sa’ar określił zachowanie się uczniów jako “wstydliwe i raniące serce”.

Dyrektor Wydziału Edukacji, Avi Kalma wyjaśnił w liście, że był to pierwszy tego rodzaju przypadek podczas przedstawiania sztuki, której premiera odbyła się w 1984 roku.

KOMENTARZ BIBUŁY: Zachowanie się uczniów niewątpliwie było skandaliczne, jednakże ukazuje również, że zbyt silna propaganda – w tym przypadku propaganda Przemysłu Holokaustu – zaczyna zbierać żniwo w postaci wytwarzania się zupełnie odwrotnych od zaplanowanych postaw.
Stałe powtarzanie mantry o “6 milionach zamordowanych w Holokauście Żydów” czy tworzenie – jedynie w świecie angielskojęzycznym – około pięciu nowych  pozycji dziennie (filmów, przedstawień teatralnych, stron internetowych, itp.) rozprawiających o tzw. Holokauście, przynosi odwrotny skutek w postaci odrzucania narzucanych z góry dogmatów. Tym bardziej, że jakakolwiek rzeczowa dyskusja o tym okresie dziejów jest w praktyce zakazana i obarczona penalizacyjnymi restrykcjami. Uczniowie, zupełnie błędnie reagując, wyczuwają jednak, że coś jest nie tak w świecie, w którym siły ideologiczne próbują im narzucić zakłamany obraz rzeczywistości i przeszłości.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) – www.bibula.com – na podstawie English.news.cn (2012-04-23 )

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.