Strona główna > Bliski Wschód > Izrael zrywa związki z nadzorcą ONZ ds praw człowieka wskutek rozstrzygnięcia dotyczącego kwestii osiedli

Izrael zrywa związki z nadzorcą ONZ ds praw człowieka wskutek rozstrzygnięcia dotyczącego kwestii osiedli

Źródło: http://rt.com/news/israel-unhcr-settlement-probe-476/

26/03/2012

Tłum. wMordechaj

Hitllery Killington węża ma nie tylko w kieszeni!!!

Izrael wstrzymuje wszelką współpracę z United Nations Human Rights Council (UNHCR) w następstwie decyzji Rady, aby wysłać misję do zbadania faktów dotyczących osiedli na Zachodnim Brzegu i we wschodniej Jerozolimie. Izraelski minister spraw zagranicznych zarzucił UNHCR antyizraelskie uprzedzenie, co prowadzi do dalszego izolowania się tego państwa od społeczności międzynarodowej przez znalezienie się w sytuacji całkowitego pomijania udziału w pracach ciał międzyrządowych.

“Wstrzymujemy wszelką współpracę z tą Radą”, powiedział w poniedziałek wyższy urzędnik ministerstwa, donosi gazeta The Times of Israel. „Od tej chwili nie będziemy dłużej pracować razem w żadnej formie z urzędnikami Rady, włącznie z Wysokim Komisarzem. Jeśli zadzwoni do nas ktoś z Rady, nie odpowiemy na telefon”.

Komentując ogłoszenie o powołaniu misji do zbadania faktów w sprawie osadnictwa, premier Bibi oświadczył: „Rada powinna się tego wstydzić”, nazywając ją „Radą hipokrytów z automatyczną większością przeciwną Izraelowi”, cytuje Haaretz.

W zeszły czwartek, UNHCR przegłosowała wysłanie próbnej misji “do zbadania implikacji osadnictwa izraelskiego na prawa cywilne, polityczne, gospodarcze, społeczne i kulturalne narodu Palestyńskiego na obszarze Okupowanego Terytorium, w tym wschodniej Jerozolimy”. Rada również wezwała Izrael do „współpracy w pełnym zakresie z wysłaną misją”.

47-osobowe ciało ONZ przyjęło rezolucję przy 36 głosach za i 10 wstrzymujących się. USA były jedynym krajem, jaki głosował przeciwko.

Ambasador Autonomii Palestyńskiej przy ONZ, Ibrahim Khraishi, powiedział, że ten krok zmierza w kierunku spełnienia możliwości istnienia dwóch państw, nie zaś zaprzeczeniu tego rozwiązania.

“Nie chcemy izolować Izraela, lecz gdy widzimy, że Izrael nie zaprzestał zabierania naszej ziemi, musimy działać. Jeśli ta sytuacja będzie trwać, w jaki sposób zrealizujemy rozwiązanie o istnieniu dwóch państw? Władze okupacyjne łamią prawo międzynarodowe…któregoś dnia wprowadzą ograniczenia na powietrze, którym możemy oddychać”.

Minister spraw zagranicznych, Avigdor Lieberman, scharakteryzował to działanie jako kolejną próbę Palestyńczyków w zakresie „dyplomatycznego terroru”.

Ekspansja osiedli żydowskich na terenach okupowanych od dawna jest podstawową przyczyną blokowania rozwiązania o istnieniu dwóch państw. W tym roku, izraelska organizacja pozarządowa Peace Now złożyła raport, z jakiego wynika, że w 2011 roku ta ekspansja na Zachodnim Brzegu wzrosła o 20 %. W tym samym okresie Palestine Monitor „otrzymał świadectwa, z jakich wynika, że wielu osadników otrzymało decyzje zezwalające im na budowę domów na terenie Okupowanej wschodniej Jerozolimy w ciągu ostatnich 10 lat”. Ten trend utrzymuje się w 2012 r., gdy Izrael wydał decyzję o zgodzie na budowę kolejnych 500 domów w placówkach osadniczych na Zachodnim Brzegu. W obecnej chwili na Zachodnim Brzegu znajduje się 310.000. osadników, z czego ponad 200 tysięcy mieszka w sąsiedztwie wschodniej Jerozolimy. Liczba ta będzie prawdopodobnie rosła, a zatem sprawa osadnictwa może ostatecznie zniweczyć niepewny proces pokojowy.

Przypomnijmy:

rezolucja Rady Praw Człowieka ONZ w sprawie „izraelskiego osadnictwa na Okupowanych Terytoriach Palestyńskich, włącznie ze wschodnią Jerozolimą oraz Okupowanych Syryjskich Wzgórzach Golan” nr A/HRC/19/L.3, przyjęta przez ONZ z wniosku (wnioskodawcy tej rezolucji): 

Boliwia (wnioskująca utworzenie państwa wielonarodowego), Kuba (w imieniu Palestyny), Mauretania (w imieniu Grupy Arabskiej), Pakistan (w imieniu Organizacji Współpracy Islamskiej), Wenezuela (w imieniu własnym).

Źródło: http://blog.unwatch.org/wp-content/uploads/Israeli-Settlements1.pdf

10 państw, których przedstawiciele wstrzymali się od głosu: Kamerun, Kostaryka, Czechy, Gwatemala, Węgry, Włochy, Mołdowa, Polska, Rumunia, Hiszpania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.