Strona główna > Bliski Wschód > Izrael utworzył Hamas żeby unikać pokoju

Izrael utworzył Hamas żeby unikać pokoju

Izrael nie chce pokoju. Izrael utworzył Hamas jako pretekst do prowadzenia wojny z Palestyńczykami. Rakiety Hamasu to tylko proce na groszek w porównaniu z lotnictwem Izraela, ale dają kolejną wymówkę do zabijania Palestyńczyków.

a

a

(Od red. Art. pochodzi z 9/6/11 i zamieszczam go z powodu jego aktualności, choć rezerwuję sobie osąd)

David Livingstone

(abridged by henrymakow.com) – skrót przez henrymakow.com

Izraelczycy utworzyli Hamas. Ale zanim zbadamy w jakim celu, powiedzmy jasno, że Izrael nie chce pokoju. On chce przejąć całą Palestynę, i potwierdzają to jego wojujące praktyki osiedleniowe.

Ale Izraelczycy udają że chcą rozmawiać o „pokoju”, tylko żeby faktycznie hamować ten proces pokojowy, żeby realizować dalszą kolonizację Palestyny.

Więc wszystko co można przedstawić jako pretekst, zostanie przedstawione. Najbardziej wygodnym wątkiem przedstawianym z sykofancką pomocą mediów, jest „terroryzm”.

Masy są naiwne, i nie podejrzewają makiawelicznych skrajności jakimi posługują się niektórzy liderzy. To obejmuje kreowanie fałszywego wroga, w tym przypadku Hamasu, kiedy prawicowe przywództwo Izraelczyków może wskazać palcem na jakiegoś „wroga” by obwiniać go za rzekome hamowanie procesu.

Tło historyczne

Sponsorowanie przez zachód islamskiego terroru nie jest niczym nowym. Po upadku Imperium Osmańskiego w 1924, Brytyjczycy i Amerykanie wypełnili próżnię instalując własne wersje „muzułmańskich” liderów. To dało początek, dzięki funduszom brytyjskim, stworzeniu Bractwa Muzułmańskiego,.

Dzięki brytyjskiemu sponsoringowi, dzisiaj Bractwo przedstawia potężną siłę w muzułmańskim świecie, i stoi za niemal każdym aktem terroru w imieniu islamu.

Bardziej poprawnie, Bractwo było narzędziem wspólnym dla wielu zachodnich agencji wywiadu, począwszy od nazistów, przez CIA, jak również Rosjan, Francuzów, Niemców i Izraelczyków.

Od rządów Trumana i Eisenhowera, Bractwo Muzułmańskie wykorzystywano do werbowania naiwnych muzułmanów pod sztandar islamu. W erze powojennej, Amerykanie i inni mogli kierować Bractwem jak wściekłym psem na smyczy by trzymać z daleka „ateistyczne zagrożenie komunistyczne”.

Ale po zakończeniu zimnej wojny, Bractwo wykorzystywano jako straszydło, którego Amerykanie mogą wganiać na Bliski Wschód i Azję środkową, rozpoczynając od Iraku i Afganistanu.

Izrael i Hamas

Długotrwałe relacje Izraela z Bractwem Muzułmańskim były instrumentalne w założeniu pochodnej tej organizacji, Hamasu.

Według Roberta Dreyfussa, autora książki „Diabelska gra: jak USA pomogły rozpuścić fundamentalistyczny islam” [Devil’s Game: How the United States Helped Unleash Fundamentalist Islam]:

„I począwszy od 1967 przez późne lata 1980, Izrael pomógł Bractwu organizować się na terytoriach okupowanych. Pomagał Ahmedowi Yassinowi, liderowi Bractwa, w utworzeniu Hamasu, zakładając iż jego muzułmański charakter osłabi OWP [Organizacja Wyzwolenia Palestyny]”.

Według Charlesa Freemana, byłego ambasadora USA w Arabii Saudyjskiej, „Izrael założył Hamas. Był to projekt Shin Bet (izraelska agencja wywiadu krajowego), która miała poczucie, że może go użyć do wpływania na OWP”.

Jednym z aspektów tej strategii było stworzenie Lig Wiosek [Village Leagues], nad którymi duży wpływ mieli Yassin i Bractwo. Izrael przeszkolił około 200 członków Lig i zwerbował wielu płatnych informatorów.

Dziennikarz New York, David Shipler, cytuje izraelskiego gubernatora wojskowego Gazy, kiedy przechwalał się iż Izrael otwarcie finansował fundamentalistów przeciwko OWP:

„Politycznie rzecz biorąc, islamskich fundamentalistów czasami uznawano za przydatnych dla Izraela, bo mieli konflikty ze świeckimi zwolennikami OWP. Przemoc między grupami wybuchała czasami na kampusach uniwersyteckich na Zachodnim Brzegu. Izraelski gubernator wojskowy Strefy Gazy, gen. bryg. Icchak Segev, powiedział mi kiedyś, jak finansował ruch islamski jako przeciwwagę dla OWP i komunistów. 'Rząd Izraela dał mi budżet, a rząd wojskowy daje dla meczetów' – powiedział”.

Jak zauważa Dreyfuss, „w latach 1980, Bractwo Muzułmańskie w Gazie i na Zachodnim Brzegu nie popierało oporu wobec izraelskiej okupacji. Większość ich energii szła ma zwalczanie OWP, zwłaszcza jej bardziej lewicowych odłamów, na kampusach uniwersyteckich”.

Po powstaniu palestyńskim w 1987, OWP oskarżyła Hamas i Yassina o działania „z bezpośrednim wspieraniem reakcyjnych reżimów arabskich. . . w zmowie z izraelską okupacją”.

Yasser Arafat poskarżył się włoskiemu dziennikowi: „Hamas jest kreacją Izraela, który za premiera Shamira dawał im pieniądze, jak i ponad 700 instytucjom, w tym szkołom, uniwersytetom i meczetom”.

Arafat utrzymywał także, iż izraelski premier Rabin potwierdził, w obecności Hosni Mubaraka, że Izrael wspierał Hamas.

Zasadniczo, jak zwrócił uwagę analityk Ray Hannania w „Dziecku terroru Sharona” [Sharon’s Terror Child], opublikowanym w Counterpunch, „osłabianie procesu pokojowego zawsze było celem Hamasu i było zgodne z ambicjami politycznymi Likudu.  Za każdym razem kiedy izraelscy i palestyńscy negocjatorzy byli gotowi do podjęcia istotnego kroku w kierunku osiągnięcia pokoju, jakiś akt terrorystyczny Hamasu przerywał proces pokojowy i odciągał od siebie obie strony”.

W „Hamas a transformacja islamu politycznego w Palestynie” [Hamas and the Transformation of Political Islam in Palestine], dla Current History, Sara Roy napisała:

„Niektórzy analitycy utrzymują, że choć na celowniku są liderzy Hamasu, Izrael jednocześnie stosuje swoją starą strategię promowania Hamasu nad świeckimi ugrupowaniami nacjonalistycznymi, jako sposób zapewnienia ostatecznego upadku [Autonomii Palestyńskiej], i jako próbę zniszczenia raz na zawsze palestyńskiego nacjonalizmu”.

Podsumowanie

Bractwo Muzułmańskie, razem z jego licznymi odłamami takimi jak Hamas, al.-kaida i bin Laden, służą jako wszechobecne i wykreowane zagrożenie „terrorystyczne”, wykorzystywane jako pretekst do usprawiedliwiania represji w kraju i rozszerzonych celów imperialistycznych zagranicą.

Bo pomimo całej retoryki o zagrożeniu ze strony „politycznego islamu”, bez wiedzy opinii publicznej, manipulacja Bractwem Muzułmańskim na całym świecie jest nadal podstawą amerykańskiej polityki zagranicznej.

David Livingstone’s blog

Israel Created Hamas to Avoid Peace

Źródło: http://henrymakow.com/israelcreatedhamastoavoid.html

Tłum. z j. ang. Ola Gordon

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.