Strona główna > Bez kategorii > Izrael twierdzi, że Egipt narusza warunki traktatu pokojowego na Synaju

Izrael twierdzi, że Egipt narusza warunki traktatu pokojowego na Synaju

źródło: http://theuglytruth.wordpress.com/2012/08/21/israel-says-egypt-violating-peace-treaty-in-sinai/#more-43712

Associated Press

Jerozolima – urzędnicy izraelscy oświadczyli we wtorek, że Egipt narusza historyczny traktat pokojowy z 1979 r. zawarty między tymi dwoma krajami poprzez rozlokowywanie czołgów w zdemilitaryzowanej strefie pustyni na Synaju niedaleko od izraelskiej granicy.

Urzędnicy oświadczyli, że przekazali swoje zastrzeżenia bezpośrednio Egipcjanom oraz mediatorom amerykańskim. Egipska straż graniczna potwierdziła, że jej izraelscy odpowiednicy zgłosili swe obiekcje.

Egipt odbudował swą obecność wojskową na tym wyjętym spod jurysdykcji terytorium od momentu, gdy islamscy bojownicy zaatakowali posterunek wojskowy w dn. 5 sierpnia i zabili 5, a ranili 16 żołnierzy.

W myśl traktatu pokojowego, Egipt ma prawo do posiadania tylko lekko uzbrojonych sił policyjnych w strefie nadgranicznej z Izraelem. Ograniczona ilość czołgów dopuszczalna jest tylko w strefie po zachodniej stronie półwyspu, w granicach 50 km od Kanału Suezkiego.Izrael, który również postrzega islamskich bojowników jako zagrożenie, zgodził się rok temu na wprowadzenie zmian do traktatu zezwalające wojsku egipskiemu rozmieszczanie sił z cięższym typem uzbrojenia w najbardziej wrażliwych punktach strefy wschodniego Synaju blisko granicy.

Wojska egipskie wkroczyły po ataku z 5 sirpnia, wsparte przez pojazdy opancerzone oraz śmigłowce, co było skoordynowane z izraelczykami. Jednak, izraelscy urzędnicy obstają, że wprowadzenie do strefy ciężkich czołgów M60 idzie o wiele za daleko, niż uzgodniono, co tym samym narusza warunki porozumienia. Izraelczycy mówią, że należało to z nimi skonsultować.

Porozumienie pokojowe było kamieniem węgielnym regionalnej stabilizacji przez 3 dekady, pozwalając Izraelowi przemieścić swe zasoby wojskowe z egipskiej granicy i skoncentrować je na frontach z Libanem, Syrią i w obrębie terytoriów Palestyńskich. Był to pierwszy pokojowy traktat Izraela z państwem arabskim.

Urzędnicy izraelscy wpadają w coraz większe roztrzęsienie po ubiegłorocznym obaleniu prezydenta Hosni Mubaraka, którego zastąpił nowy prezydent, Mohammed Morsi z ugrupowania Bractwa Muzułmańskiego.

Islamska grupa fundamentalistyczna twierdziła, że Egipt nadal będzie trzymać się postanowień traktatu, lecz nawołuje wciąż do jego zmiany, szczególnie w zakresie ograniczeń wojskowych na Synaju, które uważa za jednoznacznie poniżające. (…)

Morsi ostatnio również zdjął ze stanowiska szefa wojsk egipskich, usuwajac kluczową figurę w układzie, jaki chronił bliskie stosunki bezpieczeństwa z Izraelem.

Egipcjanie potwierdzają rozmieszczenie czołgów M60 na Synaju nieopodal portu El-Arish. (…)

Rzecznik prezydenta Egiptu, Yasser Ali, zaprzeczył aby oficjalnie otrzymano od izraelczyków jakiekolwiek skargi. „Bezpieczeństwo Synaju jest jednym z priorytetów narodowego bezpieczeństwa Egiptu, i nic nie może nam w tym przeszkodzić”.

(…)

Urzędnik wywiadu egipskiego potwierdził, że doszło do spotkania z jego izraelskimi odpowiednikami w celu omówienia sprawy. „Usiedliśmy wspólnie do stołu. Oni powiedzieli – mamy kłopot z waszą obecnością wojkową na Synaju”.

Porozumienie pokojowe zezwala Egiptowi na „nie więcej niż jedną dywizję (zmechanizowaną albo piechoty)” w granicach 50 km od Kanału Suezkiego.

(…)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.