Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Izrael przygotowuje się do wojny z Libanem???

Izrael przygotowuje się do wojny z Libanem???

Izrael zainicjował  niespodziewanie mobilizację  wojskową, na dużą skalę, późnym wtorkiem, wzdłuż północnej granicy kraju z Libanem, jednym z wielu regionalnych krajów, które potępia przewidywane ogłoszenie, przez prezydenta Donalda Trumpa,  spornego  miasta Jerozolimy za stolicę Izraela.

a

Izraelskie wojska  postawiły w stan gotowości bojowej swoje oddziały w  Galilei, w tym setki  żołnierzy z tzw. korpusów logistycznych i kilkudziesięciu pojazdów, bez wcześniejszego uprzedzenia, w celu przetestowania możliwości szybkiego reagowania w przypadku wybuchu konfliktu w napiętym regionie północnym, w pobliżu wrogich Izraelowi, Libanu  i Syrii.

Oba narody arabskie uznały Jerozolimę wyłącznie za stolicę niepodległego państwa palestyńskiego i zostały uderzone przez izraelskie naloty bombowe atakujące wspierane przez Iran siły, takie jak szyicki ruch muzułmański Hezbollah, który skupił się na walce z syryjskimi rebeliantami i dżihadystami w ostatnich latach.  Hezbollah od dziesięcioleci zderza się również z siłami izraelskimi.

Prezydent Donald Trump, zagorzały sojusznik Izraela, w dużej mierze spodziewał się, że ogłosi Jerozolimę jako stolicę Izraela w swym środowym wystąpieniu.

Miasto, które miało znaczenie religijne dla zwolenników judaizmu, islamu i chrześcijaństwa, uzyskało międzynarodowy status przed stworzeniem Izraela w 1948 roku, w którym doszło do powszechnego konfliktu i doprowadziło do masowego exodusu Palestyńczyków. Jerozolima została później podzielona między Izrael i Jordanię, która również nadzorowała Palestyński Zachodni Brzeg; obszar ten został później zajęty przez Izrael podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku. Od tego czasu Izrael zachował de facto kontrole.

Zarówno Izraelczycy, jak i Palestyńczycy twierdzą, że miasto jest ich stolicą, a podczas gdy Stany Zjednoczone były głównym zagranicznym sponsorem Izraela, Waszyngton utrzymuje swoją ambasadę w Tel Awiwie. Zmieniło się to jednak, gdy Trump przygotowywał się do wygłoszenia przemówienia, w którym, jak potwierdziły liczne raporty, zamierza ogłosić przeniesienie ambasady USA do Jerozolimy, odrzucając w ten sposób roszczenia Palestyńczyków do historycznego miasta i podsycając gniew na na Bliskim Wschodzie , nawet wśród sojuszników USA i nie tylko.

Tłum. Renata

Źródło: http://www.newsweek.com/israel-launch-massive-surprise-military-drill-trump-jerusalem-speech-syria-740002

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *