Strona główna > Świat > Izrael przeznacza 3 miliardy dolarów na zaatakowanie Iranu

Izrael przeznacza 3 miliardy dolarów na zaatakowanie Iranu

aIzrael uważa, że porozumienie w sprawie irańskiego programu jądrowego stanowi  zagrożenie egzystencjalne.

Pomimo tego, co uważane jest za znaczący postęp w rozmowach między Iranem, Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską w sprawie irańskiego programu jądrowego, państwo Izrael ogłosiło, że przeznaczy ponad 10 mld szekli na przygotowania do wojny.

Izraelska gazeta Haaretz powołując się na  informacje uzyskane od trzech członków Knesetu – izraelskiego parlamentu, wyznała, że kwota zawarta  między 10 a 12 miliardów szekli, czyli między 2,89 a 3,47 miliardów dolarów, została przeznaczona na zaatakowanie Iranu.

Jak ostatnio doniosła gazeta, Premier Benjamin Netanjahu i minister obrony Mosze Ya’alon nakazał wojsku izraelskiemu  przygotowywać  się do ataku. Zapytano członków izraelskiego parlamentu co się stanie z przeznaczonymi pieniędzmi w sytuacji gdy będzie postęp w rozmowach między Iranem a zachodem.

Według wspomnianych wcześniej trzech członków parlamentu,  IDF (Israel Defence Force) oświadczył, że „otrzymał jasną dyrektywę aby kontynuować gotowość do niezależnego ataku na irańskie obiekty jądrowe, bez względu na wynik rozmów prowadzonych pomiędzy Iranem a zachodem”.

Podczas konferencji AIPAC w Stanach Zjednoczonych na początku tego miesiąca, Netanjahu oznajmił, że Izrael jest przygotowany do ataku na zakłady nuklearne Iranu.

„Moi przyjaciele, wierzę, że pozwalając Iranowi  bogacić się w  uran, otworzymy śluzę, nie możemy do tego dopuścić i będziemy mieć pewność, że tak się nie stanie” – powiedział Netanjahu.

Minister obrony Mosze Ya’alon powiedział podczas przemówienia, że Izrael zastrzega sobie prawo do ataku na Iran i może to zrobić, nawet  jeśli zostanie osiągnięte porozumienie.

Uważamy, że Stany Zjednoczone powinny być jednym z krajów prowadzących kampanię przeciwko Iranowi. Stany wdały się jednak  w rozmowy z Iranem i niestety w targowaniu się na perskim bazarze lepsi okazali się Irańczycy. W takiej sytuacji musimy zachować się tak jakbyśmy nie mieli nikogo kto mógłby nam pomóc oprócz nas samych”- powiedział Mosze Ya’alon

Michał KK

Źródło: http://www.eutimes.net/2014/03/israel-budgets-billions-for-plan-to-attack-iran/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.