Strona główna > Bliski Wschód > Izrael przejmuje 44% powierzchni Gazy. . . Gazańczyków spędza na pozostały teren

Izrael przejmuje 44% powierzchni Gazy. . . Gazańczyków spędza na pozostały teren

Już stłoczeni Gazańczycy wpędzani na dużo mniejszy teren.

a

Izraelska strefa buforowa (szer. 3 km). Izraelska armia kazała wspólnotom opuścić tę strefę

Przejścia graniczne

Ta mapa pokazuje przejęty przez Izrael teren [źródło: Urząd Koordynacji do Spraw Humanitarnych ONZ] Więcej tutaj: For more information, click here.

Ten wąski pas ziemi nazywany „Pasem Gazy” [polski: Strefa Gazy], już jedno z najgęściej zaludnionych miejsc na świecie, staje się dramatycznie mniejsze. Izraelskie wojsko, nieustannie i metodycznie, wypędza ludzi z 3 km szerokiej strefy buforowej, mówiąc iż musi bronić się przed rakietami i tunelami Hamasu. Według Urzędu Koordynacji do Spraw Humanitarnych ONZ, ta strefa buforowa obejmuje około 44% powierzchni Gazy.

Co to oznacza na miejscu, to sceny nadzwyczajnej dewastacji w miejscach takich jak region Al. Shahaja dochodzący do wschodniej granicy Gazy, i Beit Hanoun na północy. Jeszcze niecałe 3 tygodnie temu były to zatłoczone dzielnice. Teraz są dosłownie wyludnione, mieszkańcy dołączyli do ponad 160.000 wewnętrznie przesiedlonych ludzi w prowizorycznych schroniskach. Bloki mieszkalne to pola ruin, i kiedy przechodzę przez to wrogie miejsce, do głowy przychodzi mi ekspresja „spalona ziemia”.

Nie wygląda na to by Izrael tego nie planował. Dziesiątkom tysięcy Palestyńczyków kazał wynieść się żeby jego siły powietrzne, artyleria i czołgi mogły utworzyć tę niezamieszkałą ziemię niczyją z półstojącymi, spalonymi budynkami, połamanym betonem i pokręconym żelastwem. Podczas krótkiego humanitarnego rozejmu, niektórzy Gazańczycy mogli wrócić by zobaczyć zniszczenie sprowadzone przez tę wojnę na ich wspólnoty, i przeczesać swoje zdemolowane domy by zebrać odzież lub inne porozrzucane rzeczy z ich przeszłego życia. Ale wielu nie mogło zrobić nawet tego.

Already Crowded Gazans Are Now Being Jammed Into a Much Smaller Area

Daily Beast reports (hat tip Wall Street Journal reporter Tom Gara):

Źródło: http://www.washingtonsblog.com/2014/07/israel-takes-away-44-gaza-land-herds-gazans-remaining-area.html

Tłum. Ola Gordon.

a

a

a

Zobacz także:

Przedstawiciele hiszpańskiego przemysłu rozrywkowego przeciwko izraelskiemu ludobójstwu w Gazie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *