Strona główna > Bez kategorii > Izrael „pracuje” w Gazie nad uciszaniem międzynarodowej prasy

Izrael „pracuje” w Gazie nad uciszaniem międzynarodowej prasy

Israel Working to Silence the International Press in Gaza

http://www.globalresearch.ca/israel-working-to-silence-the-international-press-in-gaza/5312230

Ma’an News Agency, 18 XI 2012 r.; Global Research, 24 XI 2012 r.; przekład: Ussus

W niedzielę grupa palestyńskich dziennikarzy oskarżyła Izrael o celowanie w dziennikarzy w Gazie, po tym jak dwa izraelskie samoloty zbombardowały dwa budynki należące do mediów.

Mada twierdzi, że Izrael „próbuje uciszyć prasę działającą w Gazie; jego przestępstwa przeciwko dziennikarzom nie mogą pozostać bezkarne.”

W oświadczeniu, grupa stwierdza, że „zdecydowanie potępia nową agresję w Gazie oraz bezpośrednie celowanie w licznych żurnalistów i medialne instytucje.”

Izrael uderzył z powietrza w dwa budynki należące do mediów, w jednym mieściło się biuro Ma’an’s Gaza.

Przynajmniej sześciu dziennikarzy zostało rannych w wyniku pierwszego nalotu; Palestyńskie Centrum Praw Człowieka oświadczyło iż dziesięciu dziennikarzy oraz innych pracowników odniosło rany w wyniku bombardowań.

Izraelska armia twierdzi, że budynki należały do Hamasu.

Mada z Ramallah wzywa do ochrony dziennikarzy oraz do osądzenia sprawców tych przestępstw przeciwko wolności słowa.

„Wybiegi od poniesienia odpowiedzialności izraelskich wojsk okupacyjnych… zwłaszcza w odniesieniu do zamordowania przez nie czterech dziennikarzy podczas inwazji w Gazie w 2009 r., umożliwiło okupantom popełnianie takich przestępstw – przeciwko dziennikarzom oraz mediom – w przyszłości”, stwierdza Mada.

Z oświadczenia armii izraelskiej dowiadujemy się, że budynek został zbombardowany ponieważ jest „częścią infrastruktury Hamasu, centrum logistycznym, zlokalizowanym w cywilnym budynku.”

„W celu zminimalizowania zagrożenia dla osób niezaangażowanych, (armia) tylko brała na cel urządzenia komunikacyjne zlokalizowane na dachu budynku, a nie pomieszczenia z których korzystał Hamas, a znajdujące się w samym budynku”, dowiadujemy się z oświadczenia.

Imad Ifranji, dyrektor Al-Quds TV w Gazie, powiedział Mada, że Izrael wystrzelił trzy rakiety w odział telewizyjny mieszczący się na jedenastym piętrze budynku al-Shawa.

Ifranji dodał, że „ostrzał zranił wszystkich znajdujących się w biurze fotografów, asystentów, kierowcę, spowodował poważne szkody w całej sekcji, uszkodził ambulans który przybył by przewozić rannych oraz samochód należący do telewizji.”

Saed Radwan, dyrektor programowy Hamas-affiliated al-Aqsa TV, oświadczył iż izraelskie myśliwce namierzyły sekcję nadawczą na piętnastym piętrze wierzy Shorouq, w obszarze al-Rimal w Gazie o godzinie 06.30.

Doszło do poważnych uszkodzeń większości sprzętu, studio zostało zniszczone, „rakieta spenetrowała biuro Palestine Media Production na czternastym piętrze.”

Foreign Press Association w Izraelu oświadczyło, że jest zaniepokojone atakiem.

Koalicja zagranicznych dziennikarzy zauważyła, że żurnaliści z ostrzelanych budynków są obywatelami krajów należących do Rady Bezpieczeństwa ONZ, która przyjęła rezolucję 1738 potępiającą ataki na dziennikarzy w czasie konfliktów.

W oświadczeniu zacytowano rezolucję: „dziennikarze, pracownicy mediów oraz pozostały personel zaangażowany w niebezpieczne misje w obszarach konfliktów zbrojnych, powinni być uważani za cywilów – i tak jak cywile – respektowani i chronieni.”

Tymczasem rodziny i bliscy dziennikarzy także stali się celami ataku, w dniach gdy Izrael przeprowadzał ostrzał Gazy od środy, a który spowodował śmierć 50 osób.

W piątek wojskowi wzięli na cel budynek European Agency. Ojciec fotografa Aliego Ibrahima odniósł umiarkowane obrażenia, ranni zostali także siostra fotografa i jego córka.

Tego samego dnia, stwierdza Mada, wojska izraelskie wycelowały w kwaterę Free Media w rejonie Sheikh Radwan w Gazie, niszcząc ją niemal zupełnie.

W środę rakieta zabiła Omara Mashharawi’ego, jedenastoletniego synka pracownika arabskiej BBC Jihada Mashharawi’ego, gdy ich dom znalazł się pod ostrzałem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.