Strona główna > Bez kategorii > “Izrael może polegać na V kolumnie żydowskiej w USA”

“Izrael może polegać na V kolumnie żydowskiej w USA”

Źródło: http://gazetawarszawska.com/2013/02/19/izrael-moze-polegac-na-v-kolumnie-zydowskiej-w-usa/

Data publikacji: 19.02.2013

Tłumaczenie/skrót: Ola Gordon

amb1Izrael może polegać na V kolumnie żydowskiej w USA ,,która” amplifikuje jego przekazy, żeby obalać i dyskredytować opinie sprzeczne z jego argumentami, faktami i fabrykacjami, i kwestionować kwalifikacje moralne wypowiadających takie opinie” – powiedział wiodący amerykański dyplomata, autor i były pracownik służby dyplomatycznej i Departamentu Stanu i Obrony.

Przemawiając na jubileuszowej Konferencji Rady Polityki Zagranicznej i Obrony w Moskwie w ub. miesiącu, były ambasador Chas W Freeman Jr powiedział, że “chciałbym wypowiedzieć się na temat kontroli narracji i manipulacji informacją, jako istotnym elemencie nowoczesnej broni. Izraelczycy nazywają to ‘hasbara’.

“Ponieważ są oni niewątpliwie najbardziej wprawionymi współczesnymi praktykami tej sztuki, właściwe wydaje się tu użycie słowa hebrajskiego”. [. . .]

W przemówieniu na posiedzeniu Rady Polityki Zagranicznej i Obrony powiedział, że “jak pokazują ostatnie walki w Gazie, nowoczesne państwo ma do dyspozycji szeroki wachlarz środków kreowania i podtrzymywania narracji. Izrael ogłosił wojnę na Twitterze. Wtedy kontrolowane lub kierowane przez Izrael źródła nasączyły amerykańskie witryny medialne tematami, których wcześniej nie kwestionowali przygotowani do tego dziennikarze. Oprócz tradycyjnych technik propagandy agitacyjnej i dezinformacji w mediach konwencjonalnych, izraelski aparat hasbary wykorzystywał częściej odwiedzane kanały komunikacji takie jak FacebookTwtter i YouTube. Zalał witryny informacjami korzystnymi dla swojej sprawy i zdobył informacje sprzeciwiające się jego poglądom. To wykazało staranne przygotowanie i plany awaryjne.

“Opinię publiczną coraz bardziej kształtują media społeczne. Państwo Izrael zorganizowało rząd obywatelski i jednostki wojskowe by to wykorzystać, łącznie z tworzeniem witryn, kont w mediach społecznych i przekazów przypisywanych fałszywym tożsamościom osób. Dowiedział się jak manipulować funkcjami wyszukiwarki, algorytmami wyszukiwarek i innymi zautomatyzowanymi mechanizmami, które kontrolują jaką informację przedstawia się użytkownikom internetu. Takie manipulacje mogą zagwarantować to, że pewne komentarze i informacje pokażą się lub nie w odpowiedzi na poszukiwania. To może nadać większy rozgłos starym materiałom krytycznym wobec źródeł czy analiz, niż nowym dla nich korzystnym. Może sprawić, że wyszukiwarki znajdą tylko pozytywne lub negatywne komentarze i informacje na dany temat.

“W niektórych krajach, takich jak USA, Izrael może polegać na “V kolumnie” sympatyzujących działaczy do wzmocnienia jego przekazów, obalania i dyskredytowania opinii sprzecznych z jego argumentami, faktami i fabrykacjami, i kwestionowania kwalifikacji moralnych wypowiadających takie opinie. Izrael w sposób inteligentny wykorzystuje możliwości jakie to kreuje dla publiczno-prywatnego partnerstwa w propagandzie. Jeden stosowny przykład – Żydowska Agencja dla Izraela sponsorowała “Podręcznik hasbary” [Hasbara Handbook] dla studentów na całym świecie do wykorzystywania jako obrońców Izraela i jego polityki.

“Podręcznik wyjaśnia wiele standardowych technik propagandy i oszukańczej retoryki. Sprawdza specyficzne argumenty i kontrargumenty i nakreśla program szkolenia na rzecz wsparcia i odparcia. Podkreśla także znaczenie stosowania szkalujących określeń lub “wyzwisk” – łączenie osoby lub idei z negatywnym symbolem. Podręcznik lokuje się w szerszym kontekście. Pochwala działalność “CAMERA” – Komitetu na rzecz Dokładnego Raportowania Bliskiego Wschodu w Ameryce – organizacji znanej ze złośliwości w wysiłkach szkalowania reputacji tych, którzy krytykują Izrael lub przedstawiają wydarzenia w sposób odchodzący od oficjalnej izraelskiej narracji, nazywając ich “antysemitami” lub “nienawidzącymi siebie Żydami”. “CAMERA” publikuje darmowy miesięcznik pełen aktualnych materiałów hasbary dla żydowskich studentów w USA. Podobny instruktaż wydaje sieć popierających Izrael think tanków, tak jak liczne witryny w samym Izraelu.

“Ponadto wielu amerykańskich rabinów postrzega, jako obowiązek gromadzenie swoich kongregacji na rzecz obrony Izraela. Jednym typowym tego przykładem był rabin, który, kiery trwały walki w Gazie, podkreślał swoim nowojorskim kongregacjom, że “bycie dobrze poinformowanymi i wyrażanie się o sprawie Izraela otwarcie i nieodparcie jest. . .  ważne. . . Żaden niekorzystny artykuł w prasie, redakcyjny czy elektroniczny, który jest . . . bezstronny i niesprawiedliwy, nie powinien pozostać niekwestionowany. . . Te instytucje medialne, które zwyczajowo są anty-izraelskie, powinno się zalewać listami i e-mailami, kiedy ich treści i zdjęcia pokazują. . . portret niezgodny z naszymi opiniami. Konwersacje na basenach, w klubach, a szczególnie na przyjęciach urlopowych i spotkaniach tak powszechnych o tej porze roku. . . wszystkie stanowią dla nas wyzwanie. Trzeba zdobywać informacje, być poinformowanym i słyszalnym”.

całe przemówienie tutaj:

Speaking to the Jubilee Conference of the Council of Foreign and Defense policy

“Israel Can Rely on Fifth Column of Jews in the U.S.” Says Former Ambassador

Były ambasador: “Izrael może polegać na V kolumnie żydowskiej w USA”

http://www.davidduke.com/?p=38211

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.