Strona główna > Bez kategorii > Izrael “miał informacje” w sprawie ataku na Synaju. Oskarża się Egipt o dopuszczenie do ataku na granicy, który kosztował śmierć 16 osób

Izrael “miał informacje” w sprawie ataku na Synaju. Oskarża się Egipt o dopuszczenie do ataku na granicy, który kosztował śmierć 16 osób

Atak na Synaju z 5 sierpnia nosi wszelkie znamiona izraelskiej fałszywej flagi. O tym jest poniższy tekst 

źródło: http://www.globalpost.com/dispatch/news/regions/middle-east/egypt/120806/egypt-israel-israeli-intelligence-sinai-rafah-ehud-barack

Izraelskie służby wywiadowcze dostały wcześniejsze ostrzeżenie przed zbliżającymi się atakami na egipska placówkę i były przygotowane na te działania na granicy na Synaju, w których zginęło 16 egipskich żołnierzy, oświadczyło w poniedziałek izraelskie źródło wojskowe.

Atak w niedzielę wieczór został dokonany przez rzekomych islamskich bojowników z opanowanej przez Hamas Strefy Gazy w Rafah (płn. Synaj), i był jednym z najkrwawszych w ciągu ostatnich lat, donosi Associated Press.

Zaatakowano wojsko egipskie, które staje się coraz częściej celem bojowników wzdłuż pustynnej granicy, jednak źródło wojskowe Izraela oświadczyło, że niedzielny atak był częścią spisku, aby poszkodowany został żołnierz izraelski.Reuters zacytował ministra obrony, Ehuda Baraka, który powiedział że jeden z dwóch pojazdów użytych przez strzelców do ataku w Egipcie musiał pokonać zasieki graniczne z Izraelem zanim został zbombardowany przez myśliwiec izraelski. Barak dodał, że ten atak powinien posłużyć jako “sygnał do przebudzenia się Egipcjan”, aby lepiej strzegli swojej strony granicy.

Izrael już wcześniej skarżył się w sprawie słabej ochrony na Synaju, szczególnie po upadku rządów byłego prezydenta, Hosni Mubaraka.

NBC cytuje oświadczenie Baraka, który mówi że „wojsko izraelskie i wewnętrzna agencja bezpieczeństwa przewidziały że atak może wyrządzić wiele zniszczeń. Metody walki bojowników wzmagają potrzebę zdecydowanej akcji odwetowej Egiptu, aby przywrócić bezpieczeństwo i uchronić Synaj przed wybuchem terroru”.

Reuters donosi, że Barak zwrócił się następująco do komisji parlamentarnej:

“Być może byłoby właściwe, aby wezwać Egipcjan do przebudzenia się w sprawach ważnych, aby wzięli je w swoje ręce i zaprowadzili tam spokój (na granicy) w ostrzejszej formie”.

Reuters wskazuje na rosnący stan bezprawia na Synaju, wielkiej pustyni, zajmowanej przez beduińskich bandytów, dźihadystów i bojowników Palestyńskich z Gazy, którzy wykorzystują fakt demilitaryzacji obszaru, jaki nastąpił wskutek pokojowego układu z 1979 roku między Izraelem a Egiptem.

Tymczasem Hamas potępił atak na egipskich żołnierzy.

Egipski Prezydent Mohammed Mursi oskarżył napastników o „zdradę” i powiedział, że „słono zapłacą” za niedzielny atak, pisze AP.

Namioty postawione przy wejściu do tuneli przez które odbywa się przemyt przez granicę Gaza-Egipt, południowa część Strefy Gaza, miasto Rafah, 6 sierpnia 2012.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.